Dolce&Gabbana’dan yılbaşı alışveriş dönemi için sınırlı sayıda üretilen 110 dolarlık makarna


Yazan: Cemre Erol

Dünya markası bir tasarımcının kıyafetini giymek hepimize hoş gelir, peki sınırlı sayıda üretilen makarnasını yemek nasıl fikir? Dolce&Gabbana’nın Pastificio Di Martino ile iş birliği yaparak “Pasta Di Martino” adını verdiği rengarenk ve retro bir ambalajla satışa sunulan makarna serisi, hem online satışta hem de mağazalarında yerini aldı.

Spaghetti, tüp şeklinde olan paccheri ve penne mezzani rigate makarnalarını kırmızı, lacivert ve sarının çarpıcı şekilde kullanıldığı, Retro ambalajlarda sunarken, İtalya ile özdeşleşen Milan Katedrali, Venice Büyük Kanal, Kolezyum ve Pisa Kulesi ile sunumu bezemişler. Fakat bu tarihi ve nostaljik sembolleri geride bırakan şey, ambalajın merkezindeki göze çarpan samimi sahne: mutlu bir ailenin makarna yediği an. Domenico Dolce ve Stefano Gabbana en sevdikleri detay olan bu aile sahnesini “Bizim aile ve sevgi değerlerimizi simgeliyor.” şeklinde Vogue’a yorumluyorlar.

Doğrusu “aile” kavramı bu işbirliğinin yapıtaşı ve bu çalışmada da oldukça yüceltilmiş durumda. “La Famiglia, La Pasta, e L’Italia!”(Aile, makarna,İtalya!) mottosunu her paketin üstünde görüyoruz. Makarnalar süslü bir teneke kutunun içinde D&G bir önlük ile 5.000 adet üretilerek dünya çapında satışa sunuldu. Normalde günlük yaşantımızda makarna her kesimin ulaşabileceği bir yiyecekken, dünyaca ünlü marka makarnayı pahalı bir zevk haline getireceğe benziyor.

Instagram’da da tanıtıldı

Dolce & Gabbana’nın resmi hesabından yapılan paylaşımda “İtalya’da tipik bir Pazar sabahı nedir? Aile ve dostlarla muhteşem bir yemek yiyerek aile ve sevgiyi kutlamak!” yazıldı. Yine aile bağları, kökler, gelenekler ve sevgi ön plana çıkarıldı. Markanın kilit isimlerinden Stefano Gabbana da annesinin önlüklü fotoğrafını “Annem pişirmeye hazır” şeklinde bir yazı ile Instagram’da paylaştı. Hem yemek yemeyi, hem de pişirmeyi sevenler için oldukça nostaljik ve duygusal olan bu ürün, iyi bir hediye opsiyonu olabilir.

Belki bazıları moda camiası ve karbonhidrat yeme tezatını sorgulayabilir, ancak bu Dolce&Gabbana’nın ilk makarna tasarımı değil. 2017 Bahar defilesinde dondurma ve makarna desenli iki elbiseye yer vermişlerdi – ki İtalyan dondurması da dünya çapında büyüklüğü ve lezzetiyle bilinir.

Anlayacağınız D&G dünyada modaya yön veren bir marka olmasının yanında özünü, geleneklerini ve kültürünü kaybetmiyor hatta bunu paraya bile çeviriyor. Pazarlama dediğimiz de hem bağ kurmak hem de bundan kar sağlamak değil miydi?

Kaynaklar:
www.aeworld.com
www.bloomberg.com
www.vogue.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin