Copa 90’ın yükselişi devam ediyor


Yazan: Emincan Mut

Dünyanın her tarafından yaklaşık 980.000 kadar futbolseveri bir araya getiren Copa 90, maçlar bittikten sonra ya da başlamadan önce takımlar hakkındaki gelişmeleri konuşup tartışabilecekleri bir portal oluşturmayı başardı. 2012 yılında YouTube üzerinden yayına başlayan Copa 90, dört yıl içinde tüm futbolseverlerin dikkatini çekti.

Copa 90’ın ürettiği içerikler arasında en fazla ilgi gören ise dünyanın çeşitli ülkelerindeki kulüplerin en ince ayrıntısına kadar incelendiği belgeseller oldu. Brezilya, Arjantin, İngiltere gibi dünyanın pek çok liginde yer alan takımların derinlemesine incelendiği, kulüp taraftarlarının profilleri üzerine nokta atışı tespitler yapıldığı belgeseller, futbolseverler tarafından büyük beğeni topladı. En büyük hedefi, dünyadaki en iyi futbol öykülerini sergilemek olan firmanın bu alanda çoğu spor severi tatmin ettiğini söylemek gerek.

İzleyici kitlesine büyük önem veren ekip, izleyicileri anladığından ve en anlaşılabilir içeriği ürettiklerinden emin olabilmek için yılın çeşitli zamanlarında birden fazla anket yapıyor. Böylelikle müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışarak, takipçilerine verdiği önemi de gözler önüne sermiş oluyor. YouTube’da iki milyonu aşkın takipçi sayısına sahip olan kanal, yakın zamanda internet sitesi de kurarak bu alanda da futbolseverlere maçlardan önce ve sonra karşılıklı görüş alışverişinde bulunabileceği bir ortam sunmuş durumda. Copa90.com’da 1 milyon kayıtlı aboneye ulaşan firma, aynı zamanda 6 aylık veriler baz alındığında 13.75 milyon dakikalık izlenme süresi ve aylık 3.65 milyon görüntülenme gibi hatırı sayılır rakamlara ulaşmış durumda.

Copa 90, kendisini dünyadaki tüm futbolsever ve taraftar kitlesinin merkezine yerleştirdi. Ve bu süreçte adeta futbol kültürünün evi haline geldi. Mottosunu “Taraftarın sesi” olarak belirleyen Copa 90’ın, yakın zamanda Türkiye’den Galatasaray Kulübü ile ilgili yaptığı belgesel de büyük yankı uyandırmıştı.

Tüm bunların yanı sıra Copa 90 ekibinin sosyal medyayı da etkin bir biçimde kullandığını söylemek gerekiyor. Belgeseller yayınlanmadan önce Twitter’dan #copafam hashtag’iyle o hafta yayınlanacak belgeselle ilgili içerikten bölümler, Facebook’tan yayınlanan bölüm ile ilgili fragmanlar ve Snapchat’te kamera arkası bölümleri yayınlanıyor. Tüm bunlar hem izleyici kitlesinde merak uyandırıyor hem de tüm bu tanıtım organizasyonları müşteri portföyüne her gün yeni kimlikler ekliyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin