Deadpool’ un pazarlama kampanyası


Yazan: İrem Aktaş

Star Wars’dan sonra sinema sektöründeki pazarlama kampanyalarına bir yenisi daha eklendi: Deadpool. Geçtiğimiz ay ABD ve Türkiye’de aynı anda vizyona giren Deadpool, ABD’de ilk hafta 135 milyon dolar ile müthiş bir açılış yapmıştı. Deadpool gişedeki bu başarısının büyük çoğunluğunu filmin ilk tanıtıldığı günden vizyona girdiği güne kadar geçen zamanda özellikle sosyal medyada mizahi ve yaratıcı içeriklerle çok iyi bir online pazarlama kampanyası yürütmesine borçlu. Bu mizah dolu zeki pazarlama kampanyasının arkasında filmin yapım şirketi 20th Century Fox var.

Filmin 12 Şubat’ta vizyona girmesi sebebiyle Sevgililer Günü’ne özel film afişleri üretildi. Büyük ilgi gören 14 Şubat afişleri filmin pazarlamasının her aşamasında kullanılan mizahi dile sahip. Dahası Cadılar Bayramı, Şükran Günü ve daha birçok özel gün için film karakterinin ‘’şekilden şekile’’ girdiği film posterleri, tanıtım videoları gibi içerikler üretilerek karakter ile izleyici arasında mizah dolu samimi bir bağ kuruldu. Sevgililer Günü dışında Noel Bayramı’nda yayınlanan bir tanıtım videosu için de Noel’e geri sayım niteliğinde #12DaysOfDeadpool adlı bir hashtag kampanyası düzenlendi. 

Deadpool için sosyal medyada üretilen belki de en yaratıcı içeriklerden birisi YouTube’da Touch Yourself Tonight (Bu gece kendinize dokunun) başlığı ile testis kanserine dikkat çeken bir video idi. Videoda film karakteri izleyicilere testis kanserini nasıl tespit edebileceklerini kendine has mizahi konuşma tarzı ile anlatıyor. Testis kanserine dikkat çeken bu video 2,5 milyona yakın izlenme oranı aldı. Ayrıca yine Dünya Kanser Günü için hazırlanan Deadpoollu poster #touchyourselftonight hashtagi ile British nonprofit Ballboys adlı testis kanserine farkındalığı arttırmayı amaçlayan bir kurumun Twitter adresinde paylaşıldı.

maxresdefault

Çizgi roman severlerinin ve film hayranlarının sosyal medyada Deadpool karakterinin yer aldığı gifler oluşturmasının yanında Deadpool’a özel Android ve Apple cihazlarında kullanılabilecek emojiler de Deadpool hayranlarının kullanımına sunuldu. Bu emojiler ilk günden bu yana filmin sosyal medyadaki hayranları ile kurulan samimi iletişimi devam ettirmek adına özellikle Twitter mesajlarında kullanılmaya başlandı. 

Geçtiğimiz hafta Deadpool’un ilk vizyona giriş tarihinin üzerinden bir ay geçti ve tabii ki bunun için de özel bir gün yarattılar. Adı da Happy One Monthiversary. Twitter’da #Monthiversary hashtaginin altında filmin hayranları Deadpool filmini izlemelerinden önce hayatlarının neye benzediğini, izledikten sonra ise nasıl olduğunu, neler değiştiğini betimleyen oldukça samimi ve tabii ki komik paylaşımlarda bulundu.

CdYX909UAAAHqcB

Deadpool filminin pazarlama kampanyasındaki başarısı söz konusu olan karakterin, süper kahraman tanımının dışında alışılmadık kalıpların içerisinde bir karaktere sahip olması ve filmin pazarlanma süreci içerisinde bu farklılığın çok iyi bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Burada ön plana çıkan unsur tabii ki de mizah. Mizah filmin pazarlama kampanyasında güçlü bir silah. Hatta belki de onu 2015’in sonunda vizyona girip gişede çok büyük bir başarı elde eden Star Wars gibi rakiplerinden ayıran en önemli şey. 

Deadpool ’un komik hatta bazen çekici ve yaramaz karakter tarafı daha film vizyona girmeden önce sosyal medya içerikleri için özenli bir şekilde kurgulanmış ve izleyiciyle paylaşılmıştı. Hem filmin hem de çizgi romanın hayranlarının Deadpool’un bu pazarlama kampanyasında deneyimlediği elbette ki ayrıcalıklı bir duygu. İzleyici ile film karakteri arasında hem duygusal, samimi bir bağ kuruluyor, hem de bir deneyim yaşatıyor. En basitinden sevdiğiniz film karakterine ait emojiler var, ve sizinle Noel hakkında konuşuyor, Cadılar Bayramı’nı nasıl geçirdiğinden bahsedebiliyor. Tıpkı sıradan bir markanın sosyal medyada hedef kitlesine ürününü, hizmetini, ya da kendi marka ismini hatırlatmak için yaptığı gibi o da özel günlere yönelik içerik üretiyor ve bunu yaparken de güldürüyor. 

Deadpool eğer ilk günden itibaren başarılı bir pazarlama kampanyası yürütmeseydi gişede çok iyi hasılat yapamayabilirdi ve herhangi bir çizgi roman film uyarlaması olarak diğerlerinin arasına karışabilirdi. Deadpool, dijital çağda online pazarlamanın gücünün, sosyal medyanın yaratıcı içerik üretme ve paylaşma alanı olarak kullanımının, insanlarla kurulan doğru ve samimi dilin, pazarlamada hala ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlayan örneklerden sadece biri. 

Kaynaklar : screenrant.com cnbc.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin