Drake ve içerik pazarlaması


Yazan: Sinan Çağlayan

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müzik sektörü özellikle son 20 yılda hızla değişime uğradı. Kasetler CD oldu, CD’ler de yerini iTunes gibi dijital satın alma platformlarına ve Youtube, Vimeo gibi video barındırma sitelerine bıraktı. Son birkaç yıldır da dijital satın alma yöntemi yerini yavaş yavaş müzik veri akışı –streaming- servislerine bırakmaya başladı. Spotify, Apple Music ve Tidal gibi streaming servisleri hem ücretsiz hem de aylık hesaplı ödeme seçenekleriyle müzik sektörünün büyük oranda değişmesine neden oldu. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülke müzik listelerini belirleme yöntemlerinde değişikliğe gitti. Geleneksel CD satışlarının ve dijital satın almanın yanı sıra artık Youtube izlenme oranları ve streaming servislerindeki dinlenme sayıları da listelerin belirlenmesinde etkin rol oynuyor.

Peki hızla değişim geçiren bu sektörde şarkıcılar nasıl bir yol çiziyor? Bir çoğu hala geleneksel satış yollarını tercih ederken bazı isimler ise farklı ve yenilikçi yöntemleri denemeye çoktan başladı bile. Buna örnek olarak Drake’i verebiliriz. Dünyaca ünlü bu ismi şarkılarıyla tanıyoruz ancak o aynı zamanda bir içerik pazarlamacısı. Nasıl derseniz şöyle:

29 yaşındaki Kanadalı rapçi Drake, geçtiğimiz aylarda “Hotline Bling” adlı şarkısıyla ve daha doğrusu video klibiyle çok büyük bir başarı elde etti. Drake’in “ilginç” denilebilecek bir şekilde dans ettiği klip kısa zamanda viral oldu. İnsanlar Drake’in dansını taklit ederek sosyal medya hesaplarından paylaştı, internet “meme”leri yapıldı. Bu sayede single satışlarında çok büyük artış sağlandı, şarkı streaming platformlarında ilk sıralara yükseldi ve klibi Youtube’da 565 milyon kez izlendi. Bütün bu etkenler birleşince de şarkı birçok ülkenin müzik listelerinde zirveye kadar yükseldi.

Bazı insanlar video klibin viral olmasını tesadüf olarak değerlendirebilir ancak Drake’in pazarlama açısından geçmiş projelerinde de çok başarılı olması bunun planlı olarak yapıldığı düşüncesinin daha ağır basmasını sağlıyor. Ancak her ne kadar planlı olarak yapılsa da, Drake klibinde dans ederken bunu samimi olarak, eğlenceli bir şekilde izleyenlere de aktarabiliyor. Videonun sadeliği ve tekrar eden danslardan oluşması videonun kolayca amatör video düzenleme programlarıyla kesilip biçilmesine ve herkesin kliple ilgili bir içerik üretmesine olanak sağlıyor.

Bununla birlikte Drake’in sosyal medyada güçlü olması da bu başarıyı getiren önemli etkenlerden biri. Facebook’ta 34 milyon, Twitter’da 29 milyon ve Instagram’da 20 milyon takipçisi olması Drake’in ne kadar geniş bir kitleye ulaştığını gösteriyor. Bu da risk almaya ve değişik yöntemler denemeye olanak sağlıyor. İçerik pazarlama çok şekil alabilen bir sahadır bu yüzden yaratıcı, farklı, ileri görüşlü ve insanları etkileyebilen içerikler üretmek günümüz için büyük bir önem teşkil ediyor.

 

Kaynaklar: Search Engine Journal

Strong Coffee Marketing

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin