Dijital Pazarlama ve Sosyal Etkisi


Yazan: Jenny Shipley

Çeviren: Şenel Soydinç

Online pazarlama, sürekli değişen bir ortamdır. Google’ın algoritmalarını değiştirmesi kadar, okuyucuların interneti kullanma şekli de değişmekte. Bu yüzden değişikliklere ayak uydurmak, iyi problem çözme becerileri ve internetin nasıl çalıştığına dair iyi bir anlayış gerektirir.

Dijital pazarlamaya giren birçok kişinin yaptığı hata, kısa vadeli finansmana odaklanmaktır. Mümkün olan en kısa sürede yatırımlarının geri dönüşünü (ROI) görmek istiyorlar. Bununla ilgili sorun, çevrimiçi pazarda hızlı para kazanmaya çalışan birçok web sitesinin, büyüme şansı bulamadan genellikle kaybolan web siteleri olmasıdır. Herhangi bir hızlı büyüme için, sizinle birlikte hedefler belirleyecek bir google reklamcılık şirketiyle ortak olmaya bakmalısınız.

Web sitenizi uzun vadeli bir gelire dönüştürmek istiyorsanız, hemen büyük bir sıçrama yapmaya çalışmak yerine, zaman içinde istikrarlı bir şekilde büyümesi için ayarlamanız gerekecektir. İnternette ne gibi değişiklikler olursa olsun, bu kılavuz okuyucular veya Google tarafından yapılan hemen hemen her değişiklikte size yardımcı olacaktır.

Dijital Pazarlamada Gerçekten Önemli Olan Ne?

Dijital pazarlama zor bir iş olabilir. Ancak, her şey web sitenizi arama motorları ve hedef kitleniz tarafından kullanılabilecek şekilde optimize etmekle başlar, ardından web siteniz büyüdükçe üzerine inşa edilecek istikrarlı bir pazarlama çerçevesi oluşturmanız gerekir.

Dijital Pazarlama Planınızı Oluşturma

Dijital pazarlama planınız, web sitenize herhangi bir içerik girmeden önce başlamalıdır. Planınızı oluşturmak için, anahtar kelimeleri ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri araştırın. İçeriğiniz bunun üzerine inşa edilecektir.

Forumları, anketleri ve çevrimiçi bulduğunuz şikayetleri kullanarak işinizi araştırın. Müşterileriniz ne istiyor? Müşterileriniz bir yere varabiliyorlar mı? Müşterilerinizin ne istediğini anladıktan sonra, bilgilerinizi tam olarak nereye odaklamanız gerektiğini araştırabileceksiniz.

Bir sonraki yapmak isteyeceğiniz şey, rakiplerinizin web sitelerini ve hizmetlerini araştırmaktır. Anahtar kelimelerinde, içeriklerinde ve sundukları hizmetlerde boşlukları bulduğunuzda, pazarlamanızı nereye odaklayacağınızı bileceksiniz. Sonuçta sunabileceğiniz en iyi hizmet, talep gören ancak sunulmayan hizmettir.

Artık çabalarınızı nereye odaklayacağınızı anladığınıza göre, temel içeriğinizi oluşturabilir ve sunduğunuz şeye ihtiyaç duyan insanlarla ilişkiler kurmaya başlayabilirsiniz.

Pazarlama Çerçevenizi Oluşturma

Çabalarınızı kampanya oluşturmaya odaklamak cazip gelse de, aslında büyüme çerçevelerinin çeşitli yönlerine daha fazla odaklanmalısınız. Birçok web sitesi sahibi, aktivitede ani artışlar görüyor ve artan ve azalan gelirlere sahip. Bunun nedeni, kampanyaya dayalı pazarlamanın sabit gelir yaratmamasıdır.

Artık web sitenizin ve müşterinizin genel, istikrarlı büyümesine odaklandığınıza göre, gelirinizi istikrarlı bir şekilde artırarak sürdürülebilir, hedeflenmiş bir grup insan oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu, pozitif bir yatırım getirisi ve yıllarca sürecek pozitif bir gelir geliştirmenin en iyi yoludur.

İçeriğine ve hizmetlerine dayalı olarak güçlü bir temel oluşturan ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturan web sitesi sahiplerinin uzun vadede başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Öte yandan, işlerini kampanyalara dayandıran dijital pazarlamacılar, web sitelerinin getirdiği istikrarsız gelirden bıkma ve finansal olarak kırılmadan önce vazgeçme eğilimindedir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin