CES 2020’de öne çıkan sürdürülebilir yenilikler
Çeviren: Pazarlama 3.0

Ocak ayı başında Las Vegas’ta gerçekleştirilen yıllık Tüketici Teknoloji Fuarı’nda (CES 2020) her yıl olduğu gibi bazı umut verici çevre dostu yenilikler çıktı. Ancak sürdürülebilir yenilikler bu yılki etkinlikte önemli trendler arasında görünüyordu.

Göze çarpan sürdürülebilir yenilikler ve ürünlere kısaca bir göz atalım…

1. Hydraloop konut suyu geri dönüşüm sistemi

CES’in Sürdürülebilirlik, Eko-Tasarım ve Akıllı Enerji kategorisinde İnovasyonun En İyisi ödülünü kazanan Hydraloop sistemi, tuvaletleri yıkamak, havuzları doldurmak veya çamaşır makinelerinde yeniden kullanılabilecek banyo ve çamaşır makinesi  suyunu temizleyip dezenfekte ediyor. Hydraloop, bu yolla ev içi su tüketiminin yüzde 45 oranında azaltabiliyor. Hydraloop, çökeltme, çözünmüş hava flotasyonu ve UV ışık dezenfeksiyonu içeren altı aşamalı bir işlemle suyu geri dönüştürüp ve filtreliyor. Sistem ayrıca kullanıcılara geri dönüştürülmüş suyun hangi uygulama aracılığıyla ne zaman ve hangi amaçla kullanılacağını seçme olanağı sunuyor.

Fotoğraf: Business Wire

e-Ticaret için sürdürülebilir ambalaj

Fransız yeniden kullanılabilir ambalaj startup’ı LivingPackets, karton kutuların yerini almak üzere sürdürülebilir ve yeniden kullanılabilir bir ambalaj çözümü olan THE BOX’u geliştirmek için dünyanın en büyük e-Kağıt ekran tedarikçisi E Ink ile ortaklık kurdu. Bin defaya kadar tekrar kullanılabilen ve basılı adres etiketlerinin yerini alan e-Mürekkep ekranı ile donatılan kutular, e-ticaretin neden olduğu yüksek ambalaj tüketimi sorununu ortadan kaldırmaya aday görünüyor.

3. Temiz ve sessiz klima

OxiCool firması tarafından üretilen HomeCool, çevreye zarar veren ve klimalarda yaygın olarak kullanılan soğutucu akışkanlar yerine suyu soğutucu olarak kullanarak evlere temiz ve sessiz bir iklimlendirme sağlıyor. Şirket, suyun donmasını engelleyerek soğutucu olarak nasıl kullanacağını ilk anlayan şirket olduğunu iddia ediyor. Kullandıkları teknolojisi, paslanmaz çelikten üretilmiş vakumlu sızdırmaz bölmelerde yer alan moleküler süzgeçlere dayanıyor.

4. Reduit’in ultrasonik saç bakım sistemi

Güzellik ve bakım ürünleri Reduit, Reduit One’ın dünyanın ilk duyarlı saç bakım sistemi olduğunu iddiasında. İsviçreli şirket, ultrasonik püskürtme teknolojisine sahip yeni Hairpod‘un geleneksel sprey uygulamalarından 50 kat daha küçük damlacıkları dağıtabildiğini ve oldukça konsantre bir formül oluşturduğunu söylüyor. Hairpod, saç bakın ürünlerindeki aktif bileşenlerin dağıtımını optimize ederek saçlara en yüksek faydayı sağlarken ürün israfını en aza indiriyor.

5. Hidrojen enerjili akıllı şehir planları

Japon otomotiv devi Toyota, eski fabrikasının kurulu olduğu Fuji Dağı eteklerindeki 175 dönümlük arazide son teknolojilerin test edildiği bir akıllı kent kuracak. Şirket bu şehirde otonom araçlarını, yenilikçi sokak tasarımlarını, akıllı ev ve robot teknolojilerini ve yeni otomobil ürünlerini test edecek. ünlü Danimarkalı mimar Bjarke Ingels tarafından tasarlanan kent inşaatının 2021’de başlaması bekleniyor.. Yerleşim biriminde 2 bin kişi yaşayacak ve bunların önemli bir kısmını Toyota’nın çalışanları ve aileleri oluşturacak. Woven City adı verilen prototip kentin tüm enerji ihtiyacı, Toyota’nın hidrojen yakıt hücresi teknolojisiyle karşılanacak.

6. imkansız domuz ve sosis

Popüler bitki bazlı gıda şirketi Impossible Foods, sürdürülebilir gündemini iki yeni ürünle daha da ileri taşıyor: Bitki Bazlı İmkansız Domuz ve Bitki Bazlı İmkansız Sosis. Şirket, dünyadaki tüm binaların, yolların ve asfalt yüzeylerin dünyanın yüzde birinden daha azını işgal ettiğini, karaların yüzde 45’inin ise hayvancılık için yem bitkileri yetiştirmek için kullanıldığını söylüyor. MarketWatch.com‘a göre şirket aynı zamanda kuzu, keçi, balık ve süt ürünleri için bitki bazlı ikameler üzerinde çalışıyor.

Fotoğraf: fiskerinc.com

7. Fisker’ın ‘sürdürülebilir’ SUV’si

ABD merkezli elektrikli otomobil tasarımcısı ve üreticisi Fisker Inc., dünyanın en sürdürülebilir aracı olduğunu iddia ettiği elektrikli SUV Fisker Ocean, hakkında ayrıntıları açıkladı. Elektrikli SUV’nin birçok sürdürülebilir özelliği arasında tam boy güneş paneli, tamamen geri dönüştürülmüş döşemeler vb. yer alıyor. 250-300 mil (400-480 km) menzilli 80 kWh lityum iyon pillerle birlikte oldukça rekabetçi fiyatlarla piyasaya girecek Fisker Ocean’ın ilk partisinin 2022’de 37.499 dolar (33.720 Euro) başlangıç ​​fiyatıyla teslim edilmesi bekleniyor. Ayrıca tüm bakımlar dahil aylık 379 dolarlık kiralama alternatifi de bulunuyor.

Kaynak: springwise.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin