Doğru zamanda marka tanıtımı göndermek için 3 önemli ipucu


Yazan: Rieva Lesonsky

Çeviren: Dilara Murathanoğlu, Eda Erbirer

İster e-posta, isterseniz kısa mesaj ya da mobil uygulamayla gönderin, müşterilerinize gönderdiğiniz marka tanıtımı bazen dikkate alınıyor bazense gözden kaçabiliyor. Aslında kaç tane alıcınızın gerçekten bu tanıtımları talep ettiğini izleyebilir, onlara farklı anlatım ve denemeler sunabilirsiniz.

FiveStars 7 milyon tanıtım teklifini ve talep oranlarını inceleyerek bir çalışma yaptı. İşte buldukları:

Haftanın hangi günü onlara tanıtımlarınızı
gönderebilirsiniz?                                                                                         

Pazartesi ve Salı günleri genellikle yüksek yanıt oranı elde etmek için büyük olasılıklı günler. Bundan sonra geçen her günde yanıt oranı elde etme olasılığınız düşüyor ve Cumartesi, Pazar günleri en alt seviyeye ulaşıyor.

Çoğu şirket çalışmalarını Cuma veya Cumartesi gönderse de FiveStars, Pazartesi ve Salı günleri göndermenin daha iyi olacağını, çünkü alıcıların gelen kutularında daha az dağınıklığın olduğunu belirtiyor.

Bonus: Pazartesi ve Salı günleri genellikle birçok işletmede daha yavaş geçen günler; perakende ve restoran gibi. Bu yüzden gönderdiğiniz marka tanıtımı en çok ihtiyacınızın olduğu zamanlarda işletmenizi yukarıya çekebilir.

Günün hangi saati tanıtımları göndermek önemli?

Tekrar, geleneksel bilgelik çok akıllıca olmayabilir. Çoğu anket pazarlamacıları 08.00’de ve öğle saatleri arasında tanıtım mesajlarını gönderiyor. Ancak yapılan çalışmalar alıcıların genellikle saat 15.00 civarı tanıtım mesajlarına cevap verdiğini söylüyor.

Rapor bunun için bir açıklama sunmasa da üstünde biraz düşünebiliriz. Çoğu ofis çalışanı bir gevşeme yaşadığından saat 15.00 civarı çalışanların maillerini kontrol etmeleri ve etrafta telefonları ile oynamaları için en iyi zaman. Okullar da bu saatte dağılıyor ve çocuklarını almaya giden çalışanlar genellikle çocuklarını beklerken telefonlarında vakit geçiriyorlar.

Öğleden sonra gönderilen tanıtımlar özellikle yoğun alışveriş günlerinde etkili; örneğin tatil sezonunda yaklaşan indirim çılgınlıkları gibi. Zamansız gönderilip müşterileri kaçırmasına neden olan mesajlar yerine bu şekilde zamanlı gönderilen mesajların okunma şansı daha yüksek.

Hiç istisna yok mu?

Genel kurallara uymayan birkaç endüstri vardır.

  • Kahve dükkanları için yapılan çalışmada sonuçlar sabah saatlerini gösteriyor (Çoğu insan kahvesini sabah saatlerinde aldığı için şaşırtıcı değil). Şaşırtıcı olan ise; mesajları akşam saatlerinde de alıyor olmaları.  Bu yüzden eğer bir kahve dükkanınız var ise iş çıkış saatinde mail atmayı deneyin ve ne olacağını görün.
  • Rasgele gidilen restoranlar, en iyi sonucu saat 16 civarı alıyorlar.
  • Perakende satış mağazaları ise en iyi sonucu öğleden sonra alıyorlar.

Tanıtımınızın gönderim saatini ayarlayarak yaptığınız çalışmalardan markanız en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

Kaynak: https://smallbiztrends.com/  

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin