Erkeklere özel diş macunu olur mu?


Yazan: Mine Bertan Yılmaz

Bir Unilever markası olan Signal, erkeklere özel diş macunu “Signal White Now Men”i üreterek dünyada bir ilke imza attı. Signal’in internet sitesinde yayınladığı açıklamaya göre, Signal White Now Men’in, diğer diş macunlarından farkı dişleri ekstra beyazlatma gücüne sahip olması. “Neden erkeklere özel diş macunu ‘ekstra’ beyazlatma gücüne sahip? Herkes dişleri bembeyaz olsun istemez mi?” diye soracak olursanız, Signal, bu fikri, erkeklerin kafein, sigara ve alkol tüketim oranını daha fazla olduğu için dişlerinin kadınlarınkine oranla daha lekeli olmasına dayandırıyor.

Hemen herkesin aklında canlanan bir diğer soru ise “Diş macununun kadını erkeği mi olurmuş?” Kimisi bu ayrımın saçmalığı üzerine tartışırken, kimisi Signal’in yeni diş macununu pazarlama stratejisini cinsiyetçilik yaptığı gerekçesiyle eleştiriyor. Elbette hepsinin kendince haklılık payı var. Eğer sigara, kafein ve alkol tüketimi fazla olan kişilere dişlerdeki lekeleri temizlemeye yönelik bir diş macunu üretecekseniz kadın-erkek şeklinde ayrım yapmak zorunda değilsiniz. Kaldı ki diş macunu markaları yıllardır “sigara, kafein ve alkol lekeleriyle savaşır” gibi sloganlarla diş macunlarını piyasaya sürüyorlar, yani bu yeni bir şey değil. Görünen o ki Signal, bu noktada bir farklılık yaratarak satışlarını arttırmak istemiş. Cinsiyetçilik eleştirilerini Signal’in White Now serisinin reklamlarına bakarak güçlendirmek mümkün. Signal White Now Men reklamında diş macununu kullanan erkek karakter, gece kulübünde yanından geçtiği her çiftin erkeğini bir gülüşüyle nakavt ederek bütün kadınları etrafına toplamayı başarıyor.

Signal White Now reklamı ise yine benzer bir gece kulübünde geçiyor. Bu sefer kadın karakterler, dişlerini fırçalayıp diğer bütün kadınları gülümsemeleri ile nakavt ediyor. Ama bu diş macunu, kadınlara özel değil.

Kadınların yer aldığı reklamların hemen hiçbirinde “kadınlara özel” ibaresi yer almıyor. Reklam stratejisi, ürün kullanıldığı takdirde “eğer siz de kullanırsanız daha çekici ve daha becerikli bir kadın olursunuz” görseliyle yürütülüyor.  Reklam, bireyin tercihlerini yönlendirmeye çalışırken aynı zamanda kadın ve erkeklerin nasıl davranmaları, nasıl görünmeleri ve nasıl olmaları gerektiğini de belirtiyor. Ürünü tanıtmakla kalmayıp, onu kullandığında bir kadın ya da erkek olarak tatmin olacağını vaat ediyor.  Böylece kadınlık ve erkeklik rollerini yeniden üretiyor.

Peki ya ürün kapsamlı bir araştırmaya dayandırılırsa… Tüm bunlardan yola çıkarak, şüphe yok ki erkeklere özel diş macunu üretmek bazı tüketicilerde aptal yerine konulmuş hissi uyandırıyor ve markanın cinsiyetçilik konusunda yeterli hassasiyeti göstermediğini düşündürüyor. Signal, ürün piyasaya çıktıktan sonra tüketiciden alacağı “muhtemel” geri bildirimleri önceden tahmin etmiş olacak ki, ürettiği diş macununa yönelik eleştiri oklarından kendisini korumak için ürünü bir araştırmaya dayandırmış. Signal White Now Men için Türk erkeklerinin diş, ağız bakımı ve gülüşlerine yönelik bir araştırma yaptırmış. Dünyanın güvenilir araştırma şirketlerinden ICM tarafından 1009 kadın ve erkek ile yapılan araştırma sonuçlarına göre;

– Ankete katılan 10 Türk erkeğinden 8’i gülümsemesinden memnun değil. Dişlerine güvenmedikleri için gülümsemekten çekiniyorlar.
3 erkekten 2’si  kadınlara göre dişlerinin daha sarı olduğunu düşünüyor.
– Türk erkeklerinin en büyük takıntıları arasında daha beyaz (%62) ve lekesiz dişlere (%25) sahip olmak var.
10 kadından 4’ü erkeklerin gülümsemeleri ile yaratacakları etkinin farkında olmadığını düşünüyor.
– Türk kadınlarının yarısından fazlası (%51) gülümseyen erkeklerin daha güvenilir, üçte ikisi (%63) gülümseyen erkeklerin gülümsemeyen erkeklere göre
daha başarılı göründüğünü ve yine yarısına yakın büyük bir çoğunluğu (%48) ise gülümseyen bir erkeğin daha maskülen göründüğünü söylüyor.
10 Türk kadınından 8’i karşı konulmaz bir gülümsemenin ilk buluşmada “tüm kaleleri fethettiğini” düşünüyor.

Signal, araştırmadan çıkan “Türk erkeklerinin en büyük takıntıları arasında daha beyaz (%62) ve lekesiz dişlere (%25) sahip olmak var.” sonucuna göre  ürününü “Erkekler sigara, çay, kahve ya da şarap tüketimi gibi rutin alışkanlıkların dişlerdeki sararma ve leke gibi etkileriyle daha zor başa çıkıyor. Signal bu ihtiyaçtan yola çıkarak dünyada erkeklere özel ilk diş macunu White Now Men’ i geliştirdi. Signal White Now Men, içeriğinde bulunan mavi ışık mikropartikülleri, devrim yaratan mavi ışık teknolojisi ve iki kat güçlü formülü sayesinde sigara, çay, kahve ve şarap gibi diş lekelerini yok ederken, citrus, mentol ve nane aroması ile gün boyu ferahlık sağlıyor.” sözleriyle tanıtıyor.

Kişisel görüşüm erkeklere özel bir diş macunu üretmenin saçma olduğu, tüketicinin artık bunları yemediği ve Signal’in cinsiyetçi bir kampanya yürüttüğü yönünde olsa da Signal’i bir açıdan takdir ediyorum. Tüketiciye ihtiyacı olmadığı halde varmışçasına ürününü sattırmaya çalışan tek marka Signal değil, pazar gittikçe daralıyor ve markalar için fark yaratmak zor bir hale geliyor. White Now Men, her ne kadar “yok artık” dedirtecek bir ürün olsa da, Signal’in en azından bilimsel bir uğraşa ve temele dayandırarak ürünü pazarlaması hoşuma gitti. Yani “yemedik, ama neyse.

Kaynaklar:
http://www.signalturkiye.com/turk-erkeklerinin-gulumseme
http://www.signalturkiye.com/signal-white-now-men-ile-dunyada-erkeklere-ozel-ilk-dis-macununu-2015-subat-ayinda-piyasaya-sundu
http://www.ortakalan.com.tr/haberler/signalden-erkeklere-ozel-dis-macunu-18492#1
http://erktolia.org/artik-dis-macunlari-da-cinsiyete-gore-ayriliyor/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin