Deneyiminiz olmadan SEO nasıl yaparsınız?Yazar: Timothy Carter
Çeviren: Atakan Gürbüz

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenize gelen trafiği artırmanıza, marka görünürlüğünü artırmanıza ve uzun vadeli büyüme için bir rota belirlemenize olanak tanıyan birçok fayda vaat ediyor. Ancak ne yaptığınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa ve SEO dünyasında gerçek bir deneyiminiz yoksa, bu strateji sizin için tamamen erişilemez mi?

Kısa cevap hayır! Ancak, arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikriniz yoksa ve SEO için içerik oluşturma deneyiminiz yoksa bile, bu stratejiyi istediğiniz şekilde kullanmanın bir yolu var.

SEO nedir?

Aşina değilseniz, SEO temellerini ele alalım. Çoğu insanın sorularına cevap vermek, yeni konular araştırmak ve bilgi toplamak için arama motorlarına güvendiğini muhtemelen biliyorsunuzdur.

Çoğu kişinin birden çok sayfada gezinmek yerine belirli bir aramadan elde ettikleri birinci veya ikinci sonucu tıkladığını tahmin edebilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu, web sayfalarınızın bu en iyi alanlardan birinde sıralanma olasılığınızı artırmakla ilgilidir.

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için birçok bireysel taktik kullanmanız gerekecek. Bunlardan bazılarını daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Yeni başlayanlar için SEO’nun üç yolu

Tamamen yeniyseniz, SEO’nun gücünden yararlanmanın esasen üç yolu vardır.

Kendin öğren ve yap

İlk başta biraz korkutucu gelebilir, ancak SEO’nun temellerini kendi başınıza öğrenebilirsiniz. Temel bilgilerin çoğunu kavramak kolaydır ve yeni beceriler öğrenmek ve bazı başlangıç alıştırmaları yapmak için kullanabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi içerik vardır.

Birkaç saat içinde temelleri kavrarsınız ve birkaç aylık uygulamadan sonra muhtemelen kendinize uzman diyebilirsiniz. Tabii ki, SEO zor olabilir ve her zaman çok zaman alıcıdır, ancak sabırlı ve ısrarcıysanız varsayımsal olarak her şeyi kendiniz yapabilirsiniz.

Üçüncü taraf SEO hizmetlerinden yararlanın

Hepsini kendin yapmak zorunda değilsin. Kendi ekibinizi oluşturmak için ajanslar, serbest çalışanlar veya işe aldığınız çalışanlar tarafından sunulan SEO hizmetlerinden de yardım alabilirsiniz.

Profesyonel hizmetler için muhtemelen ayda binlerce dolar ödeyeceğiniz için bu seçenek daha pahalıdır. Ancak kendinize çok zaman kazandıracaksınız ve çok daha güvenilir sonuçlara sahip olacaksınız.

Hibrit bir yaklaşım oluşturun

Diğer seçenek ise bir tür hibrit yaklaşım oluşturmaktır. Yine de SEO’nun temellerini öğrenecek ve bağımsız olarak standart teknikleri uygulayacaksınız. Bununla birlikte, yeteneklerinizi artırmak ve sahip olabileceğiniz zayıflıkları telafi etmek için üçüncü taraf hizmetlerin gücünden de yararlanacaksınız.

Bu, tartışmasız en dengeli yaklaşım ve alana yeni başlayanlar tarafından en yaygın olarak seçilen yaklaşımdır.

SEO’nun temellerini öğrenmek

SEO’nun tamamını tek bir bölümde özetlemek mümkün değil, ancak burada size bazı temel bilgileri tanıtacağız. Arama motorları için optimizasyon yaparken göz önünde bulundurmanız gereken iki temel husus, alaka düzeyi ve güvenilirliktir.

Google ve diğer arama motorları, bir arama sorgusuyla alakalı olarak algıladıkları içeriğin görünürlüğüne ve önerilecek kadar güvenilir olmasına öncelik vermek ister.

Denklemin alaka düzeyi, temel olarak anahtar kelime optimizasyonuna atfedilebilir

Anahtar kelime optimizasyonu yıllar içinde önemli ölçüde gelişti ve hiç olmadığı kadar karmaşık. Yine de temel fikir, hedef kitlenizin yapacağına inandığınız arama sorgularına açıkça uygun içerik oluşturmanız gerektiğidir.

Örneğin, etiket satıyorsanız, etiketle ile ilgili aramalarda görünebilmeniz için sitenizde etiket hakkında çok fazla içerik yazmanız gerekir. Sonuç olarak, şirketler genellikle en uygun hedefleri seçtiklerinden emin olmak için anahtar kelime araştırmasına önemli miktarda zaman ve para harcarlar.

Denklemin güvenilirlik yönü bir dizi faktöre dayanmaktadır

Google, teknik olarak gösterişli ve kolay erişilebilir web sitelerine öncelik verir, bu nedenle web sitenizin tamamen işlevsel ve kullanıcılar için kullanımı kolay olduğundan emin olmak için ödeme yapar. Bunun ötesinde, esas olarak sitenize işaret eden bağlantıların kalitesine ve miktarına bağlı olan “yetki” puanınızı düşünmeniz gerekecek.

Erken araştırma yapın ve strateji oluşturun – ardından eylemleri üç bileşene bölün

Yerinde teknik optimizasyon

Yerinde teknik optimizasyon, web sitenizin doğru ve verimli bir şekilde yüklendiğinden emin olmakla ilgilidir. Ayrıca, genel kullanıcı deneyimini iyileştirdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Mobil optimizasyon, daha hızlı yükleme süreleri ve temiz kodlama burada size yardımcı olabilir. Ek olarak, sitenizin Google’ın dizininde göründüğünden emin olmanız gerekir – ancak genel bir web sitesi oluşturucu kullanıyorsanız, bu sorunların çoğu sizin adınıza çözülecektir.

Yerinde içerik geliştirme

İçerik hala SEO’nun kalbidir. Yerinde içerik yazmak, sitenizin bağlamını oluşturmanıza ve kullanıcı arama sorgularıyla alaka düzeyini artırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda, bir dereceye kadar güvenilirliği değerlendirmek için kullanılan yararlı bir kalite göstergesidir.

Ek bir avantaj olarak, içerik, yeni kullanıcılara hitap etmek ve dönüşümleri güvence altına almak için değerlidir, bu da onu SEO’dan bağımsız olarak bile stratejik olarak faydalı kılar.

Site dışı içerik ve bağlantı kurma

Ayrıca ofset içerik ve bağlantı kurma hakkında da düşünmeniz gerekecek. Çok sayıda bağlantı oluşturmak harikadır, ancak yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmak daha iyidir. Doğal olmayan bağlantılar size bir ceza kazandırabileceğinden, bağlantılarınızın görünümü hakkında da düşünmeniz gerekir.

SEO hizmetleri için doğru ortağı bulmak

Yalnızca veya bir hibrit modelin parçası olarak üçüncü taraf bir hizmet sağlayıcıyla çalışmaya karar verirseniz, ihtiyaçlarınız için doğru ortağı bulmanın çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Göz önünde bulundurulması gereken üç ana seçenek vardır:

Ajanslar: Ajanslar, size yardımcı olacak tüm uzman ekiplerine ve iyi işler yapmak için sağlam bir motivasyona sahip oldukları için bulabileceğiniz en güvenilir sağlayıcılardan bazılarıdır. Ancak, daha pahalı olma eğilimindedirler ve sizinle çalışmaya başlamadan önce uzun vadeli sözleşmeler gerektirebilirler.

Çalışanlar: Vizyonunuzu gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir çalışan ekibine sahip olmak da değerli olabilir. Bu düzenleme biraz daha esnektir ve daha fazla kontrolü elinizde tutmanıza olanak tanır, ancak hızlı bir şekilde pahalı olabilir.

Serbest çalışanlar: Serbest çalışanlar daha az güvenilirdir ve bulunması zordur, ancak bu, iyi insanlar bulabilirseniz mevcut en ucuz seçeneklerden biridir. Serbest çalışanlar, stratejinizi zaman içinde ölçeklendirmek istiyorsanız da yararlıdır, çünkü ihtiyaç duyduğunuzda çok fazla güçlük çekmeden daha fazla insanı kademeli olarak ekleyebilirsiniz.

SEO sağlayıcıları için alışveriş yaparken nelere bakmalı?

Deneyim: Bu sağlayıcı ne kadar süredir faaliyet gösteriyor? Kararlarını bildirmek için birkaç yıllık deneyime sahipler mi, yoksa yeni mi başlıyorlar? Özel alanınızda herhangi bir uzmanlıkları var mı?

Uzmanlıklar: Bu sağlayıcı aracılığıyla ne tür hizmetler ve uzmanlıklar sunuluyor? Örneğin, bu ajans yazılı içeriğin yanı sıra video içeriği de sunuyor mu? Anahtar kelime araştırmasında size yardımcı olabilirler mi? Yoksa bağlantı kurma gibi SEO’nun yalnızca bir yönüne mi odaklanıyorlar?

Mevcut kaynaklar: İhtiyaçlarınızı karşılayacak mevcut kaynaklar var mı? Ölçeklendirmeniz gerektiğinde ne olur? Sorularınızı yanıtlamaya yardımcı olacak özel bir hesap temsilciniz olacak mı?

Stratejiler ve yaklaşım: Bu sağlayıcı tarafından kullanılan stratejiye ve genel sürece çok dikkat edin. Etik, beyaz şapka stratejileri mi izliyorlar? Veya SEO’ya nasıl yaklaştıklarına dair sorular sorduğunuzda tehlikeli görünüyorlar mı? Burada kırmızı bayraklara dikkat edin.

Çalışma ilişkisi: Bilgi, deneyim ve kaynaklara sahip olmanın yanı sıra, sağlayıcınızın sizinle sağlıklı bir çalışma ilişkisi sürdürmesi de önemlidir. Uzlaşmaya istekliler mi? Onlarla iletişim kurmak kolay mı? Sorularınıza basit bir şekilde cevap veriyorlar mı?

Maliyet: Son olarak, bu sağlayıcının maliyetini düşünün. SEO dünyasında genellikle ödediğinizin karşılığını alırsınız, ancak basit hizmetler için fazla ödeme yapmak da mümkündür. En iyi teklifi aldığınızdan emin olmak için birden fazla fiyat teklifi alın ve bunları karşılaştırın.

Sonuç

Küçük işletmeniz için büyümeyi hızlandırmaya, kendinizi bireysel olarak tanıtmaya veya mevcut bir işletmenin pazarlama stratejileri repertuarına yeni bir strateji eklemeye çalışıyor olsanız da, SEO deneyiminiz olmasa bile değerli bir araç olabilir.

Tabii ki, biraz çalışma, biraz bilgi oluşturma ve biraz sabır gerektirecek, ancak aşina olmayan pazarlamacılar bile optimizasyondan kendi lehlerine yararlanabilir.

www.readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin