Dikkat Etmeniz Gereken 5 Pazarlama Başarısı MetriğiYazar: Jack Renwick
Çeviren: Efe Arabacı

Pazarlama çabalarınızın başarısını resmi olarak ölçmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Günümüzde pazarlama stratejinizin ne kadar başarılı olduğunu belirlemek için içgüdülerinize veya sezgilerinize güvenmek yeterli değildir. Neyi iyi yaptığınızı ve hangi alanların iyileştirilmesi gerektiğini belirlemek için gerçek, ölçülebilir verilere ihtiyacınız var.

İzlemeniz ve ölçmeniz gereken pazarlama başarısı ölçümlerini burada bulabilirsiniz.

1. Potansiyel Müşteri Yaratma Oranı
Potansiyel müşteri yaratma, HubSpot tarafından “potansiyel müşterileri işletmenize çekme ve onları besleyerek ilgilerini artırma süreci ve bunların nihai hedefi onları bir müşteriye dönüştürme süreci” olarak tanımlanıyor. Potansiyel müşteri yaratmak herhangi bir pazarlama ekibinin nihai hedefidir, bu nedenle bu alandaki çabalarınızın ne kadar başarılı olduğunu ölçmek için ölçülebilir pazarlama ölçümlerine sahip olmak çok önemlidir .

Potansiyel müşteri yaratma oranı, yakalanan toplam potansiyel müşteri sayısının belirli bir kanal aracılığıyla toplam ziyaretçi sayısına bölünmesiyle elde edilir. Bu ölçüm size hangi alanlarda başarılı olabileceğiniz ve nerelerde gelişmeye açık olabileceğiniz konusunda bir fikir verecektir.

2. Potansiyel Müşteri Başına Maliyet
Potansiyel müşteri başına maliyet, pazarlama kampanyalarınızın maliyet etkinliğini ölçmek için tasarlanmış bir ölçümdür. Belirli bir kampanyanın toplam maliyetini, kampanyanın oluşturduğu olası satış sayısına bölerek hesaplanabilir.

Potansiyel müşteri başına maliyet, harcanan paranızın etkinliğini ölçmenin harika bir yoludur. Harcamaya devam etmeniz gereken alanları veya ileriye dönük olarak farklı şekilde yatırım yapmanın daha akıllıca olabileceği alanları belirlemenize olanak sağlayabilir.

3. Pazarlama Yatırımının Geri Dönüşü
Potansiyel müşterilerin etkinliğini ölçmek önemli olsa da potansiyel müşteriler her zaman müşteriyle sonuçlanmaz. Ayrıca, pazarlama çabalarınızın şirketinizin büyümesini (yani gelirini) nasıl etkilediğine dair genel bir fikir edinmek için ölçümleri kullanmalısınız.

Pazarlama yatırımının getirisi, elde edilen toplam gelir miktarının, belirli bir süre içinde pazarlamaya yatırılan toplam tutara bölünmesiyle ölçülür. Pazarlama ekipleri bu ölçümü, belirli bir zaman dilimindeki başarılarını geçmiş zaman dilimleriyle karşılaştırmak için kullanabilir.

4. Müşteri Edinme Maliyeti
Pazarlama çabalarınızın nasıl sonuç verdiğine dair genel bir fikir edinmenin yanı sıra, müşteri başına teknik olarak ne kadar harcadığınızı analiz etmek de önemlidir. Paranızın en iyi nereye harcandığını öğrenebilir ve gelecekteki kampanyalardan kâr elde etmek için gerekli kaynak sayısı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Müşteri edinme maliyeti, belirli bir kampanya içindeki herhangi bir satış veya pazarlama maliyeti alınarak ve bu sayının o kampanya aracılığıyla kazanılan yeni müşteri sayısına bölünmesiyle ölçülebilir.

5. Sayfada Geçirilen Süre
Sayfada geçirilen süre, web tasarımınızın ve içerik performansınızın başarısını belirlemenize yardımcı olacak harika bir ölçümdür. Kullanıcılar sayfanıza giriyor ancak üzerinde çok az zaman harcıyorsa, web sitenizin işinize hiçbir yararı olmuyor demektir. Düzenini, tasarımını ve içeriğin genel kalitesini yeniden değerlendirmenin zamanı geldi.

Kullanıcılarınız sayfanızda ne kadar uzun süre geçirirse o kadar iyidir. Ortalama “sayfada geçirilen süre” metriğinin yüksek olması, pazarlama ekibinizin ürettiği içeriğin alakalı, ilgi çekici ve hedef kitleniz için değerli olduğunu gösterir.

Pazarlama Başarısı Metrikleri: İyileştirmenin Anahtarı
Pazarlama başarısını belirlemek için metrikleri kullanmak yalnızca yatırım getirinizi kanıtlamak için gerekli değildir, aynı zamanda performanslarınızı kıyaslamak ve geleceğe yönelik ulaşılabilir hedefler belirlemek için de değerli bir yoldur. Aklınızda tutmanız ve izlemeyi düşünmeniz gereken başka pazarlama ölçümleri de vardır , ancak yukarıda listelenen beşi, başlamak için harika bir yerdir.

https://www.business2community.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin