Disney Plus hakkında bilmeniz gerekenler


Yazan: Rick Marshall

Çeviren: Ezgi Gezer

Disney Plus’un ne zaman canlıya çıkacağı, içinde hangi içeriklerin yer alacağı ve kendi özel dizilerini şirketin CEO’su Bob Iger anlattı.

2017’nin Eylül ayında tıpkı Netflix, Hulu gibi bir video izleme platformu oluşturacağını açıklayan Disney, bu açıklamadan yaklaşık bir yıl sonra platforma Disney Plus adını vermişti. Disney Plus, sektörün öncülerinden Netflix’e ve diğer platformlara rakip olmak amacıyla geliştirilmeye başlandı. Disney’in CEO’su Bob Iger bu atılımlarını, Disney’in içeriği ve marka etkisini göz önünde bulundurarak 2019’un en büyük önceliği olarak konumlandırdı.

Hangi İçerikler Platformda Yer Alacak?

Disney’in planlarına göre platform piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 7000 bölümlük televizyon serileri ve 400’den 500’e kadar film izlenebilir olacak.

Bunun dışında özel içerikler, bulunması zor animasyonlar ve Disney’in oldukça geniş kataloğundaki her film platformda yer alacak: Aslan Kral, Aladdin’in Sihirli Lambası, Fantasia… Yapılan yatırımcı buluşmalarında Iger:” Canlıya çıktıktan sonra Disney klasikleri dahil şimdiye kadar yaptığımız her içerik er ya da geç platformda yerini alacak.” açıklamasını yaptı. Şirketin sahip olduğu önemli markaların içerikleri de kullanıcılar tarafından izlenebilecek: Marvel, Star Wars, Pixar.

Hazırlanan ilk raporlara göre ise stüdyonun henüz vizyona çıkmamış Oyuncak Hikayesi 4, Kral Ülkesi 2 ve yeniden yapılan Aslan Kral filmi ise Disney Plus üzerinden izlenebilecek özel içerikler arasında olacak görünüyor.

Variety’nin yaptığı haberlere göre şirket Loki ve Scarlet Witch’e odaklanacak Marvel spin-off dizilerinin hazırlıklarına başladı bile. Tıpkı sinematik evrenden alışık olduğumuz üzere, bu iki karakteri Tom Hiddleston ve Elizabeth Olsen’in canlandırması bekleniyor.

Bir Mart raporu ayrıca, Marvel’in alternatif evrenine dayalı bir animasyon serisinin platform için geliştirildiğini belirtti. Antoloji şeklinde olacak olan bölümler, Marvel’in sinema dünyasındaki belirli olayların farklı bir şekilde ortaya çıkması dahilinde neler olabileceğini inceleyecek.

Iger, kendi  şirketleri dışında National Geographic, 21st Century Fox gibi firmaların içeriklerini de Disney Plus’da görebileceğimizi söyledi.

Ne Zaman Piyasada Yerini Alacak?

Disney henüz kesin bir tarih açıklamasa da 2019’un sonlarına doğru kullanıcılarıyla buluşmayı planlıyor. Bloomberg’e göre şirket, canlıya çıkmadan yatırımcılarına Nisan ayında bir yayın öncesi deneyim yaşatmak istiyor. Iger’ın da onaylamasına göre bu tarih 11 Nisan olarak belirlendi.

 

Kaynak: https://www.digitaltrends.com/movies/disney-plus-streaming-service-news/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin