Büyük Markalar NFT’lerle Deney Yapıyor ve Geleceğe Bir BakışYazar: Jeremiah Owyang
Çeviren: Pelin Hakalan

Özet: Markalı NFT’ler tutkulu müşterilere marka etkileşimi oluşturan, yeni deneyimlerin kilidini açan, tutkulu bir topluluğu teşvik eden, yeni gelir ekleyen ve yaklaşan sanal dünyalar için kritik varlıklar olacak koleksiyon sanal ürünler sunar.

Karantinanın mağazaları ziyaret eden veya etkinliklere katılan insan sayısını azaltmasıyla, insanlar tutkulu oldukları deneyimlerle bağlantı kurmanın başka yollarını aradılar.Her zamanki gibi, markalar en son tüketici trendlerini takip ediyor ve NFT’ler de istisna değil. NFT çılgınlığı, son birkaç aydır, varlıklı kripto yatırımcıları, değeri önemli ölçüde artan veya premium çevrimiçi deneyimler için fayda sağlar ve/veya diğer NFT sahiplerinden oluşan seçkin bir topluluğa bir bilettir.

Markaların NFT’leri ne zaman piyasaya sürmesi mantıklı?

 • Dijital liderlerdir ve tam olarak olgunlaşmamış olsalar bile yeni teknolojileri deneme konusunda rahattırlar.
 • Markayı ve neyi temsil ettiğini seven tutkulu bir topluluğa sahiplerse. Müşteriler zaten marka varlıklarını (antika ürünler, reklamlar, işaretler vb.) topluyorsa, bu müşterilerinizin buna açık olabileceğinin bir işaretidir.
 • Müşteri tabanınız zaten kripto veya NFT kullanıyor, bu zaten anladıkları ve ideal olarak kullandıkları bir teknoloji.
 • Marka, kıtlık yaratmak için miktarı nasıl sınırlandırılacağını biliyor ve değeri artırıyor.
 • Şirketiniz blockchain teknolojilerine aşinadır ve/veya yardımcı olacak saygın platformlar ve ortaklar bulmuştır.
 • Yalnızca görüntünün ötesinde ek özellikler sunmaya hazırdırlar: premium deneyimlere erişim, indirimler, tanıma, bir topluluğa erişim veya başka bir yaratıcı avantaj.

İçgörü: Bazı müşteriler zaten fiziksel ürünler yerine bir şirketin Markalı NFT’leri için daha fazla harcama yaptı–

Kanıt: Bir Coca-Cola hayranı bu sanal cekete (buradaki resim) ve diğer dijital varlıklara 575.000 dolar harcadı. Kola şişeleri açısından bunun değeri nedir? Tam yüklü bir Coca-Cola kamyonu günde 14k şişe teslim edebilir, ortalama şişe 1 $ ise, bu Kola fanı şişe değerinde 41 tam yüklü Coca-Cola kamyonunun eşit miktarda satın aldı.

Yukarıda: Özel olarak tasarlanmış sanal Coca-Cola Bubble Jacket (gerçek hayatta yoktur) decentraland 3D sanal gerçeklik platformunda giyilebilen açılabilir bir sürüm de içerir.

NFT projeleri başlatan markaların dikkat çeken örnekleri:

 • Taco Bell, Hediye Kartı ile dijital bir Taco ile pazara öncülük ediyor. Taco Bell, NFT’leri sunan kapıdan çıkan ilk markalardan biriydi, dijital olarak bilgili müşteri tabanı için dijital lider olmaktan gurur duyuyorlar. 30 dakikada satılan 25 Taco Token, yaklaşık birkaç ETH fiyatına sunuldu. Her Taco Token, Taco Bell’e 500 $ Hediye kartı içeriyordu, koleksiyonu Rarible’da görüntüleyin
 • NBA Top Shots: Taraftarların en iyi NBA oyunlarının videolarını ve görüntülerini satın almaları için lisanslar sunar. Her ortamın satın alınabilecek sınırlı sayıda öğesi vardır ve en düşük sayı genellikle en değerli olanıdır. Yakın zamanda 387 bin doların üzerinde bir fiyata satılan bir LeBron klibi, mevcut dijital varlıklardan yeni bir değer yaratmanın ve hayranları yeni bir dijital koleksiyon biçimiyle meşgul etmenin harika bir yolu.
 • MLB, ünlü top sahalarının NFT’lerini sunmaktadır. Bu yenilikçi teklif oyunculardan veya ünlü spor anlarından değil, sabit konumlardandır. Olası oyuncu sözleşmeleri, oyuncu sendikaları ve diğer yasal engeller göz önüne alındığında mantıklıdır. Her park için özgün ve akıllı sanat eserleri sunulmaktadır. Altın baskı Wrigley alan canlı müzayedesi 17 bin dolara satıldı – sanal varlıklardan yeni değer yaratmanın harika bir yolu.
 • Stella Artois, neredeyse yarışmaya hazır 50 NFT atı sunmaktadır. Bira markası Stella Artois, yaz yarış programıyla birlikte elli nadir atı açık artırmaya çıkararak bir kampanya başlattı. Bu sadece statik bir sanat satışı değil, sanal bir oyun sunan dijital bir yarış pisti var ve kazananlar bir parça ETH alıyor.
 • Coca-Cola, bir soğutucu, bir ceket ve benzersiz bir ses deneyimi de dahil olmak üzere bir avuç benzersiz dijital NFT sanatını hayranlarına 500 bin dolara (217 $ETH) sattı ve bu da basın, medya ve elbette dijital varlıklardan yeni gelirler elde etti. Kampanya, sanatçılar ve etkinlikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için resmi web sitesini ziyaret edin.
 •  Mattel, NFT Hot Wheels sunmaktadır. Bu arabaları topladıysanız, topluluğun bu koleksiyonlara sahip olmak, yarışmak ve zevk almak konusunda kuduz olduğunu bilirsiniz. Mattel’in kampanyası ve her biri bir avuç ETH’ye satılan üç dijital NFT (her biri sadece 1 miktar) sundu.
 • Dave ve Busters NFT parası. Eğlence ve İçecek restoran grubu, herkesin Sweet.io platformunda toplaması için ünlü coin’lerinin dijital bir NFT’sini başlattı. Haziran 2021’de 3.800 dolara satıldı. Mağaza içi kullanım için bir parti veya oyun kredisi ekleme fırsatını kaçırdılar.
 • Dolce & Gabbana, kurucu ortaklar Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından kişisel olarak tasarlanan öğelerin yer aldığı bir NFTs koleksiyonu olan “Collezione Genesi”yi, İtalya’nın Venedik kentindeki gerçek dünya podyum şovuyla birlikte 28 Ağustos 2021’de piyasaya sürmesi planlanıyor. IRL entegrasyonu nedeniyle gerçek toplayıcı eylemini görmeyi bekliyoruz.
 • Visa, finansal hizmet piyasalarını olasılıklara göre uyandırarak 150 bin dolara ünlü bir CryptoPunk satın aldı. Visa bu NFT’i dijital müzelerinde bir eser olarak kullanacak. Kendi tasarımlarını ve lansmanlarını yapmasalar da, bu önde gelen bir finansal hizmetler şirketi olarak dikkat çekiyor.
 • Marvel/DC/Givenchy NFT’yi Veve’de piyasaya sürdü Dünyanın en büyük eğlence markası Disney Inc, 2021 yazında Veve platformunda çok sayıda Marvel NFT’yi piyasaya sürdü. Nispeten sessiz Veve borsasının Ekim 2021’de Ethereum ağına bağlanacağını ve bu tarihi NFT’lerin daha fazla benimsenmesinin artabileceğini açıkladılar.

Fiziksel ürünlerin çoğunluğu, özel bir topluluğa erişim sağlayan ilişkili bir NFT de içerecektir:

Riskler ve Zayıflıklar:

Erken piyasa, karışıklık, evlat edinme eksikliği. Sokaktaki herkesin karşısına çıkın ve NFT’nizi satın almak isteyip istemediklerini sorun ve uyuşturucudan tutuklanabilirsiniz. NFT’ler yaygın olarak bilinmemektedir ve çoğu durumda, giriş engeli (yani Ethereum’un tutulması, cüzdanların nasıl kullanılacağını anlama, oldukça düşmanca sistemlere sabır vb.) bir zorluktur. Bir veri noktası: ABD Kongresi, Amerikalıların% 14’ünün kriptoya sahip olduğundan bahsetti (Altyapı Yasa Tasarısı için vergileri değerlendirmelerinin bir parçası olarak).

Düzenleyici endişeler, NFT benimsemesini bir taramaya getirir. NFT’lerin ve kriptoların karanlık web’de kötü amaçlarla kullanılma geçmişi vardır ve prömiyer markalar, finansal hizmetler şirketleri ve sağlık şirketleri benimsemekte tereddüt edecektir. Şu anda etkileşimlerin büyük çoğunluğu büyük olasılıkla yönetim kurulunun üzerinde olsa da, markalar genellikle itibarlarını riske atmadan önce tüketicileri ve girişimleri takip edecektir.

Biz inşa ediyoruz ve kimse gelmiyor. Daha önce listelenen NFT galerilerinden bazılarının markalı oluşturulan NFT’ler için çok az teklifi var. Ya projeler ilginç değil, sanat alt-par, ya da pazarlama kripto balinaların satın almasını sağlamak için çok fazla FOMO oluşturmadı. Markaya zarar veriyor mu? Pek değil, alan çok erken, sadece ilgili tüm taraflar için zaman kaybı.

En yeni deneyimleri yürütmek için yetenek eksikliği. Çoğu marka, tam NFT kampanyaları yürütmek için özel iç yetenekten yoksun olacaktır, bu nedenle büyük olasılıkla ajanslar, pazar yerleri, platformlar ve etkileyicilerle ortaklık yapmalarına ihtiyaç duyacaktır. Doğrudan satış getirilerini gösteremeyen olası bir niş kampanya için bütçe artmaya başlar.

Sürdürülebilirlik konusundaki endişeler markaları korkutuyor. Kripto alanı, sürdürülebilirlik uygulamalarının eksikliği ve enerji israfı nedeniyle birçok kişiden önemli eleştiriler aldı. Çekirdek kripto topluluğu, meydan okumayı çürüterek, çabaları altın / petrol / basılı para ile karşılaştırarak veya iyileştirme sözü vererek karşılık verdi. Çevreye duyarlı markalar, sürdürülebilirlik çabaları geliştirilene kadar NFT’lerden ve kriptodan uzak durmaya çalışacaktır.

Pazarlama kanıtlanmış kanallara harcayabilir – neden kaynakları boşa harcar? Markalar kolayca arama ağı reklamları yürütebilir ve reklam görüntüleyebilir ve kanıtlanmış bir geri dönüş oranı elde edebilir. Kitle pazarı hazır değilken neden bu kadar yeni sularda yenilik yapasın ki? Açık cevap, ilk olmak, inovasyon tekniklerinden öğrenmek ve gelecekteki çabalar için bir bayrak dikmektir. Ve halkla ilişkiler, evet, halkla ilişkiler.

İçgörü: Markalı NFT’ler markalı Metaverse’iniz için gelecekteki envanterdir, stratejinizi şimdi hazırlayın–

Markalı NFT’lerin Geleceği

Teknoloji trendlerini ve iş dünyası ve toplumun evlat edinme aşamalarına nasıl tepki verdiğine bayılıyorum. Bu eğilim farklı değil, işte bu alanın ulaşmasını beklediğim birkaç kilometre taşı:

 • 2022 Peak NFT Hype. Baş döndürücü bir hızla başlatılan o kadar çok NFT projesi olacak ki, markaların kalabalık bir pazarda öne çıkması zor olacak. Sonuç olarak, 2021 kışında harekete geçen markalar, sanal deneyimler ve eserler toplamak ve vermek isteyen eve bağlı tüketicilerden yararlanabilir.
 • Markalı NFT’ler deneyimler ve avantajlar sunar. En iyi markalı NFT düşüşleri arasında sanal deneyimler, etkinliklere erişim, çevrimiçi topluluklar ve diğer sürprizler yer alacak. Tutku markaları arzı sınırlayacak, yoğun talep ve birçok teklif yaratacak ve elbette medya vızıltısı yaratacaktır. Sadakat programları NFT’ler için puanları entegre edecek Mevcut sadakat programları sunan markalar, kullanılmayan noktaların markalı NFT’leri satın almak için kullanılabileceği işlemleri ve bunlarla ilişkili avantajları etkinleştirecektir.
 • Gerçek dünyadaki ürünler, kanıtlanmışlığı ve sahipliği kanıtlamak için NFT’leri içerecektir. Otomobil şirketleri, mücevher şirketleri, moda şirketleri ve benzeri tutku endüstrileri her ürünle NFT’ler sağlayacaktır. Bu, ürün kanıtını onaylamak için kullanılacak, hatta müşterinin NFT galerilerinde veya sosyal medyada gösterebileceği dijital bir ikiz kopyası olacaktır.
 • NFT’ler için Kurumsal Yazılım ve Hizmetler. Ortalama bir şirkette belirli NFT yeteneğinin eksikliğini çözmek için, NFT araçlarının tam hizmet ajansları, butikleri ve kurumsal sürümleri yayın, pazaryerlerinin yönetimi ve analitik için ortaya çıkacaktır. NFT butikleri stratejistler, tasarımcılar, sosyal medya yöneticileri ve ekonomistlerle ortaya çıkacak. Adobe gibi geleneksel yazılım şirketlerinin Behance’te olduğu gibi bir NFT pazarı edinmelerini bekleyin.
 • Kitle Fonlaması ve Ürün Tasarımı için NFT’ler. En iyi şirketlerden bazıları, inovasyonun her yerden ve her yerden gelebileceğini bilir. Bazı şirketler, müşterilerin ne için ödeme yapmaya istekli olduğunu görmek için ürün prototiplerinin dijital NFT’leri ile Kickstarter benzeri kampanyaları kullanacak. Tüketicilerin gerçekten neye harcamaya istekli olduklarını ölçerek bir sonraki ürün veya ambalaj için prototip tasarımının nasıl görüneceğini hayal edin.
 • NFT’ler Metaverse için markalar ayarlar. Tüketicilerin dijital sanat eserlerine, öğelere ve deneyimlere sahip olduğu NFT’leri satmayı başaran markalar, müşteriyi dijital bir oyunda veya metaverse etkileşime hazırlayarak müşterinin satın aldığı dijital öğelerle etkileşime giriyor. Örnek: Müşteriler, önümüzdeki yıllarda Coca-Cola metaverse’de de yeniden ortaya çıkacak dijital Kola ürünleri satın aldı. Envanteri hazırlayın ve hemen satın.

Kaynakça: https://web-strategist.com/blog/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin