Dijital pazarlama şirketi işinizin büyümesine nasıl yardımcı olur?
Çeviren: Emine Topçu

Eğer küçük çaplı bir işiniz varsa ve dijital pazarlama ile ilgilenmiyorsanız, bu durumu tekrardan gözden geçirmenizin tam zamanı.

Dijital pazarlama sadece yatırım getirisini yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda kendi önceliklerinizi de önemli ölçüde geliştirir. Pazarlama için bir ekip oluşturacak ve idare edecek zamanınız yok ise, endişelenmenize hiç gerek yok. Bu günlerde küçük çaplı şirketler için dijital pazarlama ihtiyaçlarını karşılayacak bir dijital pazarlama şirketini tedarik etmek daha yaygın bir hale geldi. İşte nedenleri:

1. Demografik yapınızı hedefleyin

Yeni işletmecilerin çoğu pazarlamaya yatırım yapma konusunda temkinli davranır. Çünkü paralarının nereye gittiğini kestiremiyorlar ve reklamlarını kimin gördükleri konusunda bilgi sahibi olamıyorlar. Bildiğimiz pazarlama yaklaşımı şu şekilde işler “spray and pray” yani yayımladığınız reklamları spesifik bir şekilde kimin gördüğünü ölçmek biraz güç (gazetelerdeki ya da billboard’lardaki reklamları düşünün ). Ancak, bu yeni pazarlama modeli ayrıntılı inceleme ve hedef kitlenizi belirleme niteliklerine sahip. Mesela, Facebook reklamlarıyla şu niteliklere bakarak hedef kitlenize yön verebilirsiniz; varlıkları, ilgi alanları, cinsiyetleri ve hatta ünvanları.

2. Otomatik pazarlama

Dijital pazarlama her çaplı işletme için büyük bir fenomen haline gelmekte. Çünkü bu bir otomatik sistem oluşturmaya olanak sağlıyor. Birçok dijital strateji genişletilebilir. Yani bu demek oluyor ki insan etkeni algoritmayla yer değiştirebilir.

Örnek olarak, yıllar önce doğrudan reklamcılık en önemli pazarlama tekniklerinden biriydi. Fakat kampanyanın hazırlanması haftalar sürüyordu. Sadece bu değil, bir kampanaya binlerce dolara mal oluyordu. Şimdi doğrudan mail ve e-mail pazarlamasını karşılaştıralım. E-mail pazarlama daha ucuz, kurulması daha kolay, daha doğru bir şekilde ölçülebilir ve sadece bir kişi tarafından tüm kampanya hazırlanıp yönetilebilir.

3. Kolayca neyin çalışıp neyin çalışmadığını gösterme

Küçük çaplı işletmecilerin pazarlama konusunda ki bir başka sıkıntısı ise pazarlamaya yatırdıkları paranın gerçekten çalışıp çalışmadığını kestirememeleri. Dijital pazarlama bunu hemen çözer. Nasıl mı? Her şey tam olarak ölçülebilir. Sosyal medyadan arama motoru optimizasyonuna kadar, dijital pazarlamacıların kampanyalarının çalışıp çalışmadığını görmek için kullandıkları birçok araç mevcut. Eğer kampanya iyi gitmiyorsa, daha etkili bir stratejiye yönelerek paranızı kurtarabilirsiniz.

4. Bütün ekip parmaklarınızın ucunda

Yukarıda da bahsedildiği gibi, küçük çaplı işletme sahipleri entegrasyon ve stratejiler için dijital pazarlama şirketlerine başvuruyorlar. Tüm takımı işe almak ve yönetmektense, -bunun da küçük işletmeler için ne kadar pahalı olabileceğini düşünürsek- paranızı ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzgün niteliklere sahip bir dijital pazarlama şirketine yatırın.

5. Her zaman virajın önünde durma

Sizin işletmeniz değiştiği gibi pazarlama dünyası da değişiyor. Küçük çaplı işletme sahibi olarak, ikisi hakkında endişe etmenize belki zamanınız olmayabilir. Sizin için her şeyi organize edecek pazarlama şirketi ile anlaşarak kendi üstünüzden yükü hafifletmiş olursunuz.

6. Dijital pazarlama daha hızlı çalışıyor

Bütün dijital pazarlama işlemi çevrim içi olarak halledildiği için, sonuçlar geleneksel pazarlamaya göre çok daha çabuk elde edilmekte. Hızlı sonuçlar daha hızlı ilerlemelere yön veriyor ve bu da daha çok satışa olanak sağlıyor. Ayrıca, dijital pazarlama ile anlaştığınız zaman ek yük olarak sizin onlara nasıl çalışmaları gerektiğini öğretmenize ve çalışmalarını yönetmenize gerek kalmayacak.

 

Çeviri / yazar Dan Scalco

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin