Dikkat edilmesi gereken 5 marka hatası


Yazan: Abby Hills

Çeviren: Mert Büyüksağnak

Markanız, yeni bir müşteriyi işletmenizle olan deneyimine selamlama eşiği işlevi görür. Zaman içerisinde, müşterinizin markanızla olan bağlantısı derinleşir ve marka sadakati kurulur. En azından hedef bu.

Bir müşteride marka sadakati oluşturma becerisi, zamanla sürekli olarak teslim etme yeteneğinize bağlıdır. Müşteriler uzun vadeli düşünürlerdir. Sadakat, güvenilir bir deneyim sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu güven yol boyunca herhangi bir aşamada tehlikeye atılırsa, marka sadakati hızla tükenir. Müşterilerinizle olan bu güvenin tehlikeye atılması riskini almak için aynı ürünleri veya hizmetleri sunan çok fazla marka var.

Markanızın zırhında herhangi bir delik açılmasına izin vermeyin. Dikkatli ve kapsamlı olun, ayrıntılarınızı göz önünde bulundurun ve şirketlerin yaptığı beş yaygın hataya dikkat edin:

1. Tutarsızlık

Amaç öne çıkmak ve unutulmaz olmaktır. Müşteriler markanızı hatırlayamıyorsa rakiplerine karşı şansınız olmaz. Onları kaybetmenin kolay bir yolu tutarsızlıktır. Güçlü marka yönergeleri, tamamlayıcı ve tutarlı görsel yönergeler (renkler, yazı tipleri, görüntüler, aralıklar, vb.), belirli dilbilgisi ve büyük harf oluşturma kuralları ve markanızın herhangi bir alana tutarlı bir şekilde sunumunu garantilemek için diğer unsurlarla açık bir marka sesini herhangi bir ortamda özetlemelidir. Bir müşterinin markanızla olan her deneyimini, nerede olursa olsun, yeni, ama tanıdık hissettirmek isteyin.

2.  Bakım yapmayı unutmak

Müşterinin markanızla olan yolculuğunda bir çok nokta vardır. Bazı noktalarda temizlik ve bakım araçları yıkıcı ya da yapıcı anları yaratır. İnsanların nadiren talep ettiği dökümana, güncellenmesi için hiç zaman ayrılmadı. Daha da kötüsü, herkesin içten nefret ettiği eski bilgi grafiğini kullanan bir web sayfası, ancak teknik olarak doğru bir grafik olduğu için onu orda tuttunuz. Bir müşteri bu küçük hataları yaşarsa, neden sizin kendi markanızla ilgili olan detayların eksikliğine dikkat edilmemesinin, müşterilerin kendi ihtiyaçlarının eksikliklerine göstereceğiniz dikkatin de azalmamasına güvensinler? Düzenli marka denetimlerini tamamlayın ve değişimin üstünde kalın.

3. Temel bilgileri ve uygulamaları atlamak

Yazım ve dilbilgisi, ilgili görüntüler, mobil yanıt verme, kullanıcının deneyimi temel bilgilerdir. Ve temel konular önemlidir. Bir müşterinin sizi ciddiye almasını isterseniz, yanlış yazmayın. Çalışmalarınızı gözden geçirmek için zaman ayırın. Bir kere doğru yazım için zaman ayırın ve iyi yazarsanız, o içeriği iyi, test edilmiş bir araçta teslim ettiğinizden emin olun. Müşterilerinizin bakış açısından markanızın deneyimini yaşamak için zaman ayırın, böylece her bir alanın bakış açısıyla ne hissettiğini bilirsiniz. Müşteriler düşüncelerinizi takdir edecektir. Dijital içerik hafif bir hızda hareket eder, bu nedenle hata yapmak ya da biraz özensiz olmak kolaydır. Fakat hızın, temel uygulamaların yolunu kesmesine izin vermeyin.

4. Takım olarak oynamamak

Başarılı marka yönetimi şirket duvarları içinde başlar. Ekibinizin her üyesi kendilerini şirket markası için bir elçilik olarak görmelidir. Tweetleri yayınlayan pazarlama ekibinde bulunmasa bile, onlar ya da üzerinde çalıştıkları projeler nihayetinde halkla etkileşime geçecektir. Herkesi aynı sayfada toplayın. Markalı bir varlığı korumanın ne demek olduğu ve rollerinin de ileriye dönük olarak ona bağlı bir şekilde nasıl göründüğü konusunda takımınızı eğitin. Sonra, onlara küresel olarak erişilebilir ve iyi organize edilmiş bir konumda rollerini yerine getirmek için ihtiyaç duydukları varlıkları sağlayın ve güncellemeler yapıldığında veya önemli kurallar değiştiğinde net bir şekilde iletişim kurun.

5. Özü ihmal etmek

İnsan vücudu gibi güçlü bir çekirdek, denge ve istikrar getirir. En başarılı markalar, zaman içinde markalarının varlığına denge ve uzun vadeli istikrar getiren çok net, basit ve güçlü temel amaçları iyi tanımlanmış ve anlamıştır. Güçlü bir çekirdek oluşturmak, temel ürünleriniz, hizmetleriniz ve bu ilkelerle uyumlu tekliflerinizle ne yaptığınız ve kimin için yaptığınızı anlamanızı gerektirir. Buradaki anahtar, bu temel amacı zamanla gözden geçirmek ve büyümesini sağlamaktır.

Kaynak: business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin