Dijital ikiz teknolojisi pazarlamaya nasıl katkı sağlar? Şehirler ve şirketler nasıl çok daha verimli duruma dönüştürülebilir?


Yazan: Jackie Snow

Çeviren: Tulga Çelikel

Dijital ikiz teknolojisi, gerçek hayatta nesnelerin ve tesislerin bu sanal kopyalar, performans grafiğini, pazarlamaya katacağı değerle ve yansıttıkları fiziksel varlıklar hakkında tahminler yapmak için yararlı araçlar olabilirler. Dijital ikiz teknolojisi örnekleri ile otomotivden akıllı şehirlere, sağlıktan üretim teknolojilerine kadar birçok sektörde karşılaşılabiliyor.

The Wall Street Journal’dan Jackie Snow’un yaptığı haber bu duruma önemli şekilde dokunuyor.

San Francisco Havaalanı’ndan verdiği örnekle ; 42 milyondan fazla yolcuya hizmet veren 97 binada 18 milyon fit kare kapalı alana sahip 5.000 dönümün üzerinde bir alana yayıldığını, tesisin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için, havalimanı yöneticileri dijital bir ikize, yani havalimanının her yerinde gömülü sensörlerden veya diğer bağlı cihazlardan toplanan verilerle sürekli olarak güncellenen, havalimanının üç boyutlu sanal bir kopyasına güvendiğini aktarıyor. Veriler sayesinde dijital ikizteknolojisi, fiziksel karşılığıyla gerçek zamanlı olarak değişir ve performansı incelemek, simülasyonları çalıştırmak ve yansıttığı fiziksel varlık hakkında tahminler yapmak için yararlı bir araç haline gelir. Havaalanı sorumlusu Neumeier; tüm bina varlık bilgilerini tek bir yerde birleştirerek hizmet taleplerinin ele alınmasını ve yenileme projelerinin düzenlenmesini kolaylaştırır, diyor. Dijital ikiz teknolojisini kullanarak sorunları önceden tespit edip zaman kaybetmeden müdehalelerde bulunulabilir. Örneğin, bakım ekibi kapı kilitlerini değiştirmek için bir talep alırsa, bir inşaat işçisi şantiyede su hattına çarptığında sıhhi tesisat ekibi servis gerektiren tüm kapıların yerlerini bulmak için dijital ikize danışabilir. Dijital ikizi kullanın ve inşaat ekibini dakikalar içinde kapatma vanasına yönlendirerek hasarı sınırlandırın ve maliyetli bir gecikmeyi önleyin.

Bu durum şirketlerin pazarlama stratejilerini geliştirir ve kaliteyi arttırır. Aynı zamanda yapay zeka (AI) teknolojileriyle de birlikte çalışan bu sistem ileride meta yapıya geçtikten sonra pazarlama yöntemlerinin çok daha değişeceği bir ortamda etkili olacaktır. Pazarlamada önemli rol oynayacağı düşünülen dijital ikizin daha yaygın hale getirilmesi için çabalar sürüyor.

Kaynak: https://www.wsj.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin