BuzzFeed ve Walmart’tan, içerik ve ticaret işbirliği


Yazan: David Kaplan

Çeviren: Başak Tunçalp

Sosyal haber sitesi Buzzfeed, perakende devi Walmart ve perakendeci e-ticaret platformu Jet.com ile birleşerek içeriğini büyütüyor.  Bu genişletmeyi de mobil içeriği ve ticaret markalarını birbirine bağlayarak, entegre eden işbirliği platformu ve aplikasyon geliştirmecisi Button Marketplace üzerinden yapıyor.

Bu açılım Buzzfeed’in özel yemekler ve tariflerini yayınladıkları video portalı olan Buzzfeed Tasty’yi de içeriyor. Button buna “içerik ve ticaretin harmanlanması” diyor.

Button’dan Natalie Gerke blog postunda şöyle açıklıyor: “Bu ortaklık, iki mobil cihaz arasındaki doğal bir bileşimi temsil ediyor. Bu bir şekilde müşteriler için heyecan verici, farklı şekilde hizmet vermek için; Tasty, Walmart ve Jet ne zaman veya nasıl yapmak istedikleri önemli olmadan; alışveriş deneyimini farklı bir noktaya getirerek müşterilerle tanışıyorlar, bir noktada evrimleştiriyorlar. Button’ın app-to-app işbirliği konusundaki uzmanları ve teknolojisi ile Tasty kullanıcılarını işlemlerini tamamlayabilmeleri için direkt olarak Walmart.com ve Jet.com’un aplikasyonlarına yönlendiriyor. Bu dijital medya pazarlama yolculuğu bugünün dijital perakende sektöründe en yüksek dönüşümü gerçekleştiren kanal olarak biliniyor.”

Bu noktada devreye Button’ın Marketplace’i devreye giriyor. Bu platform, kullanıcılar Walmart.com veya Jet.com’dan bir ürün almak istediği zaman ödemeyi ve sadakati arttırabilmek için Buzzfeed ve Tasty gibi birbirini tamamlayıcı mobil uygulamalarla web siteleri arasındaki bağlantı oluşumunu sağlıyor.

Button’ın ticaret ve içerik arasında nasıl bütünleyici bağlantı oluşturduğunu daha iyi anlayabilmek için başka örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz Mayıs ayında The Weather Channel aplikasyonu Button Marketplace aplikasyonunun özelliklerini kullandı. Böylelikle Uber, Groupon, delivery.com, Caviar ve Resy ile işbirliği yapmaya başladı.

Sonuç olarak The Weather Channel’dan ayrılmadan; rezervasyon yaptırabilen, yemek siparişi verebilen, anlaşma yapıp sisteme üye olunabilen ve diğer bütün özelliklerden yararlanılabilen bir oluşum gerçekleşti. Bu sözleşmeye ek olarak The Weather Channel aplikasyon işlevlerini tanıtmak için bağlı kuruluş fırsatları yoluyla potansiyel olarak gelir sağlayabiliyor.

Walmart’ın rakibi olan Amazon’la mücadele etmek için girdiği, önceliği çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş merkezli bu büyüme yolunda, kendi mobil platformunda diğer aplikasyonlarla bağlantı kurarak, tüketicilerine daha rahat kullanım sağladığını kanıtladı.

Button’ın kurucusu ve CEO’su Michael Jaconi, ticaret, içerik ve özellikle mağaza içinde müşterileriyle yüz yüze deneyimi olan markaların her kanaldaki stratejilerini aplikasyonlar üzerinden nasıl birbirine bağlayarak daha akıcı şekilde birleştiğinin de önemini vurguladı.

Kaynak:

http://www.geomarketing.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin