Canlı yayın platformları eğlence sektöründe nasıl devrim yarattı?


Yazan: Latif Sim

Çeviren: Cem Ege Ural

COVID-19 salgını 2020’de dünyayı etkisi altına aldığında, hepimiz virüsün yayılmasını kontrol altına almaya çalışırken eğlenmenin yeni yollarını aramaya başladık. Ancak yine de teknoloji hepimizin evden çalışmasına ve görüntülü aramalar yoluyla sevdiklerimizle iletişim halinde olmamızı sağladı.

Yeni Normal, kameralı toplantıların, sanatçıların uzaktan performans sergilediği ve izleyicilerin evlerinden katıldığı canlı yayınlanan konserler haline geldi. Bu eğlence sektöründen yaratıcı bir yanıttı, çünkü sosyal mesafe önlemleri fiziksel mekân katılımcılarına sınır veya yüz yüze etkinliklerin tamamen yasaklanmasını içeriyordu.

Cisco tarafından yapılan araştırmaya göre, video trafiği 2022 yılının sonuna kadar dört katına çıkacak ve video, tüm web trafiğinin yüzde 82’sini oluşturacak. Sonuç olarak, içeriği keşfetmenin yeni yollarına yönelik iştah ve talep arttı ve canlı yayın tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılıyor gibi gözüküyor.

En saf haliyle yayın, canlı video aracılığıyla bir birey, grup veya bir etkinlik tarafından yayın yapma eylemidir.

Markalar, canlı videonun kullanıcılarıyla ve hedef kitleleriyle bağlantı kurmak için nasıl faydalı olabileceğini fark ediyor, canlı yayın ve Sosyal Medya aracılığıyla ürün satmak çevrimiçi ticarete kapı açıyor. Eğlence sektörü de farklı değil: Canlı video, sanatçıların izleyicilerine performans göstermeleri ve gerçek zamanlı etkileşim kurmaları için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Gösteri devam ederken hayranların yorum yapmasına ve beğenmesine izin verdiği için önceden kaydedilmiş bir gösterinin ötesine geçer ve sanatçılar bu yorumları hemen görebilir ve izleyicilerle doğrudan etkileşime girebilir. Buna ek olarak, canlı yayın, sınırsız daha geniş bir kitleye izin vererek erişimi artırır.

Canlı yayından önce sanatçılar ve moda markaları gösterilerini kaydediyor ve izleyicilerin daha sonra izlemesi için çevrimiçi yayınlıyor. Canlı yayın, gerçek zamanlı etkileşime izin vererek bu formatta devrim yarattı. Kaydedilen içerik daha sonra bir video olarak kullanıma sunulacak olsa da, etkileşimler yorumlar, paylaşımlar ve beğenilerle gerçek zamanlı olarak paylaşılıyor.

Bu tür etkileşim gösterilere değer katıyor ve birçok şirket ve sanatçı, gelir elde etmek için abonelere özel içerik sunuyor ve sanal biletler pazarlıyorlar. Bu aynı zamanda AR, VR ve canlı alışveriş gibi yeni özelliklerin tanıtılmasına da olanak tanıyor.

Canlı alışveriş büyüyen bir trend ve büyük perakendeciler TUMI ve Zalora gibi birçok marka tarafından benimseniyor. Canlı yayın izleyicileri ve alıcıları son on yılda gelişti. Bu konuda önde gelen ülkelerden biri Çin. Çoğumuz Çin’in nasıl canlı yayın kullandığını ve bireylerin arkadaşlarıyla, aileleriyle etkileşime girebilecekleri ve hatta küçük bir hayran kitlesi oluşturabilecekleri bir sosyal etkileşim trendi başladığının farkındayız.

On yıl önce, Çin’deki küçük canlı yayıncılar ve influencerlar için yayıncılık birincil gelir kaynağıydı. Güneydoğu Asya’da son derece popüler bir sanal hediye platformuna dönüştü.

Çin’in canlı video özelliklerini nasıl kullandığından öğrenilecek çok şey var; örneğin, en popüler Çinli canlı yayıncılar, sürekli olarak canlı videolar yayınlayarak ve izleyicileriyle etkileşim kurarak temellerini oluşturdular. Çoğu, sadık hayranlarını adlarıyla tanır ve her canlı yayında onlara kendi isimleriyle seslenmeye çalışırlar.

Canlı yayının nasıl büyüyerek dünya çapında canlı ticaret için benzersiz bir fırsata dönüştüğünü ve daha fazla etkileşimli yetenekler eklediğini görmek heyecan verici. Yayıncı ürünleri ayrıntılı olarak sergilemeye ve açıklamaya başladığından, buradaki avantaj her iki şekildedir. İzleyiciler sorular sorabilir ve malları tam olarak görebilir – daha akıllı, daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratabilir.

Bu özellikler, daha sürükleyici ve özgün bir deneyime katkıda bulunabilir ve izleyicilerin daha yüksek satın alma niyetini teşvik edebilir. Canlı ticaret ile geleneksel e-ticaret arasındaki temel fark, markaların daha özgün etkileşimlere girmesine, güven oluşturmasına ve marka bilinirliğini artırmasına olanak sağlamasıdır.

Canlı ticaretin yükselişi, tüketici talebinden kaynaklanmaktadır; günümüzün alıcıları, aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli seçenekler olduğu için çevrimiçi bir alışveriş deneyiminde ne aradıkları konusunda daha seçicidir.

İyi içerik ve yüksek kaliteli canlı video akışlarıyla donanmış perakendeciler, “perakende satış” deneyimlerine yönelik tüketici ilgisindeki büyümeden yararlanabilir. Ayrıca, sosyal ticaret de yükselişte. Belki de şaşırtıcı olmayacak bir şekilde, herkesin artık bir sosyal medya varlığı olduğu için herkes e-ticaret yapabilir konuma gelebilir.

eMarketer tarafından hazırlanan bir rapor, ABD perakende, sosyal ticaret satışlarının 2021’de yüzde 34,8 artarak 36,09 milyar ABD dolarına ulaştığını ve tüm perakende e-ticaret satışlarının yüzde 4,3’ünü temsil edeceğini tahmin ediyor. Bu, özellikle sosyal hesapları aracılığıyla ürünleri takipçilerine sergileyebilen ve sosyal akış yoluyla hızlı bir şekilde satış yapabilen dijital influencerlar için yararlıdır.

Bu, canlı akışın artık bir abartı olarak görülmediğini, tüketicileri markalarına bağlı ve sadık tutmak için dijital yeteneklerini artırmanın ne kadar önemli olabileceğini bilen işletmeler için bir gereklilik olarak görüldüğünü kanıtlıyor.

E-ticaret işletmeleri için Sosyal Medya stratejileri gelişirken, canlı yayın bunları tamamlayabilir ve birçok marka bunu bir katılım ve erişim kaynağı olarak keşfedebilir. Örnek olarak, birisi Facebook üzerinde yayın başlattığı zaman bu ana sayfaya otomatik olarak düşer ve içeriğin görünürlüğünü arttırır.

Bu nedenle, birisi bir Facebook canlı akışına yorum yaptığında ilgi kazanmak kolaydır, örneğin arkadaşınız yorum yaptığında daha fazla insanın görmesi muhtemeldir. Bu, etkileşim kurmanın mükemmel bir yoludur ve markalar için bir sonraki doğal adım, mevcut dijital özellikleri tamamlamak için kendi canlı yayın içeriğini oluşturmak olacaktır.

Markaların dijital stratejilerine ek olarak, özelleştirilmiş canlı yayın platformları çok yol kat ediyor. Belirli marka öğelerini korur ve onları daha tanınır hale getirir ve kişiselleştirilmiş platform aracılığıyla doğrudan güvenli ödemeye olanak tanır.

Bu trendler de artık devreye giriyor ve eğlence sektörü söz konusu olduğunda izleyiciyi içeriğin bir parçası haline getiriyor.

Kaynak : How Live Streaming has Revolutionized Entertainment

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin