Dünya senin, keşfet!


Yazan: Sezin Katalon


Günümüzde seyahat etmek, hiç olmadığı kadar kolay. Özellikle her gün bir yenisi açılan seyahat blogları ve en güzel kareleri ekranımıza getiren manzara fotoğrafçıları sayesinde yeni yerler görme ve kültürler tanıma isteği artıyor. Bunun yanı sıra, 9-5 mesaili iş tanımlarının azalması ve ekip çalışanların internet bağlantısı olan herhangi bir yerden çalışabilmesi sebebiyle bilinen ofis hayatı yavaş yavaş kırılmaya ve insanlar seyahat etmek için zaman bulmaya başlıyor. Durumun farkında olan hava yolları sadece fiyatlarında dönemsel indirimler yapmakla kalmayıp, tercih edilmek için yaratıcı reklam kampanyalarını kullanıyorlar.

Türk Hava Yolları / Fly to Gotham City

ABD’de oldukça popüler olan Super Bowl final maçı, her sene milyonlarca insanı ekrana kilitliyor. Böyle bir maçta gösterilecek reklamlar arasında girmek ise oldukça zor. Türk Hava Yolları, yine 2016 yılında vizyona giren Batman Superman’e karşı filminin de havayolu partneri olduğu için, “Türk Hava Yolları Gotham’a uçuyor” sloganıyla reklam filmi ve basılı reklamları yarattı. Ben Affleck’in de “Gotham’ın yerel ünlüsü” olarak oynadığı video oldukça sevildi. Hatta Türk Hava Yolları, beklenmedik bir şekilde reklamda gösterilen Gotham ve Metropolis şehirlerinin gerçek sanılarak bu şehirlere gitmek için bilet almaya çalışan müşterileri olduğunu ve çağrı merkezlerinin bu sebeple sıkça arandığını belirtti.

YouTube player

Delta Airlines / The Delta Dating Wall

2017’nin temmuz ayında Delta, popüler uygulama Tinder ile işbirliği yaparak Williamsburg, Brooklyn’de bir duvara Dating Wall’u yarattı. Wieden + Kennedy New York isimli ajansla bir araya gelen Delta, ajansın araştırmaları sayesinde Tinder profillerinde seyahat fotoğraflarının diğerlerine göre daha çok ilgi gördüğünü keşfetti.. Ajansın araştırmalarına göre her 3 bekardan 1inin öncelikleri arasında seyahat etmek var. Bekarların %50’si biriyle tanışmak için yeni bir şehre gitmenin heyecan verici olabileceğini ve seyahat etmenin en sevdiği aktivitelerden biri olduğunu söylüyor. Kadınların %74’ü, erkeklerin ise %62’si seyahat zevklerini paylaşabilecekleri bir partner arıyor.

Delta, Willamsburg’daki bir duvara, dünyanın en popüler şehirlerinden illüstrasyonları duvara işleyerek, bekarları bu resimlerinin önünde fotoğraf çekmeye davet ediyor. #DeltaDatingWall tagiyle öne sürülen çalışmada, seyahat fotoğraflarının Tinder’da daha çok sağa kaydırıldığı(beğenildiği) söylenerek, kişilere poz verme taktikleri dahi veriliyor.

Air France / Cinema to Go

Uçuş deneyimlerini daha iyileştiren küçük dokunuşlar vardır. Bunlardan biri de koltuklardaki eğlence üniteleridir. Film kütüphanesine oldukça güvenen Air France, izlemeye başladığımız filmi uçak indiği için yarıda kesmek zorunda oluşumuzu konu alarak Cinema to Go’yu yarattı. Yolcularına uçaktan indikleri andan itibaren 72 saat içinde kullanabilecekleri iTunes kartları hediye eden havayolu, uçuş sonrasında da Air France deneyimini yaşatmaya devam ediyor. Bu kart havayolunun film kütüphanesiyle eşleşerek yarıda bırakılan filmi tamamlama şansı veriyor.

YouTube player

Norwegian Airlines / Brad is Single

2016’nın eylül ayında magazin gündeminde taht kuran haber, şüphesiz ki Brad Pitt & Angelina Jolie çiftinin boşanma kararıydı. Bunun üzerine havayolu, “Brad bekar. Oslo – Los Angeles tek yön, vergiler dahil 169£!” metniyle basılı bir reklam oluşturuyor.

Neden mi tek yön? Çünkü geri dönmek gerekmeyecek. Markanın logosunun renginde dümdüz bir fona sadece bu metin yazılarak gazetelerde verilen reklam, bir gecede uçak bileti satışlarını %32 arttırdı. Gündemi takip ederek ekice kurgulanmasının yanı sıra getirdiği başarı sayesinde de Cannes Lions ödüllerinde Medya kategorisinde Gümüş Aslan ödülünü almaya hak kazandı.

Qantas Airlines / Out of Office Travelogue

Avustralya’nın ulusal havayolu olan Qantas, yıllık izinleriyle tatile giden ofis çalışanlarının maillerini düşünerek bir kampanya hazırladı. Klasikleşmiş “şu tarihler arasında ofis dışındayım” otomatik e-postalar yerine daha keyifli bir mesaj sunulabileceğini düşünen Qantas, #qantasoutofoffice projesini başlatıyor. Out of Office Travelogue, çalışanların tatil sebebiyle ofislerinde olamadığı tarihleri ve gidecekleri destinasyonu girdikleri bir web sitesi. Instagram ile işbirliği yapan proje, #qantasoutofoffice tagiyle uygulamada paylaştıkları fotoğrafları, otomatik e-postalarına ekliyor. Bu sayede kuru mesajlar yerine tatilden kareler de paylaşmayı sağlayan proje, e-postanın sonuna aynı destinasyona bilet alınabilmesi için bir buton da ekleyerek havayolunun kendi sayfasına yönlendiriyor. İçeriğini kullanıcının ürettiği 10.000’den fazla travelogue paylaşımı yapılan proje, Cannes Lions ödüllerinde Direkt kategorisinde Bronz Aslan ödülüne layık görüldü.

YouTube player

KAYNAKLAR:

http://www.adweek.com/

https://skift.com/

http://www.hurriyet.com.tr/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin