Büyük seksi fikrinizi bulmak için 2 adım (Simon Sinek’e yardım eden adamdan)Yazar: Dennis Shiao
Çeviren: Aleyna Cam

Bir kelime ilişkilendirme oyunu oynayalım. “Neden ile başla” ifadesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor?

Simon Sinek ise, yalnız değilsin. 2009’dan beri TED Konuşması 60 milyondan fazla kez görüntülendi ve “Start with why (Neden ile başla)” adlı kitabı en çok satanlar listelerine girdi.

Levy Innovation’ın kurucusu Mark Levy, Simon’ın “Start with why” tasarlamasına yardımcı oldu.

Kendini farklılaştırma uzmanı olarak tanımlayan Mark, şirketlere, markalara ve düşünce liderlerine kendini tanıtacakları fikri geliştirmelerinde yardımcı olur.

Kullandığı süreci “Müşterileriyle içerik pazarlama dünyası 2022” sunumunda paylaştı; Büyük seksi fikriniz nasıl bulunur?

Farklılaşma bir fikirden daha fazlasını gerektirir

Farklılaştırma, iş fırsatlarına yol açabilecek dikkat, farkındalık ve hatırlama sağlar. Bir iş (yani geniş) veya bir içerik (yani dar) için geçerli olabilir.

“Büyük seksi fikir” sizin imzanız olur.

Mark, “Fikir kişiyi çağırıyor ve kişi fikri çağırıyor,” diye açıklıyor Mark. “Fikirle karşılaşan herkes sizi bulmak zorunda çünkü siz bu fikri somutlaştırıyorsunuz. İnsanların kafasında bu fikri temsil ediyorsunuz.”

Farklılaşma iş fırsatlarına nasıl yol açar? İnsanlar ani kararlar verir. İmza fikriniz bir hedef kitleyle bağlantı kurarsa, sizinle ilgili çok az şey bilmelerine rağmen sizinle bir konuşma başlatmaları veya işletmenizle iletişim kurmaları daha olasıdır.

Ancak farklılaşan fikir için tanınmak yeterli değil. Mark, bunun kesin sağlayıcısı olmanız gerektiğini söylüyor. Fikrin tüm gücünü temsil etmelisiniz, birden fazla kişiden gelebilecek soluk bir diyet versiyonunu değil.

Simon bunu iyi yapıyor. “Start with why TED Talk’tan” en çok hatırladığım şey üç kelimelik slogan değildi. Bu, onun şu satırı tekrarlamasıydı: “İnsanlar ne yaptığınızı satın almıyor; neden yaptığınızı satın alırlar.”

Kaynak: contentmarketinginstitute.com

Benim için bu kombinasyon, konsept ile Simon arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırdı.

Kişisel ve marka farklılaştırma örnekleri

Mark, farklılaştırıcı bir fikirle yakından ilişkili başka bir kişi örneği verdi. Mel Robbins, 5 Saniye Kuralı ile tanınan bir değişim ve motivasyon uzmanıdır. Onun büyük seksi fikri, hepimizin farklı bir hayattan sadece beş saniye uzakta olmamız.

Mel, Simon’ın yaptığı gibi bu fikri (kendi fikrini) bir TED Konuşmasında tanıttı ve daha sonra onu çok satan bir kitaba dönüştürdü.

Mel’in web sitesine göre, “5 Saniye Kuralı, hayatınızdaki her şeyi değiştirmenin sırrıdır. Herhangi bir kötü alışkanlığı kırmak, kendinizden şüphe duymayı ve kendi kendinize olumsuz konuşmayı kesmek, hayatınızı değiştirecek eylemlerde bulunmak için ve kendinizi zorlamak için “kuralı” ve onun geri sayım yöntemini kullanabilirsiniz.

Simon ve Mel’in büyük seksi fikirleri bireyler için geçerliyken Mark, konseptin şirketler ve markalar için de geçerli olduğunu söylüyor.

Bir B2B pazarlama şirketinden gelen büyük ve seksi bir fikir örneği FlipMyFunnel’dir. Terminus’un kurucu ortağı Sangram Vajre tarafından tasarlanan “FlipMyFunnel” hesap tabanlı pazarlamayı benimsedi. (Terminus, bir “hesap tabanlı pazarlama” yazılımı satıcısıdır).

FlipMyFunnel fikri, yıllık konferansları, bir Slack topluluğunu ve bir podcast’i ateşledi. Etkinlikler ve podcast sona ermiş olsa da “flip my funnel ” ifadesi hala Sangram Vajre, Terminus ve hesap tabanlı pazarlamayı akla getiriyor. Daha güçlü bir ifadeyle, geniş bir kitleyi hedeflemek yerine odaklanmış ve adlandırılmış hesapları takip eden- hesap tabanlı pazarlamayı açıklamak için hala bu ifadeyi kullanıyorum.

Büyük seksi fikrinizi nasıl yaratırsınız

Büyük, seksi bir fikir yaratmak için Mark, ekipleri veya bireyleri iki bölümden oluşan “kıskançlık” egzersizini denemeye teşvik ediyor. İşte nasıl çalıştığı.

1. Adım: Kızın veya kıskanın
Bir fikirle karşılaştığınız ve “Dur bir saniye, bu benim fikrim” diye düşündüğünüz bir zamanı düşünün. Kızmış ve kıskanmış olabilirsiniz. Mark, Chip ve Dan Heath kardeşler tarafından 2007’de yayınlanan Made to stick: Why some ideas survive and others die adlı kitapla karşılaştığında bunu hissetti.

Mark, Heath kardeşlerin kapsadığı bazı ilkelerden bahsediyordu. Kardeşler onun eserini çalmadılar- Mark’tan haberleri bile yoktu. Yine de Mark, fikirlerinin istemeden seçilmesine sinirlendi.

Mark, duygusal bir tepkinin (örneğin, öfke veya kıskançlık) açıklayıcı olabileceğini söylüyor. Durun ve kendinize sorun:

Bu durumda neler oluyor?
Bu durumda ne düşünüyorum?

Cevaplarınız, büyük seksi fikrinize yol açacak fikirler üretebilir.

Bu yüzden kıskandığınız bir fikir düşünün ve onu yazın.

2. Adım: Fikri kendinize ait hale getirin
Ardından, benzersiz ve farklı kılmak için fikrinizi geliştirin. Bunu yaparken, yeni bir konsepte dönüşebilir. Mark bunu bir hikâye ile açıklamaya yardımcı olur.

Birkaç yıl önce Mark, nasıl iyi bir iş konuşmacısı olunacağına dair bir makale yazan bir Fast Company yazarına yanıt verme fırsatı buldu.

Mark, düzinelerce uzmanın cevaplarını muhabire göndereceğini biliyordu. Ayrıca, cevapları herkesinki gibi geliyorsa, alıntılanma şansının çok düşük olduğunu da biliyordu. Tepkisinin diğerlerinden daha iyi olması gerekmediğine karar verdi- sadece farklı olması gerekiyordu.

Mark konsepti, oldukça büyük bir şarküteri sandviçine benzetiyor. Mutlaka daha lezzetli bir sandviç olmasına gerek yoktur, ancak benzersizliği, satın almak ve fotoğrafını çekmek için bekleyen insanları kendine çeker.

Mark’ın Fast Company yazarına verdiği yanıt diğerlerinden farklıydı ve işe yaradı. Gönderdiklerinin %60’ından fazlası makalede yer aldı.

İşte büyük seksi fikrinizi geliştirmek için gerekli olan üç soru:

Bu konuda pazarın %80’inin bilmediği neyi biliyorum?
Dinleyicilerim neyi biliyor ama söylemeyi hiç düşünmediler?
Hedef kitlemin neyi bilmesi gerekiyor?

Büyük seksi fikrin herkese göre değil

Alıştırmanın bu noktasında, birinin sizinkine benzer bir fikri yayınladığını veya tanıttığını gördüğünüzü hatırladınız. Bunu ilk önce birinin yapması seni kızdırdıysa, muhtemelen doğru yoldasınız.

Ayrıca, hakkında diğer insanlardan daha fazla şey bildiğiniz, insanların bildiği ama söylemeyi düşünmediği ve insanların bilmediği ama bilmesi gereken unsurları ekleyerek bu fikri geliştirdiniz.

Bu noktada, fikrinizi herkese hitap edecek şekilde genişletme dürtüsü hissedebilirsiniz. Ama bu bir hata olur. Mark’ın açıkladığı gibi, “Büyük bir nüfus sizi bir çubuk krakere, olmadığınız bir şeye dönüştürür.”

Bunun yerine Mark, fikrinizi The Grateful Dead’den Jerry Garcia’nın grubun müziği hakkında düşündüğü gibi düşünün diyor: “Meyan kökünü herkes sevmez ama meyan kökünü sevenler gerçekten meyan kökünü sever.”

Şimdi gidip büyük seksi fikrinizi bulun.

www. contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin