DeepMind CEO’su Google’ın, yapay zeka yatırımlarında Microsoft’u geride bırakacağını söylüyorYazar: Lienna Ahlgren
Çeviren: Pelinsu Yüce

Google’ın baş yapay zeka bilimcisi, AGI’yi doğru yapmanın “maksimum insan refahına” yol açacağına inanıyor.

Son bir buçuk yılın büyük dil modelleri (BDM) büyüsüne kapıldık, bu büyü ise OpenAI’in ChatGPT’yi halka açıklamasıyla başladı. Ancak yapay zeka alanında inanılmaz ilerlemelerin sağlandığı yalnızca büyük dil modelleri (BDM) olarak GPT-4’ün dikkate alındığı yer değildir ve Google tarafından 2014 yılında bildirilen 400 milyon ile 650 milyon sterline satın alınan DeepMind çoğundan daha etkileyici kilometre taşlarının arkasında olmuştur. Geçtiğimiz Pazartesi günü Kanada’nın Vancouver şehrindeki TED’in 40. yıl dönümü konferansında konuşan DeepMind’in CEO’su ve Google’ın tüm yapay zeka Ar-Ge çabalarının başı Demis Hassabis, Google’ın teknolojiye yatırım yapma niyetinin olmadığını onayladı. Hassabis, Google’ın belirli rakamlardan bahsetmediğini belirtirken, şirketin Microsoft ve OpenAI’in “Stargate” yapay zeka süper bilgisayarına önümüzdeki yıllarda yapmayı planladıkları 100 milyar doları aşacağını söyledi. “Zaman içinde bunun daha fazlasını yatırıyoruz ve bu, Google ile işbirliği yapmamızın nedenlerinden biri,” dedi Hassabis. “AGI’ye ulaşmak için çok fazla bilgisayara ihtiyacımız olacağını biliyorduk ve Google en fazla bilgisayara sahipti ve hala da sahip.” Bu durum, takviyeli öğrenme ve yapay zeka güvenliği gibi konularda “zar atmaya” yol açabilecek bir yapay zeka silahlanma yarışı için mükemmel bir senaryo gibi görünse de, Hassabis bundan kaçınılması gerektiğini yineledi.

Güvenli AGI “darboğazını” aşmak

DeepMind CEO’suna göre, yapay genel zekaya ulaşmamıza daha da yaklaşırken, yapay genel zeka – insan düşünme, planlama ve hatırlama gibi insan bilişsel yeteneklerini eşleştirebilen veya aşabilen AI – bu özellikle önemlidir. “Bu teknoloji hala oldukça yeni ve bu yüzden şu anda olanların muhtemelen iyi olduğu söylenebilir,” dedi Hassabis. Ancak AGI’ye yaklaştıkça, inşa edilen yapı türleri hakkında toplum olarak düşünmeye başlamamız gerekiyor.” “İyi haber şu ki, bunun üzerinde çalışan bilim insanlarının çoğu birbirimizi oldukça iyi tanıyoruz, konferanslarda birbirimizle çok konuşuyoruz,” dedi Hassabis. Hassabis ayrıca, güvenli AGI mimarileri oluşturmayı öğrenmenin, insanlığın diğer tarafta, yaptıklarıyla ilgili matematiksel veya pratik garantilere sahip ilk sistemlerden ortaya çıkan “birçok farklı sistem türünün gelişmesi” için aşması gereken bir tür “darboğaz” olduğunu da sözlerine ekledi.

“Radikal bolluk” çağı

Hassabis’e göre “kaçak bir yarış dinamiğinin” gerçekleşmesini engelleme sorumluluğu sadece yapay zeka endüstrisi laboratuvarlarına değil, hükümetler, sivil toplum ve akademi gibi toplumun diğer pek çok kesimine aittir. “Bunu doğru yaparsak, radikal bolluk, tüm hastalıkların tedavisi, bilincin yıldızlara yayılması ve maksimum insani gelişme gibi inanılmaz yeni bir çağa girebiliriz.” Bu yılki TNW Konferansının temalarından biri Ren-AI-ssance: Yapay Zeka Destekli Yeniden Doğuş.

https://thenextweb.com/news/google-outpace-microsoft-ai-investment-deepmind-ceo-ted

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin