Daha fazla müşteri bulmak için kişisel markanızı kullanmanın 7 yolu


Yazan: Neil Patel

Çeviren: Fırat Alkan

Yıllardır birden fazla dijital pazarlama taktiği kullandım. Arama motoru optimizasyonu (SEO) öne çıkabilmek için dikkat ettiğim en önemli şeylerden biri. İçerik pazarlamasıyla iyi hikaye anlatmak ise öne çıkabilmek için dikkat ettiğim ikinci taktik olarak öne çıkıyor.

Ancak sosyal medya pazarlaması, video pazarlaması, tıklama başına ödeme reklamcılığı, bağlı kuruluş pazarlaması, e-posta pazarlamasını da sıkça kullandım. İçerisinde “dijital” ve “pazarlama” geçen her şeyi yapmışımdır. Fakat “dijital” kategorisine sığmayan bir pazarlama biçimi var.

Kişisel, mesleki, dijital, sosyal, içerik ve başka ne olursa olsun bir “mahsup”  (daha kullanışlı karışım) olan “kişisel markalaşma”.

Kişisel markalaşma çok büyük. Aslında, bugünün sosyal olarak bağlı ve dijital olarak yönlendirilen dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, kişisel markanızı oluşturmanız gerekir.

  • Kişisel markalaşma sadece ünlüler için değildir.
  • Sadece büyük atılmış girişimciler için değil.
  • Sadece girişimciler için değil.
  • Sadece selfie takıntılı benciller için değil.

Herkes için!

Elite Daily’deki bir makale şöyle diyor:

Markalaşmayı yalnızca büyük şirketler tarafından yapılan bir şey olarak düşünüyoruz, ancak herkesin kişisel bir markası var.

HERKESİN!

Büyük bir ajansta bir arka ofis çalışanı olabilirsiniz, ancak kişisel markalaşmaya hala ihtiyacınız var. Diğer insanlara kapalı olabilirsiniz, içe dönük olabilirsiniz, ancak kişisel markalaşmaya hala ihtiyacınız var. Mesleki başarı ve başarı seviyem için çok önemli olan bir pazarlama biçimini, kişisel hayatım için seçersem bunun kişisel markalaşma için bir başlangıç olduğunu söyleyebilirim.

Aslında, kişisel markamın bana müşteri sağladığını birkaç vesileyle örneklendirebilirim. Yıllar geçtikçe, müşteri tabanımı oluşturmak için kişisel markamı geliştirdiğim için birkaç süper yararlı ipucu öğrendim. Yeni izleyicilerimin sayısı her zaman hızlı bir şekilde artmadı. Güvenilirlik yaratmak ve nüfuzunuzu arttırmak yıllar alır. Kişisel markalaşma bu şekilde zor. Birkaç taktik çıkarmanız, ona biraz para atmanız ve işe yaramasını bekleyemezsiniz.

Neyse ki, gerçek bir avantaj sağlayacak bazı güvenilir ve gerçekçi taktikler var. Bazıları gerçekten basit, örneğin içeriklerinizde dürüst ve özgün olmak işe yarar.

Bazı basit yaratıcı taktiklerden en bilineni ise güçlü görsellere yatırım yaparak içeriğinizi zenginleştirmek.

Şimdi vereceğim ipuçları içerikle ilgili. Kişisel marka yapınızın yanı sıra büyümeniz için içerik pazarlamasını mutlaka kullanıyor olmalısınız.

İpucu 1: Uzman olduğunuzu gösterin!

İlk olarak uzman olduğunuzu göstermek için çok sağlam, uzun dönem geçerli olan ve faydalı içerik üretmeniz gerekiyor. İçerik günün galibidir. Bu, bu kadar basit.

Kendinize, diğer rakip markalarla takipçi kazanabilmek için yarıştığınız çevrimiçi bir platformda alan yaratmanız gerekir. Bunu yapmak için, alanınızda uzman olduğunu gösterin. Bunu, çalıştığınız müşteriler ve endüstride geçirdiğiniz yıllar hakkında konuşarak güvenilirliğinizi gösterip yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, kitlenize hayatlarında önemli olan bilgileri verebilen ipucu sayfaları ve Buzzfeed benzeri listeler yoluyla bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Açıkçası, bir uzman olduğunuzu göstermek için iki adım gerekir:

1-Bir uzmanlık alanı seçmek.

2-Gerçek bir uzman olmak.

Başlarda bir uzman gibi hissetmezseniz, endişelenmeyin. Sadece bir uzmanmış gibi davranın. Yakında çoktan bir uzmana dönüşeceksiniz (hissetmeseniz bile).

İpucu 2: Milenyum çocuklarının ilgisini çekin

Yeni bir kitleyi kullanmak için kişisel markanızı oluştururken, Y kuşağını dışarıda bırakamazsınız.

Neden olduğunu bilmek ister misiniz?

İşte nedeni.

Milenyum çocukları, kişisel markanızı gören ve ona cevap veren bir numaralı demografik kitle olacaktır.

Marka iletişiminde en önemli seçimlerden biri, kullandığınız sosyal platformlar ve oluşturduğunuz içerik türleridir. Niye? Çünkü milenyum çocukları sosyal ağlar üzerinden birbirine bağlı bir nesildir.

Kişisel markanızı pazarlamak için Instagram ve Snapchat gibi popüler sosyal ağları kullanın. Ek olarak, kitlenizin dikkatini çekecek ve uzmanlığınızı pazarlayacak videolu içerikler oluşturun.

İpucu 3: Özgün ve şeffaf olun

Kişisel markanızı pazarlarken yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri otantik ve şeffaf kalmanızdır.

Günün sonunda pazarlamacıyız ve kendimiz hakkında özel bir anlatım hazırlıyoruz. Unutmayın, vaatlerinize her zaman uymanız ve söylediklerini kitlenize taşımanız gerekir. Bunu yaparsanız, ilerlemekte sorun yaşamazsınız.

Bugün hizmet ettiğim müşterilerin çoğu bana geldi. Çünkü başka bir ajans tarafından aldatılmıştı. Dürüstlüğümü sürdürüp, sözlerimi yerine getirmem ve sonuç verdirdi.

İpucu 4: Güçlü görüşlere yatırım yapın

Bunu söylemekten nefret ediyorum, ancak birileri sitenizde düşük kaliteli fotoğraflar görürse, bilinçaltında sizi güvenilir veya profesyonel olmayan olarak algılarlar.

Kendinizin profesyonel fotoğraflarını web siteniz için çektirerek oyunu ilerletin. Fotoğraflarınız ve web siteniz yeni müşterinizin ilk izleniminiz olabilir!

Yeni bir çalışan aradığımda onlara başvurularında yardım edemem; ancak üzerimdeki izlenimlerimi LinkedIn fotoğraflarına dayandırmak istemem. Bulanık ya da sarhoş bir parti profiline karşı önyargısız olmamak için çok uğraşıyorum, ancak zor!

Kişisel marka oluşturma yoluyla müşterileri elde etmenin en iyi yollarından biri de bazen yalnızca bu konuyla ilgilenmektir!

İpucu 5:Hedef kitlenizi teşvik edin

Hedef kitlenizi oluşturmak için kişisel markanızı kullanmanın en hızlı yollarından biri de kitlenize bir şey verebilmektir. Ve ben sadece bir şey demek istemiyorum. Kişisel markanızla alakalı mükemmel bir ürünü verebilirseniz, yeni bir izleyici çekme şansınız artar.

Örneğin, Girişimci Dergisi, yeni müşterileri cezbetmek için bir kimono veren bir kadın butiğinin vaka incelemesinin altını çiziyor. Bu strateji, kişisel bir marka oluşturmak için gerçekten iyi çalışıyor.

Örneğin, bir reklam yazarı olarak kişisel bir marka inşa ettiğinizi varsayalım. Onlardan e-posta adreslerini girip bir yarışmaya katılmasını istemek suretiyle müşterileri çekin. Ödül, bir hafta süreyle ücretsiz metin yazarlığı veya özel bir proje için metin yazarlığı olabilir.

Basit? Emin. Ama etkili mi? Kesinlikle.

İpucu 6: Farklılığınızla bilinin

Birçok kişinin Twitter biyografisinin aynı tonda olduğunun farkında mısınız? İstekli değilseniz, kişisel markalaşma çabası sizi bilinçlendirmeyebilir.

Kendinizi ayırmanın yolları vardır, ancak rahatsız edici olabilir. Örneğin, güneş gözlüğü takma (gece bile olsa) kişisel markamı kurmamı sağlarken işe yaradığını (kazara) öğrendim.

Kişisel markalaşmada gerçekten iyi işler çıkaran insanların, her zaman iyi bilinen bir farklılıkları vardır. Garip olabilir. Rahatsız olabilir. Ama onları unutulmaz kılıyor!

Bir yandan yüz yüze ağ oluşturma ve kişisel marka oluşturma hakkında ne dersiniz?  Elinizin altında bulunan bir kartvizitinizin olması gerekir. Yaratıcı düşünün ancak kartınızın basit olduğundan ve yeni bir müşterinin ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olduğundan emin olun.

Örneğin düz bir kağıttan yapılmış, standart olmayan bir şekle sahip veya kalıp kesimli bir kart deneyin. Bu kartlar daha ilginçtir ve daha büyük bir izlenim bırakabilir.

İpucu 7:Yardımcı olabilecek etkileyici kişilerle güçlü çevrimiçi ilişkiler kurun

Kişisel markalaşma olarak adlandırsak bile,% 100 kişisel değildir. Esasen bunu tek başınıza yapamazsınız. Ve denememelisin.

Kişisel markalaşma, başkalarıyla bağlantı kurmak, başkalarına hizmet etmek, başkalarına yardım etmek, başkalarını tanımak, başkalarından öğrenmek, başkalarına değer katmaktır.

Kişisel markalaşmayı bir pazarlama biçimi olarak görürseniz (ki budur) pazarlamanın kalbini hatırlamanız gerekir.

Pazarlamanın kalbi nedir? Hayır, mesajınızı kitlelere bağırmak değildir. Doğru insanlara değer vermektir!

Örneğin, kariyerimin başında bir konferansta biriyle tanıştım. Dürüst olmak gerekirse, kişisel tavırları kendini arzulatan hisler bırakmadı. Çoğu kişi adamı görmezden geldi. Onunla biraz zaman geçirdim ve elimden geleni yaparak ona yardım ettim. Sonunda beni daha çok müşteriye tanıttı!

İlk kez ona yardım ettiğimde farkına varamamıştım, ama bu adamın bağlantıları vardı! Ve onun sayesinde daha fazla müşteri kazandım.

Zamanla, ilişkileriniz kişisel markanızı yükseltmeye ve artan bir kitleye yol açacaktır. Bununla birlikte, zamanla doğru bağlantıları doğru kitlelerle birlikte inşa edeceksiniz ve doğru müşterileri elde edeceksiniz.

Sonuç

Daha büyük ve daha kararlı bir hedef kitleyi bulmak için kişisel markanızı kullanmaya yönelik bu yedi öneri ipucu ile denemeler yapın.

Pazarlamacılar olarak, birkaç risk almak ve yaklaşımımızda yaratıcı olmak için istekli olmalıyız. Kitlenizi yetiştirmek ve çekmek için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz, ancak içerik vaatlerinizi sunmanız gerekecektir.

Onlara kişisel olarak bir fark yaratabilecek hayatlarına veya ürünlerine yeni değerli bilgiler vermiyorsanız müşterileriniz uzun vadede memnun olmayacaktır.

Kitlenizi oluşturmaya ve yeni müşteriler çekmeye hazırsanız, bu yazının ipuçlarını kullanın; bu ipuçları kişisel markamı oluştururken benim için çalıştılar.

Şirketiniz için yeni bir yol çizmek, ürünleriniz ve hizmetleriniz etrafında enerji üretmek için yola çıkacaksınız.

Kişisel markanızın elden geçirilmesi için hazır mısınız?

Kaynak: https://www.quicksprout.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin