Daha fazla satış için müşterilerinizi elde tutmanın 3 güçlü yolu


Yazan: Chris Christoff

Çeviren: Deniz Dila Temiz

Çoğu pazarlamacı, işleri için yeni potansiyel müşteriler çekmek için çeşitli pazarlama taktikleri kullanır. Ancak bunu yaparken mevcut müşterilerini unutma eğilimindedirler.

Elbette, işletmenizin büyümesini istiyorsanız, sürekli olarak yeni potansiyel müşteriler çekmeniz gerekir. Ancak mevcut müşterilerinizi hem büyüme hem de daha fazla kâr için elde tutmak da aynı derecede önemlidir.  Müşteriyi elde tutmaya odaklanmanızın tek nedeni bunlar değildir. Başka nedenlerde vardır.

Bunun ana nedeni, mevcut müşterilerinizi elde tutmanın kolay olmasıdır. İşinizle daha önce ilgilendiklerinden, işinizin ne hakkında olduğunu ve onlara nasıl fayda sağlayacağını zaten biliyorlar. Yani onları sizden satın almaya ikna etmenize gerek yok.

Ayrıca, onları elde tutmak, yeni potansiyel müşteriler bulmaktan çok daha ucuzdur. Tek yapmanız gereken, onları ilginç bir şeyle yeniden meşgul etmek ve işiniz bitti! Peki onları sitenize yeniden katılmaya çekecek olan şey tam olarak nedir?

Müşterilerinizi daha fazla satış için elde tutmanın en güçlü üç yolunu inceleyelim.

1. FOMO oluşturun

Web sitenizde FOMO oluşturmak, müşterilerinizi elde tutmanın ve onları satışa dönüştürmenin en etkili yollarından biridir. FOMO (Kaçırma Korkusu), başkalarının zevk aldığı bir şeyi kaçırma düşüncesiyle tetiklenen psikolojik bir fenomendir. Bu yüzden insanlar birisinin ilginç bir şey yaptığını gördüklerinde, fırsat bitmeden bu fırsatı değerlendirmek isterler.

Mevcut müşterilerinizi korumak ve satışlarınızı artırmak için bu konsepti web sitenizde kullanabilirsiniz. FOMO’yu kullanmanın iyi bir yolu, sınırlı süreli bir satış yapmaktır. Kullanıcılarınıza indirimin bittiğini göstermek için bir geri sayım sayacı eklemeniz yeterli . Bu heyecanı artıracak ve insanlar ürün hala satışta iken satın almak isteyecekler.

FOMO oluşturmanın başka bir yolu da stoğunuzun sınırlı kullanılabilirliğini göstermektir. İnsanlar stoğunuzun tükendiğini gördüklerinde, satın alma aciliyeti artar. Satışlarınızı artırmanın harika bir yolu.

Bazen satışlarınızın gerçek zamanlı bildirimini görüntülemek de FOMO oluşturmanıza yardımcı olabilir. İnsanlar başkalarının bir şey yaptığını gördüklerinde, bunu doğru davranışın bir yansıması olarak görerek bu eylemleri taklit etmeye çalışırlar. Bu nedenle, başkalarının bir ürün satın aldığını gördüklerinde, aynı şeyi takip etmeleri için teşvik edilecektir.

Web sitenizde bu tür gerçek zamanlı bildirimleri süper kolay bir şekilde görüntülemek için TrustPulse gibi araçları kullanabilirsiniz .

2. Müşteri beklentilerini belirleyin

Müşterileriniz, web sitenize ancak bunu yapmaları için bir neden verebiliyorsanız geri gelmek isteyeceklerdir. Bu, onlara web sitenize geldiklerinde dört gözle bekleyecekleri bir şey sunacaktır.

Bunu yapmanın bir yolu, mükemmel müşteri hizmeti sunmaktır . Bir ürünü satın aldığınız ancak nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz için kullanamadığınız bir durum hayal edin. Müşteri hizmetleri ekibine yalnızca aramalarınızın göz ardı edildiğini görmek için ulaşırsınız. Bu tür durumlar, müşterinizi sonsuza kadar kaybedebileceğiniz ölçüde kullanıcınızı rahatsız edebilir.

Müşterilerinizde bu tür durumların asla gerçekleşmediğinden emin olun. Müşterilerinize ihtiyaç duydukları her konuda yardımcı olacak iyi eğitimli bir destek ekibine sahip olun.

İyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın bir başka yolu da mükemmel ürün kalitesi sunmaktır. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmadan önce daima kaliteyi kontrol ettiğinizden emin olun. Tutarlı bir şekilde kaliteli ürünler sunarak, bu tür kaliteli ürünlerden daha fazlası için sitenize geri gelmelerini teşvik edebilirsiniz.

Hatta bazı işletmeler müşterilerine para iade garantisi bile veriyor. Bu, kullanıcılarınızı daha fazla satın alma için sitenize geri gelmeye teşvik etmenin harika bir yoludur. Güvenli bir platformdan satın aldıklarını bildikleri ve satın alımlarından memnun kalmazlarsa paralarını geri alabilecekleri için onlara bir güvenlik duygusu sunar.

Ama sözüne sadık kaldığından emin ol. Para iade garantisi sunuyorsanız, ihtiyaç duyulursa bunu zamanında yaptığınızdan emin olun. Bu, güven oluşturacak ve sitenize daha sık gelmeleri için onları teşvik edecektir.

3. Eşantiyonları Çalıştırın

Müşterilerinizi elde tutmak istiyorsanız sadık bir müşteri tabanı oluşturmanız gerekir. Bunu yapmanın bir yolu da hediye vermektir . İnsanlar frizbi’yi sever. Bu yüzden, bir hediye verdiğinizi gördüklerinde, ödülü kazanma umuduyla anında yarışmaya katılmak isterler.

E-posta listenizi genişletmek, işinizi marka bilinirliği için tanıtmak ve çok daha fazlasını yapmak için eşantiyonunuzu kullanabilirsiniz. Bir e-posta listeniz olduğunda , kullanıcılarınıza yaklaşan bir indirim, sınırlı süreli teklif vb. Hakkında bildirimde bulunmak daha kolaydır. Bu, sitenize daha fazla kişi çekecek ve onları daha uzun süre tutacaktır.

İşletmenizi marka bilinirliği için tanıtmak, güven ve itibar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu da, daha fazla müşteri çekmenize ve daha fazla satış için onları elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Sadece eşantiyonunuzun iş hedeflerinizle uyumlu olduğundan emin olun. Örneğin, bir yazılım işi yürütüyorsanız, kozmetik ürünleri vermenin bir anlamı yoktur . Bu, izleyicilerinizin kafasını karıştıracak ve iş hedeflerinize ulaşmak zor olacaktır .

Dolayısıyla, satışları artırmak için kullanıcılarınızı elde tutmanın en etkili yollarından bazıları bunlar . İşletmenizin başarılı olmasını istiyorsanız, müşteriyi elde tutmak son derece önemlidir. Birçok pazarlamacı, mevcut müşterilerini elde tutmak yerine yeni potansiyel müşteriler çekmeye odaklanır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, ikincisini yapmak, yeni potansiyel müşteriler edinmeye kıyasla çok daha kolay ve uygun maliyetli. Bu nedenle, satışlarınızı artırmak ve kârınızı artırmak için bu fırsatı kullanın.

 business2community 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin