Platforma göre maksimum erişimi arttırmak için içerik pazarlama kontrol listeleri
Çeviren: Elvin Özden
Ne okuyacaksınız X

Erişimi en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz birçok adım vardır. Varsayalım ki zaten değerli içerikler oluşturuyorsunuz, birkaç basit optimizasyon yaparak bunun önemli ölçüde daha fazla trafik ve etkileşim kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak ekiplerin meşgul olması ve bu optimizasyonları yapmayı unutması alışılmadık bir durum değil.

Bu sorunu önlemek amacıyla dört ana içerik formatı için içerik pazarlama kontrol listeleri oluşturduk: blog gönderileri, podcast’ler, sosyal medya ve video.

Bu içerik kontrol listelerini ekip üyelerinize “yayınla” tuşuna basmadan önce gözden geçirmeleri için verebilirsiniz, böylece önemli optimizasyonlar asla gözden kaçmaz.

İçerik pazarlama kontrol listelerini etkin bir şekilde kullanmanın ön koşulları

Her platform için içerik pazarlama kontrol listelerine geçmeden önce, bunların içeriği amaçlanan platform için optimize etmenize yardımcı olmak üzere tasarlandıklarına dikkat etmek önemlidir.

Bu nedenle, bu kontrol listeleri yalnızca halihazırda insanların sevdiği harika içerikler üretiyorsanız işe yarayacaktır.

Tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli içerik üretmek için ilginç içerik fikirleri üretme ve içerik pazarlama stratejisi oluşturma konusunda ayrı kaynaklarımız var, ancak içeriğinizin yüksek kaliteli olup olmadığını belirlemek için filtre olarak kullanabileceğiniz üç basit soru var:

 1. Bu içerik hedef kitlemizle alakalı mı? İçerik kitlenizin ilgi alanıyla alakasızsa, onunla etkileşime geçmeyecekler ve iyi performans göstermeyecektir.
 2. Bu sorunu çözerken kişisel deneyimlerimizden faydalanıyor muyuz? Google’ın son yararlı içerik güncellemesi, kişisel deneyim ve uzmanlığın önemini vurguluyor çünkü insanlar, gerçekten kanıtlanmış bir çözümü olan diğer insanlardan bilgi edinmek istiyor.
 3. Bu içerik soruna benzersiz bir bakış açısı veya çözüm sağlıyor mu? Belirli bir sorunu çözme deneyiminizi zaten sağladıysanız, bu kutuyu da işaretlemiş olma ihtimaliniz yüksektir. Bununla birlikte, kişisel deneyiminizden (başarısızlıklar ve anekdotsal hikayeler gibi) daha ayrıntılı bilgiler ekleyebileceğiniz veya kullanıcılara daha benzersiz ve/veya yararlı bir marka sesi sağlamak için perspektifinizi hassaslaştırabileceğiniz için bu soruyu dikkate almak yine de faydalı olacaktır.

Zaten tutarlı bir içerik takviminiz olduğunu ve kullanıcıların sevdiği türde içerik ürettiğinizi varsayarsak, oluşturduğunuz her içerik için etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz içerik pazarlama kontrol listelerini burada bulabilirsiniz.

Blog yazıları için içerik pazarlama kontrol listesi

Blog içeriği yayınlıyorsanız, birkaç SEO (arama motoru optimizasyonu) en iyi uygulamasını takip etmek, organik trafiği ve görünürlüğü önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir

Sorun noktasına uygun bir anahtar kelime belirleyin

Anahtar kelime araştırmasıyla başlamak ve ardından en iyi yüksek hacimli/düşük zorluklu anahtar kelimelerle eşleşen içerik oluşturmak yerine, öncelikle hedef kitlenizin karşılaştığı sorun noktalarını belirlemek ve ardından bu sorun noktalarına hitap eden içerik oluşturmak her zaman en iyisidir.

Ancak blog gönderinize gelen organik trafiği en üst düzeye çıkarmak için bu sıkıntılı noktayı aramak için kullanılan en yaygın ifadeyi bulmak iyi bir fikirdir.

Blog gönderisinin sorunlu noktasıyla eşleşen bir anahtar kelime bulmanın basit bir yolu, Ahrefs Google Chrome uzantısını ve ardından Google’ı sorunlu noktayı etkinleştirmektir. Ardından, yazdığınız genel sorun noktası için en üst sıradaki gönderilere tıklayın ve bu blog gönderilerinin hangi uzun kuyruklu anahtar kelime varyasyonlarını sıraladığını görün.

 

Ardından, blog gönderinizin sorunlu noktasına en iyi uyan ve en düşük zorluk/yüksek arama hacmi kombinasyonuna sahip olan varyasyonu seçin.

Başlığınızı, meta açıklamanızı ve URL’nizi optimize edin

Başlığımız ve meta açıklamamız, ziyaretçilerinizin makalenizin sahip olduğu tek önizlemedir; bu nedenle bunları optimize etmeye biraz zaman ayırın.

Öncelikle başlık etiketleri 60 karakterden, meta açıklamaları ise 160 karakterden kısa olmalıdır.

Bu kısıtlamalar dahilinde, birkaç ek optimizasyon ipucunu burada bulabilirsiniz:

 1. Arama motorlarının ve kullanıcıların bunun neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için başlığa ana anahtar kelimeyi ekleyin.
 2. Gönderinin değerinin bir önizlemesini sağlayarak tıklamaları teşvik edin. Örneğin, örnekler, bir şablon veya kontrol listesi eklerseniz, mümkün olduğunda bunu başlığa ekleyin.

Son olarak URL’niz kullanıcı tarafından okunabilir olmalı ve temel anahtar kelimeyi içermelidir.

Görselleri optimize edin

Görseller web sitenizi yavaşlatabilir, bu da hemen çıkma oranınızın hızla yükselmesine neden olarak arama motorlarına olumsuz bir etkileşim sinyali gönderebilir.

Bunu önlemek için  bir resim sıkıştırma eklentisi kullanın ve geliştiricilerinizden tembel yüklemeyi dahil etmelerini isteyin, böylece sayfanın yalnızca kullanıcının o anda görüntülediği kısmındaki resimler yüklenir.

Ayrıca Google Görseller bir arama motoru olduğundan, daha fazla trafik oluşturmak için Alternatif metin ekleyerek görsellerinizi optimize edin.

Alternatif metin, görselin ne olduğunu basitçe açıklamalıdır, böylece hem kullanıcılar hem de arama motorları görselin neyle ilgili olduğunu anlayabilir.

Google ayrıca Google Görsel optimizasyonu için aşağıdaki yönergeleri de sağlar:

 • Resimleri gömmek için HTML resim öğelerini kullanın. Bir görsel site haritası ve duyarlı görseller kullanın.
 • Sayfa başlığınızı ve açıklamanızı kontrol ederek resim açılış sayfalarını optimize edin.
 • Yapılandırılmış veriler eklediğinizden ve açıklayıcı dosya adları, başlıklar ve alternatif metin kullandığınızdan emin olun.
 • Google Görseller satır içi bağlantısını devre dışı bırakın.
 • Güvenli Arama için optimize edin.

Kullanıcı deneyimini optimize edin

Kullanıcı etkileşimini artırmanın en kolay yollarından biri, kullanıcıların içeriğinizi okumasını kolaylaştırmaktır.

Blog yayınınızın okunabilirliğini artırmak için yapabileceğiniz birkaç spesifik örnekler şunlardır:

 1. Paragrafları dört veya beş cümleden kısa tutun.
 2. Metni madde işaretleri, listeler ve vurgulu/kalın kritik cümlelerle bölün.
 3. En az bir metre uzaklıktan okumayı kolaylaştıracak okunaklı bir yazı tipi ve renk kullanın.
 4. Kavramları anlamlı olduğu yerde iletmek için ekran görüntüleri, görseller ve infografikler kullanın.

Örneğin, bu blog yazısını hızlı bir şekilde gözden geçirip ana kavramları çıkarmak kolaydır. Sonuç olarak, insanların kaydırmaya devam etme olasılığı daha yüksektir ve bu da mükemmel kullanıcı etkileşimi sinyalleri sağlar:

Buna karşılık, bu blog yazısının okunması zor; bu da muhtemelen zayıf kullanıcı etkileşimi sinyallerine yol açacak:

Site içi bağlantı ekleyin

Site içi bağlantılar yalnızca arama motorlarının içeriğinizi bulması ve taraması için değil, aynı zamanda belirli bir kavram hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılar için de faydalıdır.

İdeal olarak, bir içerik pazarlama stratejisi, ilgili diğer konularla bağlantılar içermelidir

Örneğin, serbest yazım üzerine genel konuları kapsayan bir rehberimiz var ve sonra serbest yazı içindeki daha özel konulara blog yazılarına bağlantı veriyoruz. Ayrıca, serbest yazı hakkındaki özel konulardan genel rehbere de bağlantı geri veriyoruz.

İlgili anahtar kelimeleri dahil edin

Arama motorları, bir içeriğin neyle ilgili olduğunu anlama konusunda oldukça karmaşık hale geliyor, ancak anahtar kelimeyle yaygın olarak ilişkilendirilen diğer anahtar kelimeleri dahil ederek onlara yardımcı olabilirsiniz.

İlgili bir harekete geçirici mesaj (CTA) ekleyin

Son olarak, eğer o ziyaretçiyi elinizde tutamazsanız ve onu bir müşteriye dönüştüremezseniz trafiğiniz hiçbir işe yaramayacaktır.

Bu nedenle, alıcı yolculuğunda bir sonraki adımı atmak için onlara ihtiyacınız var. Bu, e-postayla pazarlama listenize kaydolmak veya bir demo planlamak olabilir.

Genel olarak bir kural, başlangıç seviyesinden, bir kitleyi bilgilendiren bir blog yazısı için küçük bir istekte bulunmaktır. Blog yazısı bir çözüm bilincinde olan kitleyi(ürün satın almayı aktif olarak arayan okuyucular) hedefliyorsa, onlardan ürününüzün demosuna veya denmesine kaydolmalarını isteyebilirsiniz.

Podcast’ler için içerik pazarlama kontrol listesi

İlgi çekici bir podcast bölümü oluşturduktan sonra, daha fazla görünürlük elde etmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç ek optimizasyonu burada bulabilirsiniz.

Promosyon tekniklerinden yararlanın

Toplam abone ve abone büyüme oranı, Spotify ve Apple podcast’leri gibi podcast platformu algoritmaları için en önemli sıralama faktörleri arasında yer alıyor.

Yani podcast’inize ne kadar çok kişi abone olursa, sıralaması da o kadar iyi olur.

Bu nedenle podcast’inizi e-posta listenizde tanıtın ve okuyuculardan abone olmalarını isteyin.

Ayrıca en popüler bölümlerinize reklam yayınlayabilir veya bölümün önizlemesini sosyal medyada yayınlayabilirsiniz.

Birçok podcast yayıncısı diğer influencerlar ile de işbirliği yapar ve onlardan çapraz tanıtım yapmalarını ister.Bu, yepyeni bir kitlenin karşısına çıkmanıza yardımcı olduğu için tartışmasız en etkili içerik tanıtım tekniğidir.

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin