Dijital pazarlama kampanyanızı takip etmenin 12 yolu


Yazan: Pratik Dholakiya

Çeviren: Erdinç Çatalkaya

Yılın son haftaları, tüm işletmeleri yeni ürün veya hizmet fikirleri için beyin fırtınası yapmaya çağırır. Bu zamanlar ayrıca, şirketlerin iş vizyonlarını geliştirmeyeleri için de çok kıymetlidir. Bu zamanlar, şirketlerin iç prosedürlerini gözden geçirdikleri ve dış iletişim stratejilerini revize ettikleri zamandır.Benzer şekilde, şirketiniz için belirli bir hedefe ulaşmak, yani marka farkındalığını artırmak , potansiyel müşteri kazanımını artırmak veya yeni bir pazara girmek için bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak harikadır.

Hedefiniz ne olursa olsun, kampanyanızın performansını tutarlı bir şekilde izlemek önemlidir. Bu, kaynaklarınızı yanlış yöne yatırmadığınızdan emin olmak için önemlidir.

Bu makale, dijital pazarlama kampanyanızın başarılı olmasını sağlamak için izlemeniz gereken 12 zorunlu metriği tartışıyor. Haydi başlayalım:

1. Çevrimiçi satışlar

Bu, dijital pazarlama kampanyanızın ne kadar iyi performans gösterdiğini kontrol etmenin en kolay yollarından biridir. Google Analytics gibi bir web analizi platformu kullanıyorsanız bunu uygulamanız kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, web sitenize küçük bir kod parçası yapıştırmaktır. Bu şekilde kolayca hangi dijital kampanyalarınızın en yüksek satışları sağladığını görebilirsiniz.

2. Web formlarından gelen potansiyel müşteriler

Çoğu web sitesinde ziyaretçilerin; randevu almak, hizmetler hakkında bilgi almak, kişiselleştirilmiş demolar planlamak, ücretsiz indirmeler vb. için kullanabilecekleri web formları vardır. Formunuzu dolduran ziyaretçilerin çoğu, kendileriyle doğru şekilde iletişime geçilirse daha sonra müşteriye dönüşebilir.

Bu bağlamda, dijital kampanya başarısını izlemenin bir başka yolu, hangi kampanyaların en çok web formu gönderimi getirdiğini Google Analytics’te izlemektir.

3. Telefon görüşmesiyle gelen potansiyel müşteriler

Potansiyel müşterilerin soru sormak veya sipariş vermek için arayabilecekleri resmi bir işletme numaranız varsa, bu aramalardan gelen potansiyel müşterileri ve satışları da izlemeniz gerekecektir. Dinamik numara eklemeyi (DNI) ayarlayın. Böylece, farklı ziyaretçiler, web sitenize nasıl geldiklerine bağlı olarak farklı telefon numaraları görebilir. Ardından, en çok aramayı hangi kampanyaların getirdiğini görmek için telefon geçmişinize bakabilirsiniz.

4. Canlı sohbet

Canlı sohbet, sorularına anında yanıt almak isteyen ziyaretçilerinizle etkileşim kurmanın harika bir yoludur. Sitenizde bir sohbet aracına sahip olduğunuzda, yerleşik izleme programını kullanabilirsiniz veya Google Analytics’i araca entegre edebilirsiniz. Bu şekilde, hangi dijital kampanyaların en çok canlı sohbet görüşmelerini sağladığını takip edebilirsiniz.

5. Ziyaret sayıları

Web sitesi ziyaretleri, her zaman dönüşümlere veya daha ileri bir sorgulamaya yol açmasa da, trafik eğilimlerini görüntülenmesinde izlenmesi gereken önemli bir metriktir. Örneğin, SEO’dan site ziyaretlerini ölçmek, sitenizin kendi başına nasıl performans gösterdiğini görmenin iyi bir yoludur. Ayrıca, SEO trafiğinde bir düşüş olması durumunda olası sorunları belirlemenize ve düzeltmenize yardımcı olur.

6. Ziyaret başına sayfa görüntüleme

Web sitesi, ziyaretleri ölçmek için önemlidir. Fakat, ziyaretçi herhangi bir ürün veya hizmeti keşfetmeden hemen ayrılırsa, mutlaka bir ilgi göstergesi değildir. Bu nedenle, göz önünde bulundurulması gereken bir diğer ölçüt, ziyaret başına sayfa görüntülemelerinin sayısıdır.

Google Analytics, en sık hangi sayfaların ziyaret edildiği bilgisi dahil olmak üzere, insanların web sitenizi nasıl tıkladıkları konusunda size fikir verir. Bu, özellikle iyi performans gösteren ürün sayfalarını veya blog gönderilerini tanıtmanıza yardımcı olabilir.

7. Ziyaret başına harcanan süre

Analytics, insanların web sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini izlemenize yardımcı olur. Bu, doğrudan bir satış ölçütü değildir. Fakat, sayfalarınıza daha uzun süre göz atan kişilerin satın alma eğilimi hakkında size bilgi verir.Bu kapsamdaki ölçüm, hemen çıkılma oranınız veya web sitenize ulaştıkları anda kaç kişinin geri’ye bastığıdır.

Sayfanızın “hemen çıkma oranı” yüksek ise, dijital pazarlama kampanyanızla girişteki içeriğiniz arasındaki bağlantınız kopuk olabilir. Ayrıca, Google’ın web sitenizi spam olarak işaretlemesi durumunda da SEO cezalarına yol açabilir. Bu nedenle “hemen çıkma oranınızı” izlemek, sorunlu alanları tespit edebilmenize ve bunları düzeltmenize yardımcı olabilir.

8. CRM takibi

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) araçları, öncelikle satış süreçlerinizi ve araştırma faaliyetlerinizi izleyebilmenize olanak tanır. Bununla birlikte, dijital pazarlama kampanyalarınızı izlemek söz konusu olduğunda da yararlı olabilirler.

Örneğin, pazarlama çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz. CRM’nizdeki potansiyel müşterilerinizi de kampanyaya veya öncü kaynağa göre filtreleyebilirsiniz. Ayrıca, SuperOffice gibi çoğu iyi CRM, potansiyel müşterinizin izleme kaynağına bağlı olarak özelleştirilmiştir. Yani, alakalı e-posta içeriği oluşturmanıza olanak tanıyan bir pazarlama ve e-posta otomasyon özelliği içerir.

9. Sosyal erişim

Sosyal medya sayfalarınızda paylaştığınız gönderilerin sosyal erişimini izlemek önemlidir. Bu, gönderdiklerinizin kaç kişi tarafından gördüğünü öğrenmenize yardımcı olur. Erişiminizi artırmanın yolları; tüm sosyal sayfalarınızı tutarlı bir şekilde markalaştırmayı, düzenli bir yüksek kaliteli içerik yayınlama programına sahip olmayı ve sosyal topluluğunuzla etkileşim kurmayı içerir.

10. Katılım oranı

Herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının başarısını ölçmek için ana kriter, katılım oranınızdır. Sosyal erişim, her zaman gönderilerinizle etkileşim kuran kişi sayısından daha yüksektir. Fakat, en az %2-5’lik bir katılım oranını da hedeflemelisiniz. Beğeniler, Paylaşımlar, Retweetler, Tıklamalar ve Yorumların tümü etkileşim biçimleri olarak sayılır. Gönderilerinizden hangisinin en fazla katılımı sağladığına bağlı olarak, içerik stratejinizi takipçilerinize istediklerini vereceksiniz. Bu şekilde, onları daha da fazla etkileşim kurmaya teşvik edeceksiniz.

11. E-posta açma oranı

Dijital pazarlama kampanyanızın bir diğer önemli parçası da, e-posta ile pazarlama olmalıdır.

E-posta açma oranlarınızı artırmanın yolları arasında; uygun zamanlarda e-posta göndermek, listenizi doğru şekilde bölümlere ayırmak, ve göz alıcı bir konu veya satırlara sahip olmak yer alır. e-postalarınızı olabildiğince çok test edin, böylece zaman içinde daha yüksek açılma oranları elde edebilirsiniz.

12. KPI’larınızı doğru şekilde izleyin

İdeal olarak, üst yönetimin bir bakışta görebilmesi için KPI’larınızı tek bir konsolide raporda izlemelisiniz. Bu, ani düşüş veya artış sorununu tespit etmenize de olanak tanır. Böylece, ekibiniz ne üzerinde çalışacağını ve gelecekte neleri atlayacağını bilir.

Ancak KPI’ları izlemek zaman alıcı bir süreç olabilir. Kaynaklarınız da kısıtlıysa, pazarlama ekibinizin raporlar hazırlaması için çok fazla zaman harcamasını da istemezsiniz.

Haftalık, aylık veya üç aylık olmak üzere ne zaman rapor vereceğinize karar vermeniz bu nedenle önemlidir. Ayrıca, ilk kez tam teşekküllü bir kampanya yürütüyorlarsa, izleme sancılı bir süreçtir.

 

Kaynak: https://smallbiztrends.com/2021/04/tracking-digital-marketing-campaign.html

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin