Büyük veri; içerik pazarlama planınızın büyük bir parçası

Büyük veri, kuruluşların veri odaklı içerik stratejileri oluşturmasını sağlar. Bu kampanyalar, müşterilerinin ilgi alanlarına göre hedeflenebilir.

İçerik pazarlaması, günümüzde daha popüler hale geliyor. Büyük veri, işletmelerin müşterilerinin değişen ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı oluyor.

Tüketiciler, işletmelerden, giderek artan bir şekilde, yalnızca bir ürün veya hizmetten daha fazlasını beklemektedir. Değer ve bağlantı isterler. Çeşitli içerik türleri oluşturmak ve yayınlamak, bunu sunmak için harika bir yöntemdir. Bununla birlikte, sunduğumuz içeriğin hedef kitlemizin ilgisini çekeceğinden nasıl emin olabiliriz?

Günümüz işletmelerinin geniş bir takipçi kitlesi bulunmaktadır. Sonuçta internet çağındayız. Bunun sonucunda, her şeyi manuel olarak toplamak ve işlemek imkansız olacaktır. Önemli içgörüler elde etmek için bu kadar büyük miktarda veriyle uğraşmak mümkün değil. Büyük verinin resme girdiği yer burasıdır.

Büyük veri, kuruluşların veri odaklı içerik stratejileri oluşturmasına olanak tanır. Bu kampanyalar, müşterilerinin ilgi alanlarına göre hedeflenebilir. Ayrıca, onu yapay zeka ile birleştirmek, işletmelerin çok miktarda tüketici davranışı verisi toplamasına ve bunlardan yararlı bilgiler çıkarmasına olanak tanır. Ancak, Büyük veri ile pazarlama arasındaki bağlantıyı anlayabilmemiz için önce içerik pazarlaması kavramını kavramamız gerekiyor.

İçerik pazarlaması neden bu kadar popüler?

Yüksek kalitedeki bilgiyi geliştirme ve yayma tekniği, içerik pazarlaması olarak bilinir. Amaç, okuyucuları eğitmek ve angaje etmektir. Bu, kendinizi konuyla ilgili bir uzman olarak göstererek onları işinize çekmek için yapılır. Aşağıdakiler, pazarlama stratejinize içerik eklemenin avantajlarından bazılarıdır;

  • Markaların hedef kitlelerini tanımlamasını ve oluşturmasını sağlar. Ayrıca ürün ve hizmetleriyle de dikkat çeker.
  • Kendinizi bir otorite olarak markalamanızı sağlar. Tüketicilere değerli içerikler sunan biri olursunuz.
    • Bu, markanın bilinirliğini artırmaya yardımcı olur.
    • Ayrıca izleyici ile güvene dayalı bir ilişki kurar.
  • İçerik oluşturmak ve yayınlamak, diğer pazarlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında nispeten ucuzdur.

Bir varlık oluşturmanın biraz zaman alabileceği doğrudur. Bununla birlikte, eğer sunduğunuz içerikler genişlerse, hızlı bir şekilde dikkat çekebilirsiniz. Bir içerik pazarlama stratejisi, hedef kitlenizi büyütmeyi amaçlar. Bunu, tutarlı ve yararlı materyaller geliştirip dağıtarak yapar. Bu materyal, müşterilerinizin endişelerine cevap vermelidir. Buradaki varsayım, sorunlarını çözmek için size ihtiyaç duyan bir müşterinin sizden satın alma olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olmasıdır. Büyük veri, müşterinizin ne aradığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Günümüzde insanlar geleneksel pazarlama yöntemlerinden rahatsız. Örneğin, TV’deki veya çevrimiçi reklamlar rahatsız edici olarak kabul edilir. Ayrıca, çevrimiçi görüntüleme deneyimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip oldukları algılanmaktadır. İçerik pazarlamasındaki bilgi ise, faydalı bir pazarlama yaklaşımı olarak kendini kanıtlamıştır. Bunu, genel deneyimi geliştirmek için hizmetlerinizi ve ürünlerinizi satmak şeklinde yaratıcı bir yol sağlayarak yapar.

Büyük veri pazarlamacılara üç şekilde yardımcı olabilir…

Müşteri verileri, finansal veriler ve operasyonel veriler, bir içerik pazarlamacısının ihtiyaç duyduğu üç tür veridir.

Bu veriler çeşitli kaynaklardan gelmektedir. Ayrıca, birçok yerde bulunmaktadır. Son olarak, özel araçlar kullanılmadan incelemek zor olabilir. İşte burada Büyük veri imdada yetişir.

1. Müşteri Bilgileri

Bu, hedef kitlenizle ilgili tüm ayrıntıları içerir. İsimler, e-posta adresleri, sosyal ağ tanıtıcıları, satın almalar ve tarama geçmişi hepsi buradadır. Ayrıca, diğer temel bilgileri ve diğer faydalı bilgileri içerir. Kitle etkileşimleri, sayfada geçirilen süre ve anketler ve anket formları yoluyla elde edilen veriler gibi veriler vardır.

2. Finansal bilgiler

Büyük veriler, içeriğinizin etkinliğini değerlendirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, içerik stratejinizi optimize etmenize yardımcı olabilir. Bunun yanında satış sayısı, dönüşümler, pazarlama maliyetine kıyasla elde edilen gelir gibi bilgiler de sağlar. Ayrıca, rakipleriniz hakkında halka açık mali bilgileri de içerebilir. Rakibinizin fiyatlandırma stratejileri gibi bilgilere bile sahip olabilir.

3. Operasyonel bilgiler

Burası, içeriğinizin operasyonel ölçümlerini göreceğiniz yerdir. Arama motoru sıralamalarınız, tıklama oranlarınız vb. şeyleri hesaba katar. Ayrıca, materyalinizin web üzerinde ne kadar etkili performans gösterdiğini belirlemenize yardımcı olur. Bununla birlikte, stratejinizi daha da geliştirmek için gerekli ayarlamaları yapmanıza da yardımcı olur. Ayrıca, sağlam bir pazarlama planı oluşturmaya yönelik içgörüler elde edebilirsiniz. Sonuç olarak, bu verilere dayalı olarak gerekli tüm ayarlamaları yapabilirsiniz.

Bu, içerik pazarlama planınızı geliştirmenize nasıl yardımcı olabilir?

Büyük veri terimi, çevrimiçi kullanıcılar tarafından oluşturulan çok miktarda veri ve içgörü anlamına gelir. Tıklama, kaydırma ve hatta fareyle üzerine gelme, kullanıcı davranışı hakkında bilgi edinmenizi sağlayan verilere örnektir.

Tüm dünyadaki işletmeler bu bilgileri kullanabilir. İşletmeler, bu bilgileri hizmetlerini ve tekliflerini akıllıca değiştirmek için kullanırlar. Büyük veri, müşterilerin farklı durumlarda nasıl davrandığını ve tepki verdiğini ortaya koyduğu için bunu yapabilir.

Bu veriler aynı zamanda tüketici tercihlerini ve hoşlanmadıkları içerikleri de bulundurur. Bu, işletmelerin doğru müşterileri hedeflemesine kesinlikle yardımcı olabilir. Markalar, ideal müşterileri için içerik geliştirmeye ve hizmetlerini optimize etmeye odaklanmalıdır. Büyük veriyi kullandıklarında, bunu daha etkili bir şekilde yapabilirler.

Kaynak: https://readwrite.com

Görsel kaynağı: https://pixabay.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin