Dijital pazarlamaya nereden başlayacağım diyenler için en çok takip edilen Youtube kanalları


Yazan: Selin Özkuruoğlu

Günümüzde hemen hemen her konuda dijitalin bize sunduğu imkanlar sayesinde online kurslardan ve uzaktan eğitimden yararlanıp kendimizi geliştirebiliyoruz. Saygın üniversitelerden alabileceğiniz derslerin ve sertifika programlarının yanı sıra, Youtube kanalları sayesinde evden kendinizi geliştirebilir hatta kendi işinizi kurabilirsiniz! İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında pazarlama trendlerini takip etmek ve kendi içeriğinizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için bu kanallara üye olmanız yeterli. Bu listede en çok takip edilen içerik-dijital pazarlama kanallarını bulabilirsiniz.

1)Lisa Irby (88.571 abone)

 

Lisa Irby kimdir?

Oluşturduğu kişisel sitesinde nasıl pazarlama odaklı web sitesi oluşturulur konusuna odaklanan Irby, kendisini online girişimci olarak tanımlıyor. GoogleAds, SEO gibi öğrendiği yöntemler sayesinde tam zamanlı bir işe kavuştuğunu ve sevdiği işi yaptığını söylüyor.

Detaylı bilgi için: https://blog.2createawebsite.com/

Bu kanalda neler bulabilirim?

Diğer kanallara benzer olarak bu kanalda da kendi içeriğinizi yaratmak için izlemeniz gereken adımlardan bahsediliyor. Diğer kanallardan farkı ise bilinen dijital pazarlama yöntemlerinin eksik kaldığı noktalardan da bahsetmesi. Örneğin Irby SEO mitleri videosunda yanlış bilinen noktalara değiniyor. Doksan bine yakın abonesine hem youtube kanalı hem de oluşturduğu blog sayesinde web sitesi yaratmanın inceliklerini ve web sitesi için görsel üretmenin kolay yollarını paylaşıyor.

2)Pat Flynn (85.794 abone)

 

Pat Flynn kimdir?

Smart Passive Income adlı içerik danışmanlığı sitesinin kurucusu Pat Flynn, mimarlık fakültesinden mezun olup iş hayatına atıldıktan sonra yaşadığı ekonomik kriz yüzünden işini bırakmak zorunda kalıyor ve kendi işini kurmak istiyor. Hem ailesiyle daha çok vakit geçirebileceği hem de kendi işinde söz sahibi olabileceği online pazarlama ilgisini çekiyor. Başarıya ulaştıktan sonra kendisiyle aynı durumda olan istekli ama tecrübesiz girişimcilerle tecrübelerini paylaşmak için işte bu Youtube kanalını kuruyor.

Daha geniş bilgi için kendi sitesine de ulaşabilirsiniz: https://www.smartpassiveincome.com/

Bu kanalda neler bulabilirim?

Bu kanalda yalnızca kendi başarı öykülerine değil aynı zamanda bu süreçte yaşadığı başarısız girişimlerine de yer veriyor. Kanalın asıl amacını ise istekli girişimcilere kendi online işletmelerini kurabilmek için rehber oluşturmak olarak tanımlıyor. Dijital pazarlamanın en önemli yapıtaşlarından olan SEO, blogging, podcasting ve içerik üretme gibi konularda öğretici videolar oluşturarak başlangıç seviyesindeki girişimcilere yardımcı oluyor.

3)Backlinko-Brian Dean (85.000)

Brian Dean kimdir?

Backlinko web sitesini kurarak içeriklerini aboneleri ile paylaşan Dean bu paylaşımları sayesinde The Huffington Post, Forbes gibi saygın yayınlarda ismini duyurdu. Daha önce beş başarısız girişimde bulunan ve pes etmeyen girişimci ürettiği pratik bilgiler sayesinde Backlinko’yu başarıya ulaştırdı.

Kişisel sitesine ulaşmak için: https://backlinko.com/about-backlinko

Bu kanalda neler bulabilirim?

SEO ve özgün içerik üretimi Backlinko kanalının en çok işlediği konulardan. Teorik ve öğretici bilgilerin yanı sıra bu bilgileri gerçek hayata uygulayarak örneklendiren Dean, takipçileriyle yaşadığı deneyimlerini paylaşıyor. Uygulanabilir ve özgün SEO örneklerini bulabilir, kendi içeriğiniz için çalışmaya başlayabilirsiniz.

4)Kimberly Ann Jimenez (21.830 abone)

Kimberly Ann Jimenez kimdir?

The Business Lounge oluşumunu kurarak kazandığı tecrübeleri paylaşmak isteyen Jimenez, kendi Youtube kanalı sayesinde yirmi binden fazla aboneye ulaşıyor. 50 farklı ülkede çalışarak 300’den fazla girişimciye dersler veren Jimenez, en büyük tutkusunun öğretmek olduğunu söylüyor.

Daha geniş bilgi için kendi sitesine de ulaşabilirsiniz: https://kimberlyannjimenez.com/

Bu kanalda neler bulabilirim?

Sosyal medya hesaplarınız için nasıl içerik üretebileceğinize, her mecraya özgü yöntemlere ulaşabilirsiniz. Pazarlama alanında yeni olan girişimciler, özellikle içerik pazarlaması hakkında fikir sahibi olabilir ve adım adım ilerleyerek daha kapsamlı videolara erişebilirler. Kanal tamamen bilgi verme amacıyla kurulduğu için sıfırdan başlamak isteyenler için ideal.

Tüm bu kişisel Youtube kanallarının dışında dijital pazarlamaya dair hem teorik bilgileri hem de uygulamalı anlatımları bulabileceğiniz en çok takip edilen resmi kanallara da bu listenin dışında ulaşabilirsiniz.

Google Analytics (211.291 abone)

Google resmi sitelerinden biri olan Google Analytics abonelerine çok kapsamlı teorik bilgileri sunuyor. Etiketleme, hedef kitle yönetimi ve site yönetimi ile ilgili teknik detayları bu kanalda bulabilirsiniz.

Hubspot (40.000 abone)

Özellikle infografiklerle öğrenmeyi sevenler bu kanalda aradıkları her şeyi bulabilir. “Inbound” pazarlamayı ilgilendiren tüm içeriklere odaklanan kanalda gif üretiminden markanız için “persona” yaratma çalışmalarına kadar geniş konu yelpazesine ulaşabilirsiniz.

Digital Marketer (32.950)

Son olarak, otuz bini aşkın abonesi bulunan bu kanalda diğer kanallardan farklı olarak daha çok söyleşilere ve pazarlama ile ilgili seminerlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.forbes.com/

https://hafizmuhammadali.com/

https://business.yell.com/

https://www.destinedigital.com/

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin