Doğal reklam ve dijital pazarlamadaki yeri nedir?


Yazan: Edi Derofe

Dijital pazarlama özellikle günümüzde insanların hayatını tamamen sarmış olan bir uygulama. Dijital pazarlamanın etkisini katlayan esas pazarlama yöntemleri ise içerikle pazarlama ve doğal reklam.

Doğal reklamların tanımını yapabilmek o kadar kolay değil. Doğal reklam, aslında uzun zamandır içerikle pazarlamanın bir parçası olarak gelişmeye başladı. Ancak bunun native advertising veya doğal reklam olarak adlandırılması daha kısa bir geçmişe sahip.

İçerikle pazarlama markaların ve firmaların daha çok kendi ellerindeki mecralar için yarattıkları ilgi çekici içerikleri dağıtmalarıyla gerçekleşiyor. Ancak doğal reklam, ilgi çekici içeriğin yine ilgi çeken başka mecralarda yayınlanması ve dağıtılmasıyla gerçekleştiriliyor. Yani markaya ait olmayan bir mecrada ilgi çekici bir içeriğin içinde markanın kendini göstermesiyle “Doğal Reklam” ortaya çıkıyor. Marka, sağladığı faydayı, okuyucunun zaten ilgisini çeken bir içerikte gösterme şansı buluyor.

Türkiye’de onedio.com da fazlasıyla örneğini görebileceğimiz bu reklam türü aslında en popüler olarak blog yazılarında bulunuyor. Bu reklamların ellerindeki en büyük güç ise kendilerinin reklam olduklarını apaçık belli etmiyor olmaları. Markalar tüketicinin kafasına yerleştirmek istediği mesajı kaliteli bir etkileşim ile yerleştirirken, geri dönüşümleri (conversion) kolaylıkla ölçümleyebiliyor. Doğal reklamlar, geleneksel reklamlara oranla çok daha fazla geri dönüşüme sahip oluyor.

İçerikle iç içe olan bu reklam türleri aynı zamanda yayıncılar için de çok önemli. Yayıncılara getirileri çok yüksek olan bu reklam türleri aynı zamanda okuyucuyu geleneksel reklamlar kadar rahatsız etmiyor. İstatistiklere göre doğal reklamlar geleneksel reklamlara oranla %53 daha fazla görüntüleniyor. Bu şekilde yayıncıların eline geçen reklam geliri de bu oranla artış gösteriyor.

Marka tarafında ise etkileşim çok yüksek. İstatistikler doğal reklamların marka bilinirliğine %82’ye varan artış yaratabileceğini söylüyor. Kaliteli içeriğe sahip olan reklamların dönüşüm oranını %60 artırıyor. Bunun hem marka hem de yayıncı için çok değerli bir oran olmasının yanında, tüketiciyi rahatsız etmiyor olması doğal reklamları resmen dijital dünyada kutsal kılıyor.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin