Cesur bir içerik üreticisi misiniz?


Yazan: Brian Clark

Çeviren: Simay İnal

İşiniz de lider olmak için ne gerekiyor?

Cesaret.

Doğru insanlarla rezonansa girmek için yanlış insanları uzaklaştırma cesaretine ihtiyacınız var. İnsanlar sırf bilginiz onların fikirleriyle uyuşmadığı için size hatalı olduğunuzu söylediğinde, inançlarınıza bağlı kalmanız gerekir.

Mutabakata dayalı içerik, başarısızlık için bir reçetedir. Başarınız, vizyonunuzun uygulanması tarafından belirlenecektir. Bir düşünün… hedef kitleniz konunuzda sizden daha nitelikliyse, söylediklerinizi neden dinlesinler?

Beni yanlış anlamayın — sosyal medyadan gelen geri bildirimler, e-posta yanıtları ve söylediğiniz bir şeyle ilgili başkaları tarafından yazılan makaleler paha biçilmezdir. İlk günden beri okuyucularımdan aldığım geri bildirimleri alıp Copyblogger ve diğer projelerime yön vermek için kullandım.

Tüm geri bildirimler bir ders içerir. Yine de, dersin geri bildirimi veren kişinin size söylediğini düşündüğü şeyle hiçbir ilgisi olmayabileceğini anlayın.

Gerçek şu ki, eğer kimse senden nefret etmiyorsa, yanlış bir şey yapıyorsun. Herkesi memnun etmeye çalışmak bir zamanlar kitle iletişim araçlarının hedefiydi, şimdi onlar bile taraf tutuyor.

Ancak günden güne, akıllı içerik oluşturucuların Twitter ve Facebook’taki sert yorumlarla hırpalandığını görüyorum ve bu insanların geri çekilmelerini izliyorum. Yakında blog yazısı fikirleri, kimsenin gücenmemesi umuduyla sulanır, ancak o zamana kadar kimse okumaz.

Bazılarınız şöyle düşünüyor: “Tabii Brian… senin için söylemesi kolay. Seyirciniz var.”

Evet, söylemesi kolay çünkü ben yaşadım. Aslında, bugüne kadar yanıldığımı söyleyen insanlar var. Hayat böyle.

Ocak 2006’da Copyblogger’ı başlattığım zamana hızlı bir yolculuk yapalım. Sloganım “bloglarla nasıl satış yapılır” idi. Bazı insanların bundan hoşlanmayacağını biliyordum ve haklıydım.

Böylece, beni “anlamayan” blog yazarlarının hem halka açık hem de özel saldırılarını yaşadım. Ancak bu beni caydırdı mı?

Hayır…

Eski muhafız blog yazarları beni kollarını açarak kucaklasaydı, her konuda yanılmış olurdum. Bunun yerine, toplumun belirli kesimlerinden gelen tepki beklendiği gibi oldu.

Daha da iyisi, doğru insanlardan – ulaşmak istediğim insanlardan – tepki umduğum gibi oldu. Ticari amaçlı bloglar büyüyordu ve insanlar internette geçimlerini sağlamaya yönelik pragmatik tavsiyeler arıyorlardı .

Doğru insanlara odaklanın ve bırakın yanlış insanlar ne yapacaklarını söylesinler. Aynı insanların, sadece bir şeylerin değiştiğini anlamadıkları için sizi patlatmaları büyük bir reklam olur.

Liderlik deha ile ilgili değildir. Cesaret ile ilgilidir.

Kaynak:copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin