Daha iyi içerik pazarlaması için yapay zeka nasıl çalışırYazar: Jodi Harris
Çeviren: Ecem Erdoğan

İçerik pazarlamasında teknolojik karmaşa olağan bir durumdur. Ancak üretken yapay zeka farklı bir şekilde ve hedefe daha yakın bir şekilde etki etmektedir.

Bu çok yönlü araçlar, sıkıcı üretim görevlerini hızlandırabilir ve yazarları boş bir sayfaya bakmanın hayal kırıklığından kurtarabilir. Ama tüm işi yaparken onları prize takıp arkanıza yaslanamazsınız.

Yapay zeka araçlarının değeri, onlara gösterdiğiniz çabaya bağlıdır. Bu teknolojileri nasıl uygulayacağınız konusunda akıllı kararlar alabilir ve çıktısını markanın standartlarını karşıladığından emin olmak için dikkatlice düzenleyebilirsiniz.

Yapay zekanın içerik yeteneklerini devreye sokmanın en iyi yolu nedir? İçerik Pazarlama Dünyası’nda sunum yapan bazı uzmanlardan en iyi yapay zeka ipuçlarını ve önerilerini istedik. Yapmanız ve yapmamanız gerekenleri şöyle söylüyorlar:

Yap: Yazma ve düzenleme yardımı için yapay zeka kullanın

Üretken yapay zeka araçları, araştırmanız ve beyin fırtınası arkadaşınız olarak hareket ederek boş sayfa sendromunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, ton ve stil için düzenleme ipuçları sağlayarak markada kalmanıza yardımcı olabilirler. Bazı üretken yapay zeka araçları ayrıca yazma sürecinde bir arama motoru optimizasyonu yardımı sağlar veya tescilli içeriğinizi türetilmiş parçalar oluşturmak için kullanır. – Wendy Covey, kurucu ortak ve CEO, TREW Marketing.

Yapay zekayı içerik için kullanmanın en iyi yolu şu ifadeyle özetlenebilir: “Daha iyi söyle.” Özellikle yazılı olarak ifade ettiğiniz şeyin olmasını istediğiniz gibi olmadığı, bir şeyin eksik, kafa karıştırıcı veya basitçe “yanlış” olduğu zamanlar vardır. İşte bu anlarda yapay zeka inanılmaz bir değere sahip oluyor.– Marcus Sheridan, başkan yardımcısı, Marcus Sheridan.

Tüm uzun formatlı kopyaların marka sesinde ve tonda tutarlı olduğunu kontrol etmenin bir yolu olarak yapay zekayı kullanın. Aynı zamanda düzeltmenin ücretsiz ve kolay bir yoludur. – Jennifer Harmon, içerik stratejisti ve yaratıcı, İkna Et ve Dönüştür.

Yapma: Yetenekli (insan) ekip üyelerini değiştirin

Üretken yapay zeka, profesyonel yaratıcılar tarafından yapılan işin yerini almamalı, işinizi kolaylaştırmalıdır. Bant genişliğini veya kaynak boşluklarını doldurmak için kullanışlıdır – saatlerce stok görüntülerine bakmak yerine hızlı bir şekilde bir görüntü oluşturmak gibi. Gücünüz bu değilse, makaleler için başlıklar ve haber bültenleri için konu satırları önerebilir. Önemli bir alt konuyu dışarıda bırakmadığınızdan emin olmak için bir konunun kapsamı için fikirler üretmek için kullanabilirsiniz.- Ruth Carter, kötü deha, Geek Hukuk Bürosu.

Üretken yapay zekayı, süreç iyileştirmeleri yapmadan personeli azaltmanın ve içerik hacmini artırmanın bir yolu olarak gören ekipler mahkumdur. Gazetecilerin ve içerik stratejistlerinin stil kılavuzları, içerik özetleri, gerçek kontrolleri ve gelişimsel düzenlemeler gibi süreçler geliştirmelerinin nedenleri vardır. Üretken yapay zeka bu şeyleri atlanabilir hale getirmez. – Jeff Coyle, kurucu ortak ve baş strateji sorumlusu, MarketMuse, Inc.

Yapın: Kitlenizin anlayışını keskinleştirin

Yapay zeka destekli bir pazarlama kişiliği oluşturun. Kişi araştırmanıza göre kontrol edin. Çoğunlukla doğru olduğunu hissedene kadar geliştirin ve ardından birçok soru sorun:

  • Kitleniz ne hakkında endişeleniyor?
  • Bilgilerini nereden alıyorlar?
  • İşlerinin yapılması için en yararlı konular hangileridir?
  • Onları cevaplar veya yardım aramaya teşvik etmek için ne tetikler?
  • Lider olmaya istekli olmadan önce hangi bilgilere ihtiyaçları var?

İnsanlardan farklı olarak, yen yapay zeka kişiliğinizi gece veya gündüz sınav edebilirsiniz. Sizinle içgörüleri paylaşmaktan asla bıkmaz. – Andy Crestodina, kurucu ortak ve CMO, Orbit Media Studios.

Üretken yapay zeka, izleyicinin nasıl araştırma yaptığı ve ihtiyaçlarının nasıl önceliklendirileceği hakkında iyi bilgiler verme eğilimindedir. Örneğin, ChatGPT’ye sorun, “[Ürünlerimiz/hizmetlerimiz] için alışveriş yaparken [temel hedef kitlemizin] önceliklendirmesi gereken en önemli özellikler nelerdir?” ve içeriğinizin tam olarak hangi noktalara hitap etmesi gerektiğini göreceksiniz. – Zontee Hou, strateji direktörü, İkna et ve Dönüştür.

Yapma: Yapay zekanın yasal, etik veya kalite etkilerini göz ardı etmeyin

Önyargı ve etik kaygılar, üretken yapay zeka ile ilişkilidir ve kalite, özgünlük, güvenlik ve gizlilik konusunda meşru endişeler vardır. İnsan gözetimi ve incelemesi kritik öneme sahiptir ve bu inceleme, kapsayıcılığı sağlamak ve ya pay zeka’nın gözden kaçırabileceği bağlam sağlamak için farklı bakış açıları gerektirir. Kuruluşlar, bu tuzaklara dikkat ederek, sorumlu ve etkili uygulama sağlarken üretken yapay zekanın faydalarından yararlanabilir. – Karen McFarlane, pazarlama sorumlusu, LetterShop x KMC.

Özellikle telif hakkı tarafında yapay zeka ile ilgili yasallıklar ve gizlilik endişeleri konusunda endişeliyim. Bu sohbet robotlarına özel bilgileri beslerseniz, sohbet robotunu kullanan herkesin çekmesi için oradadır. Ayrıca, özgünlük tarafında, içeriğiniz herkesinki gibi geliyorsa (çünkü tüm sohbet robotlarının yapabileceği içeriği yeniden canlandırır), bu öne çıkmanıza nasıl yardımcı olacaktır? – Michelle Garrett, danışman ve yazar, Garrett Halkla İlişkiler.

Yapın: Üretim verimliliği ve yinelemeli varlıklar oluşturun

Uzun biçimli içeriğimizi YouTube için kısa biçimli videolara, Instagram için snippet videolarına, tweet’lere, Facebook ve LinkedIn gönderilerine ve daha fazlasına dönüştürdüm. Ek olarak, erişilebilirlik için transkript oluşturmak için yapay zeka kullanmak muazzam bir zaman kazandırıcı olmuştur.Yapay zeka , içeriğimizi mümkün olduğunu düşündüğümden daha fazla şekilde ve daha kısa sürede tanıtmama yardımcı oluyor. – Cathy McPhillips, Pazarlama Yapay Zeka Enstitüsü, büyüme müdürü.

Bir podcast yayıncısı olarak bir ses dosyası yükleyebilirim ve üretken yapay zeka araçları, önerilen bölüm başlıkları, zamanlanmış transkripsiyon, şov notları, bülten içeriği, LinkedIn gönderisi, tweet’ler ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi içerik üretecektir. Bu içeriğin hala biraz düzenlemeye ihtiyacı var, ancak işimi çok kolaylaştırıyor. – Bernie Borges, başkan yardımcısı, içerik pazarlaması, iQor.

Üretken yapay zeka, ücretli sosyal, e-posta konu satırları, tweetler vb. gibi yoğun içerik işleri için harikadır. Yapay zeka, doğru girdilerle çeşitli seçenekler sağlayabilir, ancak en iyi seçeneği belirlemek için bir uzman gerekir. Yapay zeka birçok malzeme sağlar, ancak bu bir yemek değildir. – Kristyn Wilson, dijital PR ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı, Adept.

Yapma: Ham yapay zeka çıktısı yayınla

Üretken yapay zeka, boş sayfayı çözmede veya bir içerik biçimini diğerine taslak olarak yeniden kullanmada harikadır. Ayrıca, anahtar kelimeleri ve rakipleri analiz etmek, makaleleri ana hatlarıyla belirlemek ve web semineri e-postaları ve sosyal metinler oluşturmak için kullanmanın yaratıcı yollarını bulduk. Ancak yapay zekadan kopya, bariz ve donuk görünmeye başlıyor. Sağlam bir editör suyu sıkmadan ve fikir, mizah ve kişilik eklemeden yapay zeka içeriğini yayınlamaktan kaçının. – Michael Brenner, CEO, Marketing Insider Group.

Yap: İçerik tanıtımını güçlendirin

Uygulamaya koyduğum bir kullanım durumu, paylaştığım bir makaleye eşlik edecek şekilde sosyal medya gönderisi kopyası yazmaktır. Makale gövdesini kopyalayıp ChatGPT’ye yapıştırıyorum ve kaç cümle oluşturulacağını söylüyorum. Sağlanan kopyayı biraz düzenliyorum ve herhangi bir yanlışlık getirmediğinden emin olmak için gerçekleri kontrol ediyorum. – Dennis Shiao, kurucu, Dikkat Tutma.

Yapma: Yapay zekanın sonuçları otomatik olarak iyileştirdiğini varsayalım

Yapay zeka’nın süreçlerinizi ve çıktınızı gerçekten iyileştirdiğinden emin olun. Bir görevi yerine getirmeniz için gereken süreyi takip edin ve yapay zekayı kullanırken ne kadar sürdüğünü ölçün. – Brian Piper, içerik stratejisi ve değerlendirme direktörü, Rochester Üniversitesi.

Kapsamlı hızlı mühendislik için çaba sarf etmeden yazma amaçları için [Yapay zeka araçlarına] çok fazla güvenmek, cansız sonuçlara yol açabilir. Büyük öğrenme modelleri kelime olasılıklarına dayanır, bu da istemleriniz yeterli ayrıntıya sahip değilse, etkilemeyen genel sonuçlarla sonuçlanacağınız anlamına gelir. Her şey bu modellerin doğasını ve istenen çıktıyı elde etmek için kesin talimatlar sağlamanın önemini anlamakla ilgilidir. -Christopher Penn, baş veri bilimcisi, Trust Insights.

Yapay zeka’nın potansiyeli (insan) elinizde

En çok yardıma ihtiyacınız olan yeri görmek için içerik programınıza eleştirel bir bakış atın, ardından yükü hafifletmek için yapay zekayı takın. Diğer herhangi bir içerik pazarlama aracı gibi, kullanım planlarınıza ne kadar çok düşünürseniz, elde edebileceğiniz sonuçlar o kadar iyi olur.

Kaynakça;https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin