Değişim için bir taktik kitabı: Sürdürülebilirliği pazarlama faaliyetlerimizde ölçeklendirmek için nasıl çalışıyoruz?Yazar: Sadie Thoma

Dünyanın her yerinde insanlar sürdürülebilirlik konularını internette daha önce hiç olmadığı kadar araştırıyor. Gıda israfının nasıl azaltılacağından ikinci el kıyafetlerin nerede bulunabileceğine kadar sürdürülebilir seçeneklere ilgi artıyor.

Ipsos’a göre her 4 kişiden 3’ü, işletmelerin karbon emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğine olan katkılarını azaltma sorumluluğuna sahip olduğunu söylüyor. Google olarak biz de sektörün geri kalanıyla birlikte sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlemeyi sağlamak için adımlar atmaya devam ediyoruz. Kuruluşun değerlerine uygun yaşamasına yardımcı olmak için pazarlama ekiplerimiz, sürdürülebilirlik hedeflerini göz önünde bulundurarak olumlu değişim yaratmaya yönelik yeni stratejiler araştırıyor.

Google pazarlamacılarından oluşan bir çalışma grubu, en etkili sürdürülebilirlik eylemlerini ve stratejilerini belirlemeye ve ölçeklendirmeye yardımcı olmak için, özel sektör iklim çözümlerini ölçeklendirmede uzmanlaşmış bir Project Drawdown programı olan Drawdown Labs ile ortaklık kurdu. Ekip, onların rehberliğiyle, günlük pazarlama operasyonlarımızda bir sürdürülebilirlik kültürü oluşturmak ve karbonu azaltmak için bir çerçeve tasarladı. Ortaklığımız, sektördeki değişimi hızlandırma ve başkalarını kendi en iyi uygulamalarını paylaşmaya teşvik etme umuduyla artık açık kaynak olarak kullandığımız sürdürülebilirlik pazarlaması başucu kitabıyla sonuçlandı.

Drawdown Labs’ın kıdemli yöneticisi Ted Otte, “İklim kriziyle geniş ölçekte mücadele etmek için her işin bir iklim işi olması gerekir ve pazarlama da bir istisna değildir” dedi. “Pazarlamacıların sürdürülebilir davranışları ve yaşam tarzlarını normalleştiren ve onlara ilham veren hikayeler, kampanyalar ve deneyimler oluşturmasına yardımcı olacak, araştırma destekli bir başucu kitabı üzerinde Google ile ortak çalışmaktan heyecan duyduk.

İçgörüler: Sürdürülebilirlik trendlerini öğrenmek

“Sürdürülebilirlik” farklı insanlar için birçok şey ifade edebilir; bu nedenle kültürün bakış açılarını şekillendirmede nasıl bir rol oynayabileceğini anlamak önemlidir. Çalışma grubumuz pek çok farklı ülkeyi temsil ediyordu ve bölgesel nüanslara ilişkin farkındalıklarını taktik kitabı projesine taşıdılar.

Pazarlamacılar mesajlaşmayı bilgilendirmek için düzenli olarak öngörü araçlarını kullanıyor ve sürdürülebilirlik mesajları da bir istisna değil. Insights Finder veya Market Finder gibi kitle analiz araçları, tüketicilerle bağlantı kurmak için yararlı olabilir. Google Trendler sayesinde çalışma grubu, halen ortaya çıkmakta olan ve zaman içinde kalıcı olan küresel kültürel değişimler hakkında bilgi edinebildi.

Sihir: Yaratıcı seçimlerle kültürü etkilemek

Project Drawdown’a göre bir pazarlamacının en büyük süper güçlerinden biri kültürü etkileme yeteneğidir. Harika hikaye anlatımı, insanları büyük ve küçük şekillerde eyleme geçirme gücüne sahiptir. İlgili davranışlar daha görünür olduğunda sosyal normların daha hızlı değiştiğini bilen ekip, çevreye duyarlı yaşam tarzı seçimleri ve davranışlarının yaratıcı tasvirleri yoluyla kültürü değiştirmenin yollarını düşündü.

Ekip, bu en iyi uygulamayı başucu kitabında modellemek için, çevreye duyarlı davranışları sergileyen ve sürdürülebilirlik kültürünü normalleştiren reklam öğesi örnekleri bulmak üzere Google Ads Pazarlama’da kullanılan öğe kitaplığını inceledi.

Project Drawdown, ekibin karbon azaltımı üzerinde en önemli etkiye sahip olduğu kanıtlanmış olan, örneğin mümkün olduğunca hava yolculuğundan kaçınmak gibi davranışsal değişiklikleri belirlemesine yardımcı oldu. Ayrıca pazarlamacıların aşırı tüketimi ve israfı teşvik edecek anlatılar oluşturmak yerine gerçek kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanmalarını da önerdiler.

Ortaya çıkan çevre bilincine sahip davranışları etkili bir şekilde yansıtmak ve teşvik etmek için, bu görüşmeleri yaratıcı ekiplerle en başından itibaren yapmaya başlamak önemlidir. Ekip, sürdürülebilirlik hakkında konuşmanın ve bunu teşvik etmenin yolları üzerinde uyum sağlamanın, bu değerlerin fikir aşaması boyunca yerleştirilmesine yardımcı olduğunu buldu. Google pazarlamacıları artık pazarlama özeti şablonumuza yazılan sorular aracılığıyla yaratıcı konseptlerinin Google’ın sürdürülebilirlik hedefleriyle nasıl uyumlu olduğunu düşünmeye teşvik ediliyor.

Project Drawdown’ın işaret ettiği gibi, “yürüyüşün” ve yeşil aklamalardan kaçınmanın bir başka yolu da pazarlama operasyonlarında karbonu azaltmaktır. Bu iddialı bir görev. Ancak ekibimizle birlikte iğneyi hareket ettirmeye başlamanın etkili yollarını buldular.

Temel prensipler: Pazarlama operasyonlarında karbon emisyonlarının azaltılması

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda ortakları ve halkı etkilemek yolculuğun yalnızca yarısıdır. Pazarlama operasyonlarında karbonu azaltmanın günlük lojistiği de aynı derecede önemlidir, ancak bu uygulamaların yaratıcı üretime ve medya satın almaya en iyi şekilde nasıl uygulanacağı açık bir soru olmaya devam etmektedir

Pazarlama kampanyalarının sürdürülebilir bir şekilde yapılmasını sağlamanın bir yolu da seyahatleri sınırlamaktır. Ekipler, Uber’in yaptığı gibi, yetenekleri ve ekipleri birden fazla noktaya uçurmak yerine yerinde çekim yapabilir. Markanın pazarlama ekibi, sürdürülebilirlik hikayelerini dışarıdan anlatmak için, daha düşük karbon etkisi sağlamak amacıyla Ad Net Zero ilkelerine odaklanarak şirket içinde de üretim seçimleri yapmaları gerektiğini fark etti.

Yakın tarihli bir Google Ads’ün EMEA merkezli Reklam ürün pazarlama müdürü Charles-Antoine de Leiris, “Aslında tüm sürecin bu kadar kolay olmasına ve gösterilen çabaya kıyasla sonuçların bu kadar büyük olmasına şaşırdım” dedi. önerilerle uyumlu bir kampanya. “Her zamanki DEI taahhüdümüzün yanı sıra, ajansın brifingine ‘içerik çekiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltma isteğini’ prodüksiyonun ‘tartışılamaz’ bir unsuru olarak dahil ettik – ancak aynı zamanda yaratıcı ajansı da süreçte bir ortak olarak görevlendirdik, yaratıcı çözümler bulma konusunda onları destekliyoruz.”

Ekipler yaratıcı varlıklara sahip olduklarında medya stratejilerinde karbonu azaltmaya odaklanabilirler.

Google’ın Medya Laboratuvarı kıdemli medya operasyonları müdürü Katharine Sheppey, “Başucu kitabı aracılığıyla, pazarlamacılarımızı, seçtiğimiz medya kanalı karışımı ve ağırlıklandırmalarının karbon ayak izimizde önemli bir fark yaratabileceğinin farkında olmalarını teşvik etmeyi amaçladık” dedi. başucu kitabının geliştirilmesine öncülük etti.

Sheppey, “Bu alanda hala anlaşılması gereken çok şey var” diye ekledi, “ancak şu anda Google da dahil olmak üzere reklam endüstrisindeki birçok kuruluş, ücretli bir medya kampanyası sunmanın çevresel etkisini ölçen karbon hesaplayıcıları üzerinde işbirliği yapıyor. Bu nedenle, yalnızca yaratıcı üretimin yanı sıra, [sektör profesyonelleri] aynı zamanda birden fazla kanal ve platformda trafik işlemlerinin, yayınlamanın ve hatta kitle tarafından reklam tüketiminin etkisini de değerlendiriyor.” Reklamverenlerin küresel olarak benimseyebileceği ortak standartlar oluşturmak amacıyla bu sektör kuruluşlarıyla aktif olarak işbirliği yapıyoruz.

Reklamcılık ve ötesinde sürdürülebilir uygulamaları geliştirmeye yönelik yaklaşımlarımızı paylaşmaya devam etmenin hepimizin görevi olduğuna inanıyoruz.
Ekibimiz, ajans özetlerinin sürdürülebilir seçenekleri teşvik edecek şekilde düzenlenmesinin, prodüksiyon ve medya planlamasının karbon etkisini azaltmanın yollarını belirlemenin harika bir yolu olduğunu buldu. Google pazarlamacıların, ajans iş ortaklarını sürdürülebilirlik uzmanlıklarına göre seçme konusunda bilinçli kararlar alabilmelerini sağlamak için, artık sistematik olarak onların sertifikalarını araştırıyor ve AdGreen gibi kuruluşlara danışmayı teşvik ediyoruz.

Başucu kitabının şirket içinde ekipler arasında dağıtılmasının hemen ortaya çıkan etkilerinden biri, çeşitli Google Pazarlama sürdürülebilirlik eğitim oturumlarının ilkine coşkulu bir katılım oldu. Bu etkileşimli oturumlar boyunca, katılımcıları iş yerindeki çok farklı deneyimlerden öğrendikleri bilgileri paylaşmaya teşvik ediyoruz ve küçük gruplara sürdürülebilir karar alma mekanizmalarını test etmek için varsayımsal, işleve özel senaryolar sunuyoruz.

Bu konunun sadece sektörümüz için değil, genel olarak toplum için ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, sürdürülebilirliği geliştirmek için yaklaşımlarımızı paylaşmaya devam etmenin, birbirimizden öğrenmenin ve pazarlama ekosistemi genelinde işbirliği yapmanın hepimizin görevi olduğuna inanıyoruz. reklamcılık ve ötesindeki uygulamalar. Hepimiz bu yolculuğun farklı yerlerindeyiz, ancak bugün yaptığımız işte bir adım ileri gitmek yarın için iyi bir değişime yol açabilir. Ekiplerimiz ve daha geniş sektördeki pazarlamacılarla çalışarak, bilgiyi paylaşarak ve yol boyunca her adımda birlikte etki yaratarak kaydedeceğimiz ilerlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak: https://www.thinkwithgoogle.com/future-of-marketing/digital-transformation/sustainability-marketing-playbook/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin