Dijital Pazarlama ve İçerik Stratejisinde Yapay Zeka Kullanmanın DezavantajlarıYazar: Value Walk

Yapay Zekanın (AI) benimsenmesi birçok sektörde hızla yayılıyor ve artık tedarik zinciri yönetiminden sağlık hizmetlerine ve inşaata kadar her alanda bulunabilir.

Bununla birlikte, herhangi bir yeni teknolojinin benimsenmesiyle birlikte bir tereddüt duygusu ortaya çıkar ve çoğu zaman iş liderleri, kararlarının ileriye dönük stratejilerini olumlu yönde etkileyip etkilemeyeceğini sorgulamaya başlar.

Son birkaç ayda, pazarlamacıların ve küçük işletmelerin reklam kampanyalarını daha etkili bir şekilde büyütmelerine ve hedef kitle katılımını hedeflemelerine olanak tanıyan, dijital pazarlama alanında yapay zekanın yaygın şekilde kullanıldığını gördük  .

Yapay zekanın dijital pazarlama ve içerik stratejisindeki potansiyel dezavantajlarına rağmen, teknolojinin diğer endüstrilerde oyunun kurallarını değiştirdiği kanıtlandı. Örneğin AI, rekor sürede yeni kanser ilaçlarını keşfetmek için kullanıldı ve küçük ölçekli bir şirket bu yeniliğin ön saflarında yer aldı. Yapay zekanın pazarlamadaki uzun vadeli etkileri belirsizliğini korusa da diğer alanlardaki başarısı, sektör üzerinde olumlu bir etki yaratabileceğini gösteriyor. Piyasaların Arkasını Ziyaret Edin  . Bu paragraf yapay zeka tarafından oluşturulan reklamdır.

Birçok büyük teknoloji şirketinin daha yeni ve daha gelişmiş araçların geliştirilmesine yoğun yatırım yapmasıyla birlikte,  dijital pazarlamacılar ve işletme sahipleri artık bu araçların pazarlama ve içerik stratejisi çalışmaları üzerindeki uzun vadeli etkilerini sorgulamaya başlıyor.

Dijital Pazarlamada ve İçerik Üretiminde Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

Halihazırda, pazarlamacıların ve acemi profesyonellerin daha etkili pazarlama stratejileri geliştirmeye ve oluşturmaya yardımcı olmak için yapay zeka araçlarını kullanmalarına olanak tanıyan, halka açık çok sayıda dijital platform mevcut.

Örneğin, bazı pazarlamacılar sosyal medya platformları ve web sitelerindeki ücretli kampanyaları daha da optimize etmelerine yardımcı olabilecek bir yapay zeka uygulaması olan Albert gibi araçlara güvenmeye başladı.

Skyword dahil diğer araçlar, içeriğin kişiselleştirilmesine yardımcı olarak pazarlamacıların arzu ettikleri hedef kitleye ulaşmak için çabalarını daha etkili bir şekilde daraltmalarına olanak tanır.

Diğerlerinin yanı sıra CopyAI ve AI Writer gibi çözümler, pazarlamacıların verimli bir şekilde yeni içerik oluşturmasına yardımcı olabilir. Diğer uygulamalar, ekiplerin büyük miktarda veriyi daha verimli bir şekilde oluşturmasına yardımcı olarak, içerik pazarlama stratejilerinde kullanılabilecek yeni ileriye dönük ölçümler ve önemli veri noktaları oluşturmalarına yardımcı olabilir.

Yapay zeka yazılım araçlarının benimsenmesi artık dijital pazarlama ortamındaki birçok önemli noktaya değiniyor, ekiplerin daha verimli çalışmasına olanak tanıyor ve hem işletmeleri hem de müşterileri için daha kapsamlı stratejiler geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Dijital Pazarlamada Yapay Zekanın Dezavantajları

Herhangi bir yeni teknolojiyle birlikte, bu araçları bir şirketin veya işletmenin dijital pazarlama stratejisinin daha geniş kapsamına uygulamadan önce dikkatle değerlendirilmesi gereken bir dizi dezavantaj ve risk ortaya çıkar.

Şeffaflık

Yapay zeka uygulamalarının etkinliğine ilişkin en yaygın ve sıklıkla sorgulanan endişelerden biri  şeffaflıktır . Bu araçların çoğunluğu, mevcut büyük miktardaki veriyi tüketme esasına göre çalışır. Bu süreç sayesinde yapay zeka araçları, daha doğru öngörüler sağlamaya yardımcı olabilecek otomatik algoritmalar geliştirebilir.

Ancak son zamanlarda uzmanlar bu uygulamaların şeffaf olup olmadığını ve dijital pazarlama stratejilerini doğrudan iyileştirip iyileştiremeyeceğini sorgulamaya başladı.

Her ne kadar bu sistemler artık çok miktarda veri ve bilgiyi filtreleyebiliyor olsa da, bu araçların nasıl eğitildiğine ve önyargı, yanlış bilgi ve sosyal medyaya zarar verebilecek diğer faktörlerle ilgili sorunları en aza indirmek için etkili önlemlerin alınıp alınmadığına ilişkin hala çok az şeffaflık var. işletmenin dijital pazarlama stratejisi.

Etik kaygılar

Bir diğer potansiyel dezavantaj ise   dijital pazarlama stratejileri oluşturmak için yapay zeka modellerini kullanmanın etik sonuçlarıdır . Bu uygulamaların yanlış kullanımı, pazarlamacılar ve acemi girişimciler için kısa vadede daha büyük sorunlara neden olabilir.

Pazarlama ekipleri genellikle stratejik geliştirme yoluyla yeni içerik üretecektir, ancak yapay zekayla birlikte veri toplanmasına ilişkin sorular, yanlış bilgiler ve telif hakkı sorunları, pazarlamacıların insan yorumu yoluyla çözmesini gerektiren çeşitli etik ikilemlerle sonuçlanmıştır.

Bu, her ne kadar bu sistemler temel veri ölçümlerinin ve hedef katılımın daha doğru bir şekilde ölçülmesini sağlasa da, pazarlamacıların tüm süreci devralmak yerine bu sistemlerin dijital pazarlama stratejilerini geliştirmek için etkili bir şekilde nasıl kullanılabileceği konusunda net yönergeler oluşturması gerektiği anlamına gelir.

Yapay Zeka Önyargısı

Bazı yapay zeka modellerinin  önyargılı eğilim eğilimlerini gösteren önemli kanıtlar zaten mevcuttur  . Araştırmalar, büyük yapay zeka veritabanlarının, kullanıcılara sağladıkları bilgilerde %38’in üzerinde taraflı olduğunun tespit edildiğini gösterdi.

Önyargılı sonuçlar veren etkisiz yapay zeka modellerinin kullanılması, bir şirketin pazarlama stratejisini doğrudan etkileyebilir ve içerik stratejisini daha da etkileyebilir. Bu, dijital pazarlamacıların metriklerini kullandıkları araçlarla doğru bir şekilde hizalamalarını ve aynı zamanda verilerinin yalnızca belirli bir sosyal demografiye göre çarpık olmadığından emin olmalarını gerektirir.

Bu çabalar ek kaynaklar gerektirir ve yalnızca içerik oluşturmaya veya reklam kampanyalarına yönelik pazarlama bütçelerinin başlangıç ​​maliyetini artırır. Ek olarak yapay zeka önyargısı, pazarlama ekiplerinin demografik veya hedef kitlelerinin önemli kısımlarını gözden kaçırmasına neden olabilir ve bu da uzun vadede çabalarını rayından çıkarabilir veya katılımı azaltabilir.

Kişiselleştirme Eksikliği

Kişiselleştirmenin pazarlamada ve belki de daha da önemlisi içerikte kullanılması, herhangi bir dijital pazarlama ekibi için en değerli varlıklardan biridir.  Sektör verileri,  hedefli reklamlar ve mesajlaşma yoluyla kişiselleştirmenin satın alma sürecinde temel unsurlar olduğunu gösteriyor.

Ankete katılan tüketicilerin yaklaşık %23’ü, satın alma kararlarının büyük ölçüde kişiselleştirilmiş bir reklama dayandığını söyledi. Üstelik ankete katılanların %39’u, hedefli reklamlarda kişiselleştirmenin şeffaflığını sorguladı ve bu da şirketlerin bilgilerini nasıl elde ettiği ve bu bilgilerin nasıl kullanıldığı konusunda endişeleri artırdı.

Yapay zeka modelleri, insan zekasına veya insan duygularına değil, mevcut içeriğe güvenme eğilimindedir. Bu, pazarlama ekipleri ile tüketiciler arasında bir kopukluk yaratabilir, içeriklerini tüketici perspektifi içinde daha da kaydırabilir ve yalnızca aralarındaki boşluğu genişleterek hedef kitleleriyle etkileşime geçebilir.

Doğal Olmayan İçerik

Bazı platformlar pazarlamacıların yeni içeriği neredeyse anında oluşturmasına izin verse de yapay zeka modellerine çok fazla bağımlılık, doğal olmayan içeriklere ve çoğu zaman hedef kitleyle temasın kopmasına yol açabilir.

Ortaya çıkan faktör genellikle içeriğin daha az insani ve neredeyse fazla robotik görünmesine yol açar. Bu örneklerden genellikle profesyonel pazarlamacılar kaçınsa da, daha az bilgiye veya deneyime sahip olan ve otomatik içerik oluşturmaya aşırı bağımlı olan ekipler, stratejilerinin çeviride kaybolduğunu ve temel hedeflerinden yavaş yavaş uzaklaştığını görebilir.

Ek olarak, diğer tuzaklar arasında diğer rakiplere benzer içerikler de yer alıyor; çünkü yapay zeka modelleri, fikir üretmek için mevcut veri ve bilgileri kullanıyor ve markaların kendilerini rakiplerinden ayırmasına yardımcı olabilecek yeni fikirlerin ortaya çıkması gerekmiyor.

Verilere Bağlılık

Yeni yapay zeka modellerinin en önemli dezavantajlarından biri, algoritma oluşturmak için yeni bilgilere veya verilere bağımlı olmalarıdır. Bu, ajansların ve pazarlamacıların analiz edilmesini istedikleri gerekli bilgilere halihazırda erişebilmelerini gerektirir.

Saygın ve güvenilir verilere daha az erişimi olan daha küçük kurumlar için bu, yeni yapay zeka modellerini etkili bir şekilde eğitmek için daha az kaynağa sahip olma eğiliminde olduklarından dolayı ek sorunlar yaratabilir.

Yeni verilere veya bilgilere olan yüksek bağımlılık, pazarlamacıların pazarlama stratejilerini nasıl uygulayabilecekleri konusunda aksaklıklar yaratabilir. Etkili ve daha güvenilir sonuçlar sağlamak için kurumların modellerini eğitmek amacıyla sürekli olarak yeni veriler alması ve aynı zamanda bu bilgilerin şeffaf kullanımını da sağlaması gerekir.

Daha Az Optimize Edilmiş İçerik

İçeriğin rakiplerinin üzerinde yer alması için pazarlama ekiplerinin bilgileri sürekli güncellemesi ve arama motorlarının optimizasyon ve sıralama kriterleriyle uyumlu olmasını sağlaması gerekir.

Yapay içeriğin yaygınlığı, birçok arama motorunun tarayıcı kriterlerini güncellemesi gerektiği anlamına geliyor; bu da bazı  arama motorlarının artık  yalnızca yapay modeller kullanılarak oluşturulan bir web sitesini veya içeriği işaretleyebileceği anlamına geliyor.

Daha yeni araçlar artık kullanıcıya doğrudan değer katmayan önemli noktalara odaklanarak belirli sayfaların optimizasyonunu değerlendirebiliyor. Bu çabalarla arama motorları, iki yönlü olarak optimize edilmemiş içeriği cezalandırabilir.

Sonuçta bunun anlamı, yeni tarayıcı teknolojisinin artık algoritmalar tarafından oluşturulanlara kıyasla insanlar tarafından oluşturulan içeriği tespit edebildiğidir.

Gerçekçi olmayan beklentiler

Genel olarak pazarlamacıların yapay zekanın uygulanması konusunda gerçekçi olmayan beklentileri vardır. Bu modeller, pazarlama ekiplerinin artık yeni pazarlama ve içerik stratejileri geliştirme şeklini büyük ölçüde etkilemiş olsa da, süreç boyunca hala insan müdahalesine ihtiyaç duyulacak.

Yapay zekanın genel altyapısı   hâlâ geliştirme sürecinde; bu da bu sistemlerin çoğunun hâlâ nispeten basit olduğu ve dijital pazarlama için nihai çözüm olarak görülemeyeceği anlamına geliyor.

Yapay zeka yetenekleri, dijital pazarlamacıların daha anlayışlı ve bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilir, ancak editoryal düzenleme ve pazarlama ve içerik stratejilerinin doğru uygulanmasını sağlamak için insan müdahalesi hâlâ gereklidir.

Yanlış Bilgi

Şu anda tüm yapay zeka modelleri doğru veya güncel bilgilerle eğitilmiyor ve bu durum pazarlamacılara ve içerik ekiplerine bu boşlukları denetlemek için geniş bir alan bırakıyor. Yanlış bilgi kullanmanın veya müşterileri yanlış bilgilendirmenin maliyeti, bir ekip için şirketin itibarını ve otoritesini zedeleyebilecek daha maliyetli çabalara neden olabilir.

Dahası,  sosyal medyada yayınlanan yanlış veya yanıltıcı bilgilerin artması  , verileri eğitmek ve toplamak için bu platformları kullanan yapay zeka modelleri için daha fazla aksaklık yaratıyor.

Uzun vadede bu yapay zeka modellerine güvenmek, pazarlamacıların hedef kitleleriyle teması kopmuş stratejiler oluşturmasına yol açabilir, aynı zamanda onları yanlış bilgilerle yanıltabilir ve bir şirketin tüketici pazarındaki otoritesine ilişkin endişelere yol açabilir.

Son düşünceler

Yapay zeka, pazarlamacıların analitik verileri kullanarak daha bilgili olmalarını sağlarken, pazarlamacıları hedef kitleleriyle ve genel pazarlama ve içerik stratejileriyle iletişim halinde olmaktan ayıran bazı tuzaklar var.

Dijital pazarlamacıların doğrudan ihtiyaçlarının yanı sıra bu araçların uzun vadeli etkinliğini ve ileriye dönük stratejiyi nasıl olumlu yönde etkileyebileceklerini de dikkate almaları gerekecek.

Bu araçları, insan yaratıcılığı da dahil olmak üzere daha geleneksel çabalarla birlikte kullanmak, pazarlamacıların doğru modelleri etkili bir şekilde benimsemesini, ancak gerektiğinde bu içgörüleri insan zekasıyla geçersiz kılmasını sağlayacaktır.

Bu araçları en iyi şekilde nasıl kullanacakları konusunda daha az bilgili veya beceri sahibi olan ekipler için yapay zekaya yoğun bir bağımlılık hâlâ tavsiye edilmiyor. Bunun yerine pazarlama ekipleri, bu araçların analitik içgörülerini nasıl zenginleştirebileceğine odaklanabilir ve genel pazarlama hedefleriyle uyumlu ölçümleri kullanabilir.

 

Kaynak: readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin