Coca-Cola’dan geleneksel dokulara destek


Yazan: Cemre Erol

Coca-Cola, Sırbistan’da el yapımı kanaviçe reklam panoları hazırlayarak yaratıcı pazarlama taktiklerine bir yenisini daha ekledi.

Hepimizin bildiği gibi Coca-Cola sadece damak tadımızı değil aynı zamanda kalbimizi de fethetmeye yönelik iletişim çalışmaları yapan dünyaca ünlü bir marka. Geçtiğimiz Ocak ayında marka stratejisini ve sloganını yenileyen, alt markalarını da bir araya getiren global kampanyası “Taste The Feeling” (Tadını Çıkar) tüketicilerinin damak tadına, yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına uygun; kalorili, kalorisiz, kafeinli, kafeinsiz çeşitlerde ürünler sunmak istiyor.

“Taste the Feeling” sloganıyla hareket eden Coca-Cola, bu kez Sırbistan’da yerel gelenekleri korumak ve kültürel tatları hatırlatmak adına ev içine ait örgü işlerini billboardlara taşıyarak adından söz ettiriyor. McCann Belgrade’ın hazırladığı kampanyanın reklam panoları Sırbistan’ın kırsal halkı tarafından üretilen dokuma, oya işi ve kanaviçe gibi bolca emek ve uğraş isteyen yöntemlerle yapıldı. Coca-Cola’nın talebi ve desteği ile yapılan el emeği işler şehrin çeşitli yerlerine asıldı.

 

Ayrıca Coca-Cola kampanya dahilinde 12 bölümden oluşan bir yemek fuarı düzenledi. Geleneksel Sırp Mutfağı ve Coca-Cola ile birlikte düzenlenen etkinlikte ülke çapında tanınmış şefler ziyaretçilere birbirinden lezzetli yemekler sundu. Ortaya çıkan görüntüler ise kültüre sahip çıkmanın ne kadar önemli ve güzel olduğunu gösteriyor. Kampanyaya ait Coca-Cola:The Unforgettable Tastes of Serbia videosunu buradan izleyebilirsiniz.

 “Taste the Feeling” (Tadını Çıkar) ne demek istiyor?

Ocak 2016’da global marka stratejisini yenileyerek tarihinde yepyeni bir döneme girmiş olan Coca-Cola bu yeniliğini dört farklı ajansla, uzun süreli bir çalışmanın sonucunda görücüye sundu.

Coca-Cola global CMO’su Marcos de Quinto, Coca-Cola, Coca-Cola Light, Coca-Cola Zero ve Coca-Cola Life markalarının tümü için “one brand” yani “tek marka” yaklaşımı uyguladıklarını belirtti.

Coca-Cola’nın global kreatiften sorumlu başkan yardımcısı Rodolfo Echeverria ise “Mutluluğa Kapak Aç’tan Coca-Cola’nın mutlulukta oynadığı rolü göstermeye doğru bir geçiş yapıyoruz. Biz basit, günlük anları daha özel hale getiriyoruz” şeklinde tanımlıyor.

 

Taste The Feeling reklam filmi

Taste The Feeling Reklam Filmine buradan ve reklamda kullanılan şarkıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam filminde de görüldüğü gibi, markanın 7 yıldan fazladır kullandığı “Open Happiness”(Mutluluğa Kapak Aç) yerini artık “Taste The Feeling” sloganına bıraktı. Türkiye’de “Tadını Çıkar” olarak karşımıza çıkan bu slogan artık markanın sadece mutluluğa değil anı yaşamaya, andan keyif almaya da odaklandığını gösteriyor. Dikkatlice izlediğimizde, reklamın her sahnesinde aslında görme, işitme, dokunma, koku ve tad alma duyularımıza hitap eden öğelerin, duygu durumlarımızı ve günlük hayatta yaşadığımız özel anları çok güzel bir şekilde sentezlendiğini görebiliriz. 5 duyunun birden kullanılmasının izleyenlere daha akılda kalıcı ve etkileyici bir izlenim bıraktığını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, bu öğeler reklamda mutluluk, çılgınlık, aşk, eğlence, arkadaşlık gibi evrensel olan duygu anlarıyla dolgunlaştırılmış. Conrad Sewell’ın seslendirdiği reklam müziği ve sözleri de aynı şekilde bu sahnelerde verdiği mesajı destekler nitelikte.

KAYNAKLAR:

http://creativity-online.com

https://lbbonline.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin