Değerli İçerik Oluşturmak İçin Kontrol Listesi
Çeviren: Ecem Erdoğan

Harika bir içerik stratejisi, yaratıcı içeriğin gelişebilmesi için tahminleri yürütmeden çıkarır. Ama detayları doğru anlamanız gerekiyor. Değerli içerik oluşturmak için bu beş adımlı kontrol listesi bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

İçeriğinizin doğru kitleye ulaştığından ve yardımcı olduğundan emin olmak ve ekibinizin stratejinizin hedeflerine odaklanmasını sağlamak için kontrol listesini kullanın. (Ayrıca size bir başarı hissi verebilir – tamamlanan görevleri bir listeden kontrol etmeyi kim sevmez?)

İçeriğinizin doğru kitleye ulaştığından ve yardımcı olduğundan emin olmak ve ekibinizin stratejinizin hedeflerine odaklanmasını sağlamak için kontrol listesini kullanın. (Ayrıca size bir başarı hissi verebilir – tamamlanan görevleri bir listeden kontrol etmeyi kim sevmez?)

İçeriği değerli kılan nedir?

Herkes içeriğinin parlamasını istiyor. Ancak mükemmel cilalanmış cümlelerden daha değerli içerik var. Tüm değerli içerik paylaşımlarının özelliklerine dalalım.,

Kontrol listesi, beş kıyaslama kullanarak değerli içeriği tanımlar:

 • Bulunabilir
 • Okumaya değer
 • Doğal
 • Eyleme geçirilebilir
 • Paylaşılabilir

1.Bulunabilir içerik

İnsanların içeriğinizi keşfetmenin bir yoluna ihtiyacı var. Bulunabilir içerik oluşturmak için SEO yönergelerine uyduğunuzdan emin olun.

İPUCU: Bulunabilir içerik oluşturmadan önce hedeflerinize ve kullanıcı araştırmanıza göre anahtar kelime araştırması yapın.

Her sayfada bir H1 ve birden fazla H2 etiketi kullanın [web içeriği]

Başlıklar ve alt başlıklar, arama motoru sıralamalarına yardımcı olur ve metinde görsel molalar oluşturur. İçeriği gönderen ekibin nasıl kodlanacağını anlaması için bunları orijinal metinde (veya içeriği oluşturmadan üretime taşımak için kullandığınız herhangi bir sistemde) vurgulayın.

İPUCU: İçerik gerektiriyorsa H3 etiketlerini kullanabilirsiniz, ancak SEO paranız için H1 ve H2 etiketleriyle aynı patlamayı vermezler.

  Meta verileri özelleştirin

Bunlar başlığınız, anahtar kelimeleriniz ve açıklama etiketinizdir. Meta verilerin sayfadaki içeriği anahtar kelime araştırmanıza göre tanımladığından emin olun.

Sitedeki diğer sayfalara bağlantılar ekleyin

Bağlantılar, arama motoru örümceklerinin sayfalarınıza verdiği değeri artırır. Örümcekler, alakalı içeriği bulmak için sitenizde gezinen robotlardır.

Fotoğraflarınıza ve diğer resimlerinize alternatif etiketler ekleyin

Alt etiketler, görüntülerin resim aramalarında görünmesini sağlar. Resimdeki resmi açıklayın (çünkü alternatif etiketler ilk olarak görme engelliler için tasarlandı) ve içeriğinizi vurgulamak için bu etiketleri kullanın.

Örneğin, görüntü ameliyat yapan doktorlarsa, alternatif etiket şu olabilir: “Tatweet Valley, Kaliforniya’daki Sweet Valley Hastanesi’ndeki doktorlar, bu fotoğrafta gösterildiği gibi, aynı ayrılık olarak bilinen bir ameliyatta tek yumurta ikizlerini ayırma konusunda uzmandır.”

YouTube veya Facebook’ta video yayınlayın

Videolarınızı sosyal kanallarda yayınlamak, görülme olasılıklarını artırır. YouTube’u seviyorum çünkü doğru görüntüleme sayıları veriyor. Kullanıcıların bulabilmesi için içeriği hangi platformda etiketleyin:

 • Başlığınıza anahtar kelimeler ekleyin
 • Ayrıntılı, anahtar kelime açısından zengin bir özet sağlayın

Farklı formatlarda dağıtın

Ses içeriğini birden fazla formatta paketleyin – MP3, WAV ve WIFF, böylece farklı kitlelere açıktır. Mevcut formatı kullanamadıkları için potansiyel bir müşterinin içeriğinizi dinlemesini engellemesini istemezsiniz.

Ses dosyaları için ayrıntılı bir özet ve başlık oluşturun

Bu bilgi, içeriğin indirilebileceği yerde yaşar. Bazı teslimat araçları için, iTunes gibi depolandığı sistem budur. Diğerleri için, dosyayı gönderdiğiniz sayfa olabilir.

Her ses klibini ilgili bir içerik sayfasında barındırın

Her ses varlığı için bir sayfa oluşturarak, metin ve ses, arama motorlarına alakalı içerik göstererek SEO çabalarını artırmak için birlikte çalışır.

2.Okunabilir içerik

İnsanlar içeriğinizi buldukta, okunabilir mi?

Unutmayın, okuyucular ihtiyaç duydukları içeriği bulana kadar tararlar. Kişinin zamanına saygı gösterin. Kullanmayı düşünün:

 • Ters piramit tarzı: En önemli gerçekleri en üste ve en az önemli olanları en alta koyun. Yukarıdaki görüntü göz izleme yazılımı kullanılarak üretilmiştir. Kullanıcının gözlerinin sayfada nerede tarandığını görebilirsiniz: Bu şeklin ters çevrilmiş bir piramidi nasıl takip ettiğini görün.
 • Chunking: Paragrafları kısa tutun. Üç kuralına uyun: Bir paragrafta en fazla üç cümle. Bir başlık altında en fazla üç paragraf.
 • Madde işaretleri ve numaralı listeler: İnsanlar bilgileri hızlı bir şekilde tüketmek istediğinde, listeler ve madde işaretleri yardımcı olur.
 • Tutarlı dil: Okuyucularınızın kafasını karıştırmaktan kaçının. Örneğin, işletmenize, şirketinize veya kurumunuza nasıl atıfta bulunuyorsunuz? Kuruluşunuzun adı ile “biz” arasında geçiş yapmak hedef kitlenizin kafasını karıştırabilir. Herkesin aynı sayfaya çıkmasına yardımcı olmak için bir stil kılavuzu kullanın.

3.Anlaşılabilir içerik

Kullanıcıların anladığı içerik oluşturmak karmaşık konularla zor olabilir. Ajansım çok fazla sağlık hizmeti içeriği oluşturma yapıyor. Birçok kez sekizinci sınıf okuma seviyesinde yazıyoruz. Bu bile bazı okuyucular için çok yüksek olabilir.

 

Sektörünüz ne olursa olsun nasıl anlaşılır içerik oluşturabilirsiniz?

 • Doğru içerik türünü seçin: Örneğin, kullanıcıların eskizlenmiş bir şeyi gördükleri bir aha anı varsa, metin yerine bir video veya slayt gösterisi kullanın.
 • Hedef kitleniz için kişilikler oluşturun: İçeriğin karmaşıklık düzeyini kullanıcının onu anlama yeteneğiyle eşleştirin.
 • Bağlam sağlayın: En temel kavramları bile kullanıcılarınıza kısaca açıklayın. Birinin konuşmaya nerede atlayacağını asla bilemezsiniz.
 • Her proje için standart bir okuma seviyesi uygulayın: Ve buna bağlı kalın. Bunu kullanıcılarınızın kişiliklerine ve pazar araştırmasına dayandırın. Microsoft Word’ün okuma seviyelerini test etmek için bir işlevi vardır – bu puanlamayı deneyin.
 • Değerli bilgiler sağlayın: Bu, yeni bilgiler veya mevcut bir fikri ifade etmenin yeni bir yolu olabilir. Bazen metaforlar insanların daha iyi anlamasına yardımcı olur.

4.Eyleme geçirilebilir içerik

Okuyucuların harekete geçmesini istediğiniz için içerik oluşturuyorsunuz. Bunun olduğundan nasıl emin olabilirsin?

 • CTA: Bariz bir harekete geçirici mesaj ekleyin.
 • Kullanımı kolay: Kullanıcıların herkese açık ve özel olarak yorum yapmasını ve soru sormasını kolaylaştırın. Blog yorumlarına izin verin veya insanları şirketinizin Facebook sayfasına yönlendirin. Bize ulaşın sayfanız aracılığıyla yorumları kabul ederseniz, bulmayı ve kullanmayı kolaylaştırın.
 • Bağlantılar sağlayın: İlgili içeriğe bağlantılar ekleyin veya ilgili içerik seçeneklerini otomatik olarak önermek için içerik yönetim sisteminizi (CMS) programlayın.
 • Önce eyleme geçirilebilir öğeler: Kullanıcı için eyleme geçirilebilir öğelerin bir listesini uzun içeriğin en üstüne ekleyin. Örneğin, diyabet bakımı hakkında uzun biçimli bir makale, en üstte diyabeti tanımlayan ve nasıl kontrol edileceğini açıklayan üç madde içerebilir.

5.Paylaşılabilir içerik

İnsanlar akranlarına markalardan daha çok güveniyor. Kullanıcıların içeriğinizi arkadaşlarıyla paylaşmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? Bu fikirlerden bazılarını düşünün:

 • Duygusal olun: Okuyucularınızla duygusal bir tepkiyi kışkırtın. İçerik pazarlaması üzerine makaleler yazmaya ilk başladığımda, editörlerimden biri bana “İnsanların tartışmalı içeriği paylaşma olasılığı daha yüksektir” dedi. Sadece çizgiyi çok fazla aşmamaya dikkat edin.
 • Paylaşmak için bir neden sağlayın: Örneğin, sağlık bilgilerini paylaşmanın bir ailenin egzersiz çabalarını artırmasına nasıl yardımcı olduğu hakkında bir hikaye anlatın.
 • Paylaşımı kolaylaştırın: Kuruluşunuz için hangi paylaşım widget’ının en iyi olduğuna karar vermek için BT personelinizle birlikte çalışın.
 • Kişiselleştirin: Kullanıcıların paylaşımı kişiselleştirmesine izin verin. Örneğin, Aha Media Group bir şeyleri retweetlediğinde, hashtag ekler ve diğer kaynaklara başvururuz.

Kontrol listesinden en iyi şekilde yararlanmak için karar vericileri davet edin

Kontrol listesini kullanmadan önce, satın almanız gerekir. Şirketinizdeki kaynaklarınızdaki değişiklikleri etkileyebilecek, şirketinizin sosyal medya politikasını etkileyebilecek ve markanızın sesi için şampiyon olabilecek yöneticilerle başlayın.

Tek sayfalık kontrol listesini açıklamak, onlara içerik oluşturma süreci hakkında fikir verir. Ayrıca, ekibinizin zorlukları ve potansiyel çözümleri hakkında diyalog için kapı açar, böylece birlikte markanın içeriğini büyüklüğe taşıyabilirsiniz.

Kaynak;https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin