Çevrimiçi işiniz için bir niş seçmek: 3 yaratıcı modelYazar: Sonia Simone
Çeviren: Büşra Zeynep Kayar

Çevrimiçi işinizde SEO ve içerik pazarlamasını etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız, öncelikle belirli bir konuda spesifik bir niş seçmelisiniz.

Mesajınızın kime yönelik olduğunu anlamalısınız, sonra o kişiyle konuşmalısınız.

Ve o kişiye hizmet etmek için metin yazarlığı tekliflerinizi hazırlamalısınız. İlgisini çeken, harcamak istediği miktarla uyumlu ve önemsediği açılardan ona fayda sağlayacak seçenekler sunun.

İnsanların çevrimiçi bir iş kurmayı düşündüklerinde yaptıkları ilk şeylerden biri, “nişlerini” belirlemek için acele etmektir. Ve bu yanlış değil… Ama ilk bakışta göründüğünden daha karmaşık.

Niş kelimesi sadece odaklanılmış bir konu anlamına gelmez. Biyolojide niş, her bir organizma türünün ekosistemindeki diğer tüm organizmalarla nasıl etkileşime girdiğini ifade eder.

Bir bitki veya hayvanın daha geniş bağlama nasıl uyduğu budur.

Konunuz elbette nişinizin bir parçası. Ama seyirciniz de öyle. Ve konumunuz. Potansiyel ortaklarınızdan bahsetmiyorum bile. Ve içeriğinizi paylaşan kişiler. Ve yayınladığınız içerik platformları.

İşletme sahiplerinin kendi nişlerinde yaşamanın farklı yolları nelerdir?

Erken niş siteler

Eskiden, çevrimiçi işiniz için bir niş seçmek, kullanılmayan bir anahtar kelime ifadesi etrafında küçük bir site oluşturmayı gerektirirdi. Sonra içerik yazarları için SEO öğrenir, onu sıralamak ve bağlı kuruluş teklifleri ile doldurmak için çaba harcardınız.

O zamanlar düzenliydi ve birkaç kişi bununla çok iyi başardı, ancak bugün işe yaramıyor.

Rae Hoffman bunu yıllar önce çok iyi anlattı, hala bağlı kuruluş evrimini nasıl atlatacağınıza dair oldukça ilgili bir yazıdır.

Her yazı, daha zengin ve kaliteli içeriğe, daha iyi bir kullanıcı deneyimine, kaliteyi (hem ziyaretçilere hem de potansiyel ortaklara) iletmeye ve güvenilir bir fark noktası oluşturmaya yönelikti.

Niş belirleme konusundaki eski düşünce tarzının sorunu, aramaya odaklanmak yerine arayanı odaklamasıdır. Anahtar kelime ifadesi odak noktası olur, ancak o ifadeyi kullanarak bir sorunu çözen klavyedeki insan değil.

Peki, daha etkili modellere bir göz atmalım.

2023’te çevrimiçi işiniz için bir niş seçme

Sanatı öğrenmek gibi bir konuyu ele alalım.

Web üzerinde, özellikle YouTube’da, ücretsiz sanat eğitimi miktarı şaşırtıcı derecede fazla. Çizim yapmayı, resim yapmayı, heykel yapmayı öğrenebilirsiniz — ne isterseniz.

Sanatı çevrimiçi öğretmekle geçim sağlamak zor. Ancak tam da bunu yapan birçok iş var.

Nasıl mı? Hedef kitlelerini net bir şekilde tanımlayarak, mesaj ve tekliflerine odaklanarak, kendilerini ayırt ederek ve farklılık noktasını bularak.

Sanat eğitimi, unutulmaması gereken bir pazar.

Yani, sanat hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen insanlar sadece bir video izlemez, bir e-kitap okumaz veya bir üyelik sitesine katılmazlar. Özellikle başlangıç aşamalarında kendilerini bu konuya adarlar.

Şimdi iyi yapan üç site örneğine bir göz atalım.

Niş #1: Mega otorite

Farklılaşmanın bir yolu, basitçe diğerlerinden daha büyük ve kapsamlı olmaktır.

Burada “basitçe”, kolay anlamına gelmez.

Sanatçılar Ağı sitesi, onlarca tanınmış sanatçı ve sanat öğretmenini tek bir sanal çatı altında bir araya getiriyor ve sanat kitaplarının büyük yayıncılarıyla işbirliği yaparak yazarlara öğretme fırsatı sunuyor.

Kitaplığınızda “Nasıl Resim Yapılır” kitapları olan biriyseniz, bu yazarlardan bazılarının sanatçılar ağı sitesinde  kursları olması iyi bir ihtimal.

Model şu şekildedir: Son derece nitelikli otoriteler bulun, ilgi çekici ve faydalı mükemmel eğitim içeriği yayınlayın, ardından ek ücret karşılığında daha gelişmiş içerik sunmak için yayınlama platformunu kullanın.

Elbette bireysel mega otoriteler de var. Videolarını izlemesi garip bir şekilde rahatlatıcı olan “mutlu küçük ağaçlar” ressamı Bob Ross’un adını hepimiz biliyoruz.

Ross aslında resmini ve pıtırtısını, çocukluğumda izlediğimi sevgiyle hatırladığım bir PBS şovu yapan akıl hocası Bill Alexander’ın “mutlu ağaçlar”ına göre modellemişti. Alexander’ın ailesi hâlâ internet üzerinden alabileceğiniz sanat kursları veriyor ve aynı zamanda malzeme, kitap ve ücretsiz üyelik kütüphanesi sunuyor.

Yetkililer bu konudaki çok sayıda “ücretsiz” ile rekabet edebilirler çünkü onlar… otoritelerdir.

Çevrimiçi bir işletme olarak sanat eğitimi, izleyicilerin görebileceği ve “bunun nasıl yapılacağını bilmek istiyorum” diyebileceği olağanüstü derecede çekici içerik sağlama avantajına sahiptir.

Bu öğretmenler konularında üstün ustalık sergilerler. Ödüller kazandılar ve kitaplar yazdılar ama en önemlisi yapmak istediklerimizi nasıl öğreteceklerini biliyorlar.

Niş #2: Profesyonel otorite çevrimiçi işi

Sanat Eğitimi Üniversitesi, çok iyi tanımlanmış bir grup sanatçının (sanat öğretmenleri) mesleki gelişimine odaklanmaktadır.

Öğretmenler için devam eden eğitim gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra lisansüstü veya lisans kredisi için kurslar sunar.

Kurslar, fiziksel kurumlarda sunulan kurslarla son derece rekabetçi olacak şekilde fiyatlandırılır. Dolayısıyla, sanat öğretmenleri bütçelerinin büyük olmasıyla bilinmese de ürün, hedef kitlesi için finansal açıdan anlamlıdır.

Diğer modeller gibi The Art of Education University de ücretsiz yetkili içerik sunarak, müşterilerin iş ihtiyaçlarına yönelik dikkatini çeken paylaşılabilir, alakalı materyaller üretiyor.

Eğer doğru kalitede içerik oluşturabiliyorsanız, mesleki gelişim her zaman akıllıca bir hamledir. Çünkü bu, profesyonellerin kariyerlerini ilerletmek için ihtiyaç duydukları bir şeydir. Özellikle lisanslarını korumak için sürekli eğitime ihtiyaç duyanlar için çok pazarlanabilir bir özelliktir.

Çevrimiçi işiniz için bir niş seçiyorsanız, yine de kitlenizi oluşturmak için içeriği kullanacaksınız. Diğer profesyonellerin büyümesine yardımcı olma taahhüdünde bulunmak istiyorsanız bu harika bir model olabilir.

Niş #3: Tek otoritenin kategorisi

Şu ana kadar bahsettiğim iki büyük site. Tanınmış öğretmenler, çok fazla içerik, kurulum için çok para ve zaman.

Ancak büyük olmak gidilecek tek yol değil.

Sanatçı Eni Oken, konusunu çeşitli şekillerde belirli bir noktaya getirdi.

Kendisi sertifikalı bir Zentangle öğretmeni; başlı başına bir kabile olan meditatif bir çizim biçimi. Ancak bu spesifik niş içerisinde bile Eni, odağını gölgelendirme çizimleri veya belirli kompozisyon yaklaşımları gibi belirli alt konulara daraltıyor.

Eni, SEO konusunda akıllıdır ve Zentangle formatındaki popüler çizim teknikleri için bazı anahtar kelime terimlerinde sıralanır.

İzleyicilerin dikkatini bir haber bültenine yönlendiriyor ve tutarlı eylem çağrılarıyla gözünü promosyon ödülünde tutuyor.

İçeriğinde bakılacak pek çok güzel sanat eseri var ama onun da bir işi olduğundan asla şüphe duymuyorsunuz.

Kendinizi işinizin “yıldızı” yapmaya istekli olduğunuzda, farklılaşma oldukça basit hale gelir.

Eni Oken konuya ve alt konuya göre farklılaşıyor “gölgeleme Zentangle öğretmeni”, ancak bu sadece gerçek farklılaşmaya bir giriş – onun kendine özgü sanatsal tarzı, öğretme yaklaşımı ve kişiliği. Bu unsurlar bir araya gelerek “Eni markasını” oluşturuyor.

Tüm işinizi kişiliğiniz etrafında kurmak zorunda değilsiniz; tek farkınızın bu olması gerekmez.

Ancak çevrimiçi işiniz için bir niş seçerken, bireysel bir kişilik unsuru eklemeyi düşünün. Bir kurucunun haber bülteni, bir blog, bir podcast, bir vlog veya bunların bir kombinasyonu kazanan bir fark yaratabilir.

Çevrimiçi işiniz için bir niş seçmenize yardımcı olacak kaynaklar

Çevrimiçi işinizi büyütmek için yazma becerilerinizi güçlendirmek istiyorsanız, sizi her hafta en iyi kaynaklara yönlendirmekten mutluluk duyarız.

Çünkü tam olarak doğru bilgiyi aldığınızda, yazar olarak oyununuzu hemen geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ve bu size istediğiniz sonuçları getirecek olan şeydir.

Yazılı kelime web’i yönlendirir. Her zaman olmuştur ve her zaman olacaktır.

Ses veya video ile çalışıyor olsanız bile, doğru kelimeler hâlâ fark yaratan unsurdur.

Kelimeler;

  • Katılımı
  • Müşteri deneyimini
  • Satışları, büyümeyi ve karı yönlendirir.

Kaynak; https://copyblogger.com/online-business-niche/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin