Doğru dijital pazarlamacıyı bulmanın 8 yolu


Yazan: Ayodeji Onibalusi

Çeviren: Rüya Gonca İnan

Dijital pazarlamanın yaygınlaşmasıyla markalar bu alanda çalışan uzmanlara giderek daha bağımlı hale geliyorlar. Dijital pazarlama konusunda artan ihtiyaca karşılık piyasada yeterli uzmanın olmaması, şirketlerin de bu konuda deneyimsiz olması zaman zaman pazarlama bütçelerinin boşa harcanmasına neden oluyor. Eğer kendinize deneyimli dijital pazarlamacı arıyorsanız, öncelikle aşağıdaki soruları sormanız ve bu sorulara doyurucu yanıtlar vermeniz gerekir.

1- Deneyim

Çoğu dijital pazarlama sorumlusu tecrübesini gerçek hayat deneyimleriyle kazanmıştır. Çünkü dijital pazarlama kursu ya da eğitimi veren üniversite veya enstitüler yok denecek kadar azdır. Genelde okulda verilen klasik pazarlama eğitimi yetersiz kalır. Çünkü sektör sürekli değişmektedir. Birini işe alırken mutlaka deneyimine odaklanmalı ve aşağıdaki soruları sormalısınız:

– Kendilerine ait web siteleri var mı?
– Varsa bu websitede paylaşımlar yapıyorlar mı?
– Bu paylaşımlar neler, ve endüstriyle alakası var mı?

2- Çalışma Geçmişleri

Bir dijital pazarlamacı mutlaka sizinle geçmişte yaptığı işleri paylaşabilmelidir. Seçici bir müşteri olarak onlardan çalışma geçmişlerine dair örnekler ve belgeler istemelisiniz. Bazıları daha önceki işlerinin, müşterileriyle ilgili bilgileri gizlilik prosedüründen dolayı paylaşamayacaklarını söyleyebilirler fakat en azından sizlerle paylaşabilecekleri bir portföyleri olmalıdır. Eğer hiç bir şekilde size geçmiş işleriyle ilgili kanıt gösteremiyorlarsa, bu o kişilere karşı temkinli olmanızın bir sinyalidir.

3- Hata Engel Stratejisi

Dijital pazarlama her zaman değişken bir iştir ve çoğu zaman arama motorları ve teknoloji yüzünden kazaya uğramaya meyillidir. Bu durum bazen küçük şirketlerin iflasına ya da büyük borçlar altına girmelerine yol açar. Müşterinin yatırımını korumak adına iyi bir dijital pazarlamacılık mutlaka bir hata engel stratejisine sahip olmadır. Bu strateji içinde izlenmesi gereken uzun ve kısa dönem taktiklerini bulundurarak şirketin zarara uğramasını engellemelidir.

4- Online Aktivite

Bir dijital pazarlamacının mutlaka sosyal mecralarda varlığının olması gerekir. Bir websitesi veya bir blogu, yeteneklerini sergileyebileceği bir yer olması şarttır. Bu endüstride en geçerli yol mutlaka online olarak aktif ve sürekli olmaktır.

5- Benzer Topluluklarda Katılım

Bir dijital pazarlamacı kendi blog veya websitesine benzer sitelerde de yer alıyor olmalıdır. İyi bir pazarlamacı sitelerdeki tartışmaları ve yazıları okuyup onlara cevap vermeli ve gündemden haberdar olmalıdır. Kendi blog ve websitesi dışındaki sitelere katılımına bakarak deneyimli bir pazarlamacıyı ayırt edebilirsiniz.

6- Referans

Deneyimlerini kesin bir şekilde ölçme yolu olmasa da deneyimli pazarlamacılar bir ya da iki yerden referans almış ve bu referanslar kendileri dışında biri tarafından yazılmış olmalıdır.

Başka makale ve sitelerde isimlerine rastlamak, endüstrinin kısıtlı olmasından dolayı çok olasıdır. Bunun gibi referanslar genelde özgüvenlerinin göstergesi olarak algılanabilir. Deneyimsiz bir dijital pazarlamacı bu gibi alanlarda yer alamamış olacaktır.

7- Sosyal Medyada Görünürlük

Sosyal medya deneyimli ve iyi dijital pazarlamacıların kendilerini göstermek için çok kullandıkları bir mecradır. Ya meslekle ilgili düşüncelerin belirten yazılarını ve ya paylaşımlarını göstermeleri olağandır. Dijital pazarlamacılar endüstri ile ilgili bilgi ve tekniklerini sosyal medyada da takipçileriyle paylaşırlar ve kendileri de bu şekilde takipçilerini arttırmaya ve ilgi çekmeye devam ederler. Birini işe almadan önce mutlaka sosyal medya hesabıma bakın, bu bahsedilen kriterlere uyup uymadıklarını kontrol edin.

8- LinkedIn

LinkedIn birinin deneyimli olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biridir. Birinin profiline bakarak tecrübesini, kendini sunuşunu ve geçmiş referanslarını kontrol edebilirsiniz. LinkedIn biriyle çalışmanın, daha işe almadan nasıl olacağına dair ipuçları edilebileceğiniz en güzel yerdir. Genelde pazarlamacılar profillerini sade tutarlar. Ama eğer cirolardan bahseden bir profil görürseniz bu iyiye işarettir çünkü deneyimli bir pazarlamacı profilinde cirolardan bahsedecektir.

Sonuç olarak;

Bir sonraki projeniz için bir dijital pazarlamacı mı işe almak istiyorsunuz? Yukarıdaki öneriler size yardımcı olacak ve yanlış ellere düşmenizi engelleyecektir. Yukarıda verdiğimiz önerilerin bir kısmını kullanabilir ya da bir tanesini yeterli bulabilirsiniz. Ama her şekilde kendinizi deneyimsiz bir dijital pazarlamacıyı işe almaktan kurtaracağınız kesin.

Kaynak: www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin