Dijital İçeriğinizin Kullanılabilirliğini Öldüren 7 Acı verici HataYazar: Lesley Vos
Çeviren: Belinay Bulut

Dijital içerik oluşturucular, varlıklarının “kemiklerine” ve “etine” odaklanırken, bilginin kapsamlılığı ve arama motorlarında görünürlük ve daha yüksek sıralamalar için kritik olan diğer faktörler hakkında endişelenirken, genellikle bilginin “dış görünüşünü” unuturlar.

Evet, dijital pazarlamada içerik kraldır , ancak kralı kral yapan ekiptir. Dijital içerikten bahsetmişken, bu maiyet veya “dış görünüm” web tipografisidir.

İçerik biçimlendirmesine ne kadar dikkat ediyorsunuz? Metin boyunca başlıkların, kısa paragrafların ve görsellerin ötesine geçiyor musunuz? Bir web sayfasındaki matematik oranlarının kullanılabilirliği etkilediğini ve dengesizlik durumunda ziyaretçileri oyalayabildiğini biliyor muydunuz?

Aşağıda, konusu ne kadar derin ve yararlı olursa olsun, içeriğinizin olumlu izlenimini bozabilecek metin biçimlendirmesindeki küçük ama kritik hatalar bulunmaktadır. Okuma deneyimini geliştirecek ve web sitenizin ziyaretçilerinin, AI tarafından yazılmış olsa bile içeriğinizi daha iyi algılamasına yardımcı olacak bazı matematik öğrenelim .

Dijital İçerik Kullanılabilirliğini Öldüren 7 Şey

 1. Yanlış hizalama
 2. Yanlış aralık
 3. Görülmesi zor başlıklar
 4. Zayıf renk kontrast oranı
 5. Yanlış yazı tipi boyutu
 6. Karmaşık metin yapısı
 7. Büyük metin alanları

1 – Yanlış Hizalama

Pek çok web sitesinin hizalamayı umursamaması veya metin içerik merkezlerini hizalamaya devam etmesi çılgınca. Bazıları kelimeleri elle hizalamaya çalışırken bazıları tam bir gerekçe uygular. Bu yöntemlerin hiçbiri yıldız biçimlendirmede işe yaramaz:

Kelimeler farklı uzunluklardadır ve metni cihazınıza göre ayarlasanız bile diğer ekran çözünürlüklerinde başarısız olur. Gerekçeye gelince, bu durum olası olmayan kelime aralıklarına yol açmaktadır. Sonuç olarak, içeriğiniz amatörce ve okunması zor görünüyor: Kullanıcılar bu rastgele alanlarda “tökezliyor”, metin akışı zarar görüyor ve bu da hayal kırıklığından başka bir şey getirmiyor.

En iyi seçenek dijital içeriğinizi sola hizalamaktır.

Birincisi, çoğu kullanıcının metinleri soldan sağa okuması doğaldır. İkincisi, çevrimiçi kullanıcıların sayfanızı tararken ve okumak isteyip istemediklerine karar verirken göz önünde bulundurdukları F şeklindeki kalıba uyuyor.

Yıpranmış sağ kenar boşlukları, kelimeler arasındaki rastgele boşluklardan daha iyi kullanılabilirlik sağlar. İkincisi, okuyucuların içerikte paylaştığınız bilgileri görsel olarak algılamasına izin vermez.

2 – Yanlış Aralık

Bu hata, dijital içeriğinizdeki alt başlıklardan önceki ve sonraki boşluklarla ilgilidir. Bu önemsiz gibi görünse ve çoğu web yöneticisi bir web sitesi teması seçerken bu ayrıntıya dikkat etmese de kural şu:

Alt başlıktan önceki boşluk, sonraki boşluktan daha geniş olmalıdır.

3 — Görülmesi Zor Başlıklar

Dijital yazarlar, iyi başlıklar olmadan içeriklerinin işe yaramaz olduğunu biliyorlar . Yalnızca SEO yazımına yardımcı olmakla ve arama motorlarında daha iyi görünürlük sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların içeriğinizi içeriğini anlamak için taramalarına da yardımcı olurlar.

F şeklindeki desene geri dönelim:

Kullanıcıların içeriği kontrol etmeleri ve neyle ilgili olduğunu görmeleri için 10 saniyeye ihtiyaç vardır ve alt başlıklar bu amaca en iyi şekilde hizmet eder. Kötü bir şekilde oluşturulmuşsa ve taranması zorsa, web sayfası ziyaretçilerini okumaya devam etmeye teşvik etmeyeceklerdir. Daha iyi kullanılabilirlik için alt başlıklarınızı aşağıdaki gibi tasarlayın:

 • Farklı bir yazı tipi boyutu veya rengi kullanın.
 • Onları cesur yapın.
 • Okuyucuların içeriğinizin ana hatlarını anlayabilmesi için bilgilendirici alt başlıklar yazın.
 • Bunları kısa ve net yapın.
 • Yine de ziyaretçileri okumaya devam etmeye motive edecek kadar ilgi çekici alt başlıklar oluşturmak için elinizden geleni yapın.

4 – Karmaşık Metin Yapısı

Kabul edelim, günümüzde orijinal içerik oluşturmak son derece zordur : Rekabet çılgıncadır ve herkes EAT (Google’ın uzmanlık, otorite ve güvenilirlik faktörü) ve kullanıcı arama amacını karşılayan ve yanıtlara yönelik nihai kılavuzlar olarak hizmet eden kapsamlı varlıklar oluşturmak için çok çabalıyor. tüm sorular.

Ama bir sorun var:

Yüksek kaliteli 10x içeriğin peşinde olan içerik oluşturucular, karmaşık yapılara sahip uzun biçimli varlıklar oluşturur. Bu yapılar, birçok alt başlık seviyesi içermekte olup, kullanılabilirliğe zarar vermekte ve okuyucuların tüm bilgileri algılamasını zorlaştırmaktadır. Bunun yerine içeriğinizin içinde kaybolacaklar.

Günümüzde dikkat süresi her zamankinden daha kısa ve çevrimiçi kullanıcılar metin bloklarınızı incelemek için saatler harcamayacak. Atmaları gereken adım sayısı arttıkça, web sayfanızdan hızlı ayrılma şansları da artar, bu da sayfanın kalma süresine, hemen çıkma oranına ve genel davranış faktörlerine zarar verir.

Hadi karşılaştıralım:

 1. Başlık – H2 – H2 – H2
 2. Başlık – H2 – H3 – H3 – H3 – H2
 3. Başlık – H2 – H3 – H4 – H4 – H3 – H2 – H2

İlk metin yapısı kısa ve net olduğundan en iyi sonucu verir. İkincisi de iyidir: Okuyucular akışı ve her metin bloğunun ait olduğunu anlar. Sonuncusunu kavramak daha zordur ve okuyucuların konsantre olmasını ve her an neyi, nerede okuduklarını hatırlamalarını gerektirir.

Dijital içeriğin kullanılabilirliği için “ne kadar basitse o kadar iyi” kuralını izleyin.

5 — Zayıf Renk-Kontrast Oranı

Yeşil veya mavi arka planlara sarı veya kırmızı metin yerleştirmemenizin nedeni budur. Ancak: Renk-kontrast oranı, okunabilirliği arttırdığı ve kullanıcıların bilgiyi algılamasına yardımcı olduğu için web sayfası tasarımında kritik öneme sahiptir.

Çok az kontrast ve yanlış renk kombinasyonları , onlar için ne kadar bilgilendirici ve ikna edici içeriklere sahip olursanız olun, okuyucuları yorar, hayal kırıklığına uğratır ve web sitenizden ayrılmalarına neden olur . Bunu nasıl önleyebilirim:

 • Markanızın renkleri veya web siteniz için renk psikolojisine göre düşündüğünüz renkler ne olursa olsun, sayfaların arka planı için hafif, sakinleştirici bir renk seçin. Kullanıcıların dijital içeriğinizi okumasını kolaylaştıracaktır.

6 — Yanlış Yazı Tipi Boyutu

Kullanıcılar bunun için çaba harcamaları gerekiyorsa dijital içeriğinizi okumayacaktır. Web sitenizdeki yazı tiplerinin çok küçük olması (12 piksel veya daha az), ziyaretçilere saygısızlığı göstermenin kesin bir yoludur.

Burada uyulması gereken genel kurallar:

 • 14 piksel yazı tipi boyutu kullanın (minimum). Bazı uzmanlar 16 piksel ile 18 piksel arası (editors dotcom) web için en iyisi olduğunda ısrar ediyor, ancak içeriğin okunabilirliği boyutun kendisine bağlı değil: Yazı tipi, satır yüksekliği ve ışık genişliği dengesi önemlidir (bununla ilgili daha fazla bilgi için bkz. #7 gaf açıklaması).
 • Bir web sayfasına üçten fazla yazı tipi boyutu yerleştirmekten kaçının.
 • Markanızın kişiliğini yansıtan yazı tiplerini düşünün: Tipografi psikolojisine göre , farklı yazı tipleri okuyucularda belirli çağrışımlar ve duygular uyandırır, dolayısıyla bu onların algısını etkileme şansınızdır.

7 — Büyük Metin Alanları

Ve son olarak, birçok web yöneticisinin sayfaları biçimlendirirken göz ardı ettiği ayrıntılar:

Metin blokları için satır yüksekliği ve uzunluğu.

Bu, altın orana dayalı bir web tipografi kuralıdır: Üç boyutun tümü (yazı tipi boyutu, çizgi genişliği ve satır yüksekliği) insan gözüyle ilişkili olmalı ve hoş görünmelidir. Kullanılabilirliği ve okuma deneyimini açık ara artırıyor!

Altın oran 1,618’dir ancak kullandığınız yazı tipi boyutuna göre web siteniz için en uygun olanı hesaplayabilirsiniz. Bunun için GRT hesaplayıcılarını düşünün: Boyut ne kadar büyükse, o kadar geniş ve yüksek çizgiler kullanmanız gerekir. Bir başka formül ise The Elements of Typographic Style kitabının yazarı Robert Bringhurst’tan geliyor:

Yazı tipi boyutunuz (x) 30 = web sayfanız için altın oran.

Bir metin sütunu için en uygun satır uzunluğu 50-75 karakterdir. Daha uzun olanı içeriğe odaklanmayı ve nerede başlayıp nerede bittiğini ölçmeyi zorlaştırır; daha kısa olanı ise gözün çok sık geriye gitmesine neden olarak okuyucunun ritmini bozar.

Çok uzun satırlarla ilgili bir başka sorun da, yapılacak daha çok iş varmış gibi görünerek okuyucuları korkutmasıdır. Çok kısa satırlar da ziyaretçileri strese sokabilir: Mevcut satırı bitirmeden bir sonraki satırda başlarlar, dolayısıyla paylaşmak istediğiniz önemli bilgileri atlarlar.

Blog yazmayı öğrenenler aynı zamanda Social Triggers’tan Derek Halpern’in çizgi genişliği yöntemini de kullanıyor:

Tam metnin satırlarını yeterince kısa yapamazsanız, yine de metnin giriş kısmında okuyucunun ilgisini çekebilirsiniz. Başlıkların altındaki yarı genişlikli resimler bu konuda şu şekilde yardımcı olabilir:

Büyük metin alanları, çok uzun paragraflar yazmanın da bir sonucu olabilir. Web yazarları bunun kullanıcılar için okunabilirliğin temel göstergelerinden biri olduğunu biliyor: Ziyaretçiler bir metni tarar ve çok büyük metin blokları gördüklerinde metnin yapılandırılmamış ve algılamanın zor olduğunu düşünürler.

Çoğu web sitesi paragrafları 3-4 cümleyi, hatta 1-2 cümleyi geçmeyecek şekilde tutarak bu sorunla mücadele ediyor. Web sayfalarınız için yukarıda belirtilen altın oranı hesaplayacak kaynaklara sahip değilseniz uymanız gereken güzel bir kuraldır. (yukarıdaki boyutlar: yazı tipi boyutu, satır genişliği ve satır aralığı).

Ancak paragraflarınızdaki en uygun cümle sayısı sayfanızın yazı tipi boyutuna, satır genişliğine ve satır aralığına bağlıdır.

Paket servis

Dijital içeriğin konusu ve kalitesi kullanıcılar için önemlidir, ancak web yöneticileri ve tasarımcılar da bunun kullanılabilirliğinin rolünü hafife almamalıdır. Metinleriniz ne kadar uzman ve kapsamlı olursa olsun görsel olarak rahatsız edici ve algılanması zor ise kimse okumayacaktır.

İçerik denetimi bir zorunluluktur. Daha iyi içerik kullanılabilirliği ve dönüşümü için web metni tasarımının arkasında biraz matematik dikkate alınmaya değer. Bunun için:

 • Metinlerinizi sola hizalayın.
 • Alt başlıklardan önceki ve sonraki boşluklara dikkat edin.
 • Karmaşık metin yapısından kaçının.
 • Tüm alt başlıkları görünür hale getirin.
 • Metninizin ve web sayfanızın arka planının renk kontrast oranının 5:1’den az olmadığından emin olun.
 • Metin içeriği için minimum 14 piksel yazı tipi boyutu kullanın.
 • Web sayfanızın altın oranını üç boyuta göre hesaplayın: yazı tipi boyutu, satır yüksekliği ve satır genişliği.

Evet, hepimiz dehaya ait her şeyin basit olduğunu biliyoruz. Ancak yalnızca daha az hata yapanlar kazanır.

 

Kaynak : readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin