Cv nedir? Örnekler ve şablonlar


Yazan: Sam Lauron

Çeviren: Taha Erdem Çıracı

 

Modern iş arama inanılmaz derecede rekabetçi olduğunda, özgeçmişinizin yüzlerce başvuru arasında öne çıkmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Bir infografik özgeçmiş tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

İnfografik özgeçmişini tasarlayan bir web tasarımcısı

Burada, bir infografik özgeçmişin ne zaman kullanılacağını, işe alım yöneticilerinin bu tür özgeçmişler hakkında ne söylemesi gerektiğini ve kendiniz için nasıl bir özgeçmiş oluşturacağınızı keşfedeceğiz.

İnfografik özgeçmiş nedir?

Bir infografik özgeçmiş, iş deneyiminizin, becerilerinizin ve niteliklerinizin görsel bir temsilidir.

Geleneksel bir özgeçmiş gibi metin tabanlı olmak yerine, bir infografik özgeçmiş, bilgilerinizi sunmak için simgeler, grafikler ve zaman çizelgeleri gibi grafik tasarım öğelerini kullanır.

İnfografik özgeçmiş ne zaman kullanılır?

İnfografik özgeçmişler kesinlikle bir başvuru denizi arasında öne çıksa da, bu tür bir özgeçmiş tüm iş başvuruları için uygun değildir.

Bir aday izleme sistemi aracılığıyla bu formatta bir özgeçmiş gönderirseniz , teknoloji görsel bilgileri okuyamazsa kendinizi diskalifiye edebilirsiniz – bu nedenle, iş ilanının öngördüğü formata bağlı kalmak en iyisidir.

Ek olarak, bir infografik özgeçmiş, tasarımla daha ilgili bir rol için iyi bir fikir olsa da, tasarım dışı rollerin çoğu için muhtemelen iyi bir fikir değildir.

İnfografik özgeçmiş şablonları

Kendi infografik özgeçmişinizi oluşturmakla ilgileniyorsanız, başlamak için kullanabileceğiniz bazı şablonlara göz atalım.

1. Basit infografik özgeçmiş şablonu

Bu basit ve minimal infografik özgeçmiş şablonu Venngage’den yapabilirsiniz .

Bu örnekte, bol miktarda boşluk vardır. Özgeçmiş ayrıca yaratıcı ve yazılım becerilerini vurgulayıp ve hobilerinizi yazabilirsiniz.

infografik özgeçmiş şablonları, basit infografik özgeçmiş şablonu

Görüntü Kaynağı

2. Grafik tasarımlı infografik özgeçmiş şablonu

Bu şablon da Venngage’den. Bu infografik şablon, grafik tasarımcı gibi tasarım rolündeki veya hatta teknik bir roldeki biri için en iyisi olacaktır.

infografik özgeçmiş şablonları, Venngage'den koyu mavi bir infografik özgeçmiş şablonu örneği.

Görüntü Kaynağı

3. Pazarlama infografik özgeçmiş şablonu.

Venngage’den gelen bu şablonda, teknik becerilerin ve eğitimsel eğitimin özgeçmişteki alanın çoğunu kapladığını göreceksiniz ve bunun en önemli bilgi olduğunun hissiyatını vereceksiniz.

nfografik özgeçmiş, pazarlama şablonu

Görüntü Kaynağı

Alt kısımda ayrıca kariyer ilerlemenizi sergilemenin yaratıcı bir yolu olan iş deneyimine ilişkin bir zaman çizelgesi de vardır.

İnfografik Özgeçmiş Nasıl Yapılır?

1. İyi bir yapıyla başlayın.

Bilgi grafiğinizi oluşturmak için hangi aracı kullanacağınızı bularak başlayın. PowerPoint’te bir özgeçmiş oluşturmayı veya Canva ya da Venngage gibi bir tasarım web sitesinde önceden hazırlanmış özgeçmiş şablonlarını kullanmayı seçebilirsiniz .

Aracınızı seçtikten sonra, iyi bir yapı belirleyin. Adınızı ve en üstte kısa bir açılış açıklaması ister misiniz? Eğitim bölümünü başa mı yoksa sona mı koymayı tercih edersiniz? Önceki pozisyonları dahil edecek misiniz yoksa sadece mevcut olana mı odaklanacaksınız?

Ek olarak, simgelere ve resimlere mi yoksa verilere mi daha fazla odaklanacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz.

HubSpot Küresel Yönetici İşe Alım Direktörü Devon Brown , “Adayların yaratıcı veya tasarım yeteneklerini vurgulamak için bir fırsat olarak infografikleri kullanmalarına bayılıyorum” diyor .

2. İnfografik özgeçmişinize dahil etmek istediğiniz her şeyi not alın.

Bir yapı seçtikten sonra, mevcut bir özgeçmişi açın ve infografik özgeçmişe aktarmak istediğiniz her şeyi not edin.

HubSpot’un G&A işe alım sorumlusu Kenny Nestle , “Adayların destekledikleri rol türlerine ilişkin grafikleri ve mevcut rolleriyle ilgili ölçümleri paylaştığını gördüm” diyor .

Örneğin, infografik özgeçmişinizin veri ağırlıklı olmasını istiyorsanız, mevcut görevinizle ilgili “Yıllık %43 büyüme” veya “MRR’de %12 artış” gibi birkaç temel ölçüt yazın.

Neleri dahil etmeniz gerektiğini öğrendikten sonra infografik özgeçmişinizi tasarlamak daha kolaydır.

3. İyi bir renk şeması seçin.

Uyumlu bir renk şeması, herhangi bir iyi tasarımın kritik bir bileşenidir ve bu bir istisna değildir.

Özgeçmişinizin fazla dikkat dağıtmadan öne çıkmasına yardımcı olmak için beyaz, siyah ve turuncu veya sarı ve deniz mavisi gibi temiz, tamamlayıcı renkler kullanmayı düşünün.

4. Girişiniz güçlü olsun.

Bu, herhangi bir özgeçmiş için en iyi uygulamadır , ancak özellikle bir infografik için iyi ve güçlü bir açılışla başlamak isteyeceksiniz.

HubSpot’un eski küresel pazarlama sorumlusu Tríona O’Sullivan , herhangi bir özgeçmişte giriş kısmının ne kadar önemli olduğunu paylaşıyor.

O’Sullivan, “Bugün iş piyasasının ne kadar rekabetçi ve yoğun olduğu göz önüne alındığında,” diyor, “özgeçmişinizi gözden geçirmenin kolay olmasını sağlamak ve deneyiminizi ve başarılarınızı açık ve hızlı bir şekilde ifade etmek daha önemlidir, çünkü birisinin ilk aradığı şey bu olacaktır. inceleme.”

5. Tasarıma dikkat edin.

Bir infografik özgeçmiş oluşturmak istiyorsanız, tasarladığınız diğer her şeyle aynı tasarım ilkelerini kullanmalıdır.

Bu ilkeler şunları içerir:

  • Simetrik veya asimetrik tasarımları kullanarak denge yaratmak .
  • Belirli öğeleri vurgulamak için kontrasttan yararlanma.
  • Bir anlatı oluşturmak ve yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi sağlamak için hareketi kullanmak.
  • Tasarımınızda bir bütünlük olmasını sağlamak, yani kompozisyonunuzun öğelerinin uyum içinde olmasını sağlamak.

Özgeçmişinizin birinci sınıf olduğundan emin olmak için bu gönderide tasarım ilkelerini inceleyin .

Ancak ileriye dönük bir özgeçmiş hazırlıyor olsanız bile, bağlamı diğer her şeyin üzerinde bir öncelik haline getirin. HubSpot’un marka altyapısı başkanı ve tasarım ekibi yöneticisi Amelia Towle, ekibiyle bir infografik özgeçmişin potansiyel faydaları hakkında konuştu.

Tasarımınızı basit tutun.

“Özgeçmişin amacını düşünürsem, bu, hedef kitlenizin bilgileri verimli bir şekilde toplamak için genellikle olabildiğince çabuk taramak istediği bir belgedir” diyor.

Konuşmasının devamında, “Formatı büyük ölçüde değiştirirseniz, potansiyel olarak geniş bir aday havuzunu daraltmaya çalışan yoğun bir işe alma görevlisine belki de fazladan bilişsel yük bindiriyorsunuzdur.”

6. İnfografik özgeçmişinizde web sayfalarınızı kullanın.

Ek tasarım öğeleriyle bile, bir infografik özgeçmişe sığdırabileceğiniz çok fazla bilgi vardır.

İşverenlere iş nitelikleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri başka bir yer sağlamak için portföyünüze, web sitenize veya LinkedIn’e bağlantılar ekleyerek özgeçmişinizi eyleme geçirilebilir hale getirin.

O’Sullivan, “Süper yaratıcı infografik tarzı özgeçmişleri sevmesem de, birinin portföyüne veya web sitesine vb. “Bu, iş pozisyonlara başvurmaya geldiğinde hem deneyimlerini hem de düşünce süreçlerini sergilemenin harika bir yolu. Bir hiper bağlantı görürsem, %99 oranında gidip kontrol edeceğim.”

Bir infografik özgeçmiş oluşturmayı seçerseniz , ilham almak için bu örneklerden birkaçına göz atın.

İnfografik Özgeçmiş Örnekleri

1. Renkli, grafik ağırlıklı infografik özgeçmiş.

Aşağıdaki özgeçmiş, ilgili bilgileri vurgulamak için çok sayıda görsel ve sayı kullanır. Örneğin, Caroline’ın yazdığı ve Google’ın ilk sayfasında yer alan blog gönderilerini gösteren bir grafik bulunmaktadır.

infografik özgeçmiş örnekleri, renkli, grafik ağırlıklı infografik özgeçmiş şablonu

Görüntü Kaynağı

Benzer bir infografik oluşturmak için bir yazı tipini ve tamamlayıcı bir renk paletini nasıl kullanabileceğinizi görmüş oldunuz.

Caroline, bunu HubSpot’un ücretsiz infografik şablonlarından birini kullanarak tasarladı , bu yüzden şablonları kullanarak aynı şablonu oluşturmaktan çekinmeyin.

2. Veri ağırlıklı infografik özgeçmiş.

Aşağıdaki infografik özgeçmişte (aynı zamanda HubSpot’un şablonları kullanılarak oluşturulmuştur ), Caroline’ın verileri kullanarak başarılarının çoğunu vurguladığını göreceksiniz — örneğin, %45 yıllık büyüme, 1.400 ek abone veya son teslim tarihlerini yönetmede 24.000 saat.

infografik özgeçmiş örnekleri, Veri ağırlıklı infografik özgeçmiş örneği

Görüntü Kaynağı

Bazı becerilerini daha görsel bir biçimde göstermek için gülen yüz, kalem ve ressam simgelerini de kullandı.

3. Minimal infografik özgeçmiş.

Aşağıdaki infografik özgeçmiş, geleneksel bir özgeçmişe daha çok benziyor ancak öne çıkmasına yardımcı olan birkaç grafik tasarım öğesi içeriyor.

Sarı tasarım öğelerinden oluşan gri bir infografik özgeçmiş.

Görüntü Kaynağı

Bu örnek, hem teknik hem de yaratıcı becerilerini profesyonel bir formatta sergilemek isteyen biri için en iyisidir.

Bu infografik özgeçmişin pazarlama veya satışta birileri tarafından kullanıldığını gösterebilirsiniz.

4. Geleneksel infografik özgeçmiş.

Bu infografik özgeçmiş, geleneksel bir özgeçmişe daha çok benzer, ancak öne çıkmasına yardımcı olan birkaç grafik tasarım öğesi içerir.

Parlak turuncu bir sol panele sahip beyaz bir arka plan üzerinde bir infografik özgeçmiş.

Görüntü Kaynağı

Bu örnek, özgeçmişini öne çıkarmak isteyen ancak geleneksel formattan çok uzaklaşmak istemeyen biri için en iyisidir.

5. Profesyonel infografik özgeçmiş.

Bu özgeçmiş aynı zamanda geleneksel bir formata yönelir ancak önceki örneğe göre daha fazla grafik tasarım öğesi içerir.

Simgelerde ve grafiklerde kullanılan koyu kırmızı vurgulara sahip beyaz bir infografik özgeçmiş

Görüntü Kaynağı

Altta birkaç simge ve hatta bir çubuk grafik bulunan bu özgeçmiş, standart bir özgeçmişten daha tasarım dostudur ancak yine de profesyoneldir. İş deneyimi ve başarıları genişletmek için metne bolca yer bırakır.

Bu infografik özgeçmiş, yazılım mühendisi gibi teknik bir görevden sosyal medya stratejisti gibi daha görsel bir pozisyona kadar çeşitli roller için kullanılabilir.

Kaynakça: blog.hubspot.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin