COVID-19: stratejik dijital pazarlama artık her zamankinden daha önemli


Yazan: Nate Nead

Çeviren: Emrehan Ballı

Hiç böyle bir şey olmamıştı. En azından modern çağda…

COVID-19 tüm dünyayı fırtınayla etkisi altına aldı. Ulusumuzu sardı, ekonominin büyük parçalarını yok etti ve tüm endüstrileri çığır açan bir durma noktasına sürükledi. Bu virüs ne  kadar korkunç ve ölümcül olsa da, toplumumuzun rutin yönlerinin çoğunun geri döneceğini günü hatırlamak cesaret verici. Öyle ya da böyle farklılaşabilirler, ama o günler  gitmezler.

Bir iş perspektifinden bakıldığında, uzun vadeli bir hesapla pazarı görmek için seçici ve duyarlı olmak zorundayız  Anlamak zorundayız, evet şu an için işler durma noktasına geldi, ama bir zaman gelecek – ister üç ay, altı ay, ister bir yıl sonra – bu durum bitecek . Ve bu olduğunda, bireysel işletmeler olarak bu krizi nasıl ele aldığımızın sonuçları ile yüzleşmek zorunda kalacağız.

Bu salgında bir işletmenin her yönünün oynayabileceği bir rol var, ancak stratejik dijital pazarlamanın her zamankinden daha önemli olduğu konusunda bir argüman var.

Neden dijital pazarlama hâlâ bir zorunluluk?

Ortaya konmak üzere olan her şeyde bir uyarı var ve bu koronavirüs krizinin görünürde bir sonu olmadığını ve yıllarca veya on yıllar boyunca süresiz olarak devam edeceğini düşünüyorsanız, bu makalede özetlenen ilkeler işiniz için geçerli değildir.

Dünyadaki her tıp uzmanı, bu virüsün sonunda rotasını değiştireceğini kabul eder. Eğer bu doğruysa, sonunda bu salgının bir sonu olacağını biliyoruz. Sosyal mesafe kısıtlamaları kolaylaşacak, mağazalar yavaş yavaş yeniden açılacak, profesyonel sporlar geri dönecek, etkinlikler takvimi doldurmaya başlayacak ve hayat devam edecek.

Kulağa oldukça açık geliyor, değil mi?

Eh, iş sahipleri, girişimciler ve çevrimiçi pazarlamacılar anlamak için önemli bir nokta. Çünkü işler normale dönerse, direksiyonda uyuyamayacağımız anlamına gelir.

Bu geçici bir çile; acı verici, ancak geçici. Sonunda, müşterilerinizin size tekrar ihtiyacı olacak ve bu garip dönemi nasıl atlattığınızı hesaba katmanız gerekecek.

Şimdi müşterileriniz ile güven inşa etmek ve onlara ilginizi göstermek için bir şans. Müşteriler,için para harcadığınızda onları önemsediğinizi bilirler, ancak satın alınacak hiçbir ürün veya hizmet olmadığında bile onlar sizin hala orada olduğunuzu bilmek isterler.

Pazarlamanın amacı, trafik temin edebilmeniz, potansiyel müşteriler üretebilmeniz ve satış yapabilmeniz için bir hedef kitle ile etkileşime girerek marka bilinirliği oluşturmaktır. Ve şu anda aktif olarak, potansiyel müşteriler ve satışlar peşinde olmasanız da, bir hedef kitleyle etkileşime girerek marka bilinirliği oluşturmaktır. Doğru bir  pazarlama stratejisi planlamak ve yarın daha sağlıklı ve daha karlı bir şekilde yeniden yoluna koyabilmeniz için bugün yaklaşımınızı dengelemenize gerekecektir.

COVID-19: Dijital pazarlamaya akıllı yaklaşım

İş kuralları değişiyor, ancak oyun hala aynı. Bu hızlı modülasyonları kucaklamak hem markanızın hem de kendinden emin ve özenli olduğunu gösteren akıllıca hesaplanmış bir plana  cevap vermek markanıza kalmış.

Zaman çizelgenizi gözden geçirin ve ayarlayın

Pazarlamanın bir kampanyası programı veya bir içerik takvimi vardır. Ve bu girişimler muhtemelen çok yaratıcı ve markanızla alakalı olsa da, içinde yaşadığımız yeni bağlamı benimsemelisiniz. Bu, zaman çizelgenizi/takviminizi gözden geçirmek ve gerekli ayarlamaları yapmak anlamına gelir.

Hiçbir şey olmamış gibi içeriği dışarı itmeye devam edemezsiniz. En iyi ihtimalle, sesi sağır görünür. En kötü ihtimalle, kitlenizi rahatsız eder ve üzersiniz.

Önümüzdeki üç ay boyunca tüm pazarlama, promosyonlar ve reklam takviminizi iyice inceleyin. Nerede duraklatmanız ve nereye dönmeniz gerektiğine karar verin.

Duyarlı olun

Covid-19 tarafından doğrudan etkilenip etkilenmediğinize bakılmaksızın, yüz binlerce Amerikalıyı ve ailelerini etkileyen bir krizle uğraştığımızı hatırlamak önemlidir. Buna duyarlı olmalısın.

Piyasanın sizi durumu çok hafif almakla suçlamaktansa sizi çok ciddi olarak görmesi daha iyidir.

Hassasiyet hem makro hem de mikro ölçekte önemlidir. Başka bir deyişle, büyük stratejik hedefler ve kampanyalar üzerinde durmak yeterli değildir. Ayrıca, içeriğinizde kullandığınız ve kopyaladığınız söz gibi tüm küçük ayrıntıları hesaba katmanız gerekir.

Duyarlılık hedefinizse, katil, bulaşıcı ve viral gibi kelimeleri artık kullanamazsınız-bunları farklı bir bağlamda kullanıyor olsanız bile. Bu, “katil içerik”, “bulaşıcı pazarlama” veya “viral sosyal medya gönderileri ” hakkında konuşan içeriğe bir tutunmayı gerektirir.” Bu terimleri diriltebileceğimiz bir zaman gelebilir, ancak henüz orada değiliz.

Tonlardaki farkı bilin

Tonalite her şeydir. Markaların ciddi olması önemlidir, ancak bu kasvetli olmanız gerektiği anlamına gelmez. Amaç, , esprili veya soğukkanlı olmaktan kaçınmaktır. Ancak olumlu, ilham verici ve yardımcı olabilirsiniz.

İnsanlar umut ve iyi haberler arıyor (aslında, Google “iyi haber” anahtar kelimesini araması, tüm zamanların en yüksek seviyesindedir). Ciddi ama iyimser olmanın yolları var. İçinde bulunduğumuz durumun ağırlığını kabul edebilir ve hala olan olumlu şeylere odaklanmayı seçebilirsiniz.

Ek güvenlik önlemleri ayarlama

Kimse o şirket olmak istemiyor. Bununla birlikte, bu salgın azaldığında, kaçınılmaz olarak sosyal medyada duyarsız ve uygunsuz içerik yayınlayan uzun bir marka listesine sahip olacağız. Ne yapılmaması gerektiği hakkında yazılmış makaleler ve vaka çalışmaları olacaktır.

Bu nedenle, özellikle müşteriye dönük her türlü İçerik ortamı ile ekstra koruma katmanları oluşturmak önemlidir.  Hiç bir Facebook yazısı, tweet veya e-posta, en az iki kez Gözden geçirmeden dışarı gönderilmemelidir. Evet, bu gönderme programınızı biraz yavaşlatabilir, ancak değerli bir tavsiyedir.

Kaldıraç piyasa ne verir?

Pazar gözlemlemek ve sürekli yumuşak noktalar ve fırsatlar için kaldıraç yollarını arayın. Bu açgözlü olmak değil-stratejik olmaktır.

Örneğin, Facebook reklamlarındaki gösterim başına maliyet son birkaç hafta içinde düştü (platformda trafik artsa bile).

Yine de sadece Facebook değil. Birçok popüler web sitesi, trafik artışını görmesine rağmen reklam veren ilgisinin azaldığını da gördü. Bunun için hesap reklam bütçenizi ayarlamak için bir yol var mı?

Muhtemelen sert bir satış yapmak istemiyorsanız da, bu markanıza indirimli bir oranda olumlu bir poz vermek için harika bir fırsat olabilir. Çok daha iyi bir getiri oranı elde edersiniz ve en iyisi, bu maruz kalma, pazarın iyileşmesi ve harcama getirileri olarak ileriye taşınacaktır.

Sürekli yeniden değerlendirme

Bugün kullandığınız mevcut stratejiniz yedi gün içinde veya hatta 72 saat içinde gerçekçi veya alakalı olmayabilir. Sürekli gelişen koşulları yeniden değerlendirmek ve online pazarlama yaklaşımınızda bu yeni gelişmeler için adımlar atmak zorunludur. Şu an için, siz ve ekibiniz günlük olarak buluşmalısınız.

Her fırsattan en iyi şekilde yararlanın

Kimse bu durumun olmasını istemedi. Bununla birlikte, her yerde iş liderlerine, yeni ve benzersiz koşullar ortaya çıktığında değişmeye ve adapte olmaya hazır olmamız gereken zamanında bir uyandırma çağrısı sağladı.

 

Kaynak: www.readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin