Düşük Bütçeli Influencer Pazarlaması MümkünYazar: Ashley Howe
Çeviren: Efe Arabacı

Düşük bütçeli etkileyici pazarlama. Bir rüya gibi gelebilir ama değil. Etkileyicilerle çalışma şeklinizi daha veri odaklı ve hedefe yönelik olacak şekilde değiştirerek, yatırım getirinizi artırabilir, daha fazla bütçeyle çalışabilir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Tipik olarak, insanlar etkileyicileri düşündüklerinde doğrudan dünyadaki Kim Kardashian’lara giderler ve bunun kendi fiyat aralıklarının dışında olduğunu varsayarlar. Öncelikle hedeflerinizi net bir şekilde netleştirmelisiniz. Bu etkileyici kampanyasından ne elde etmek istiyorsunuz? Daha fazla satış, daha fazla trafik, daha fazla beğeni? Tamamen farklı bir şey mi?

O halde önemli olan, hedefinizi aşağıdaki 3 temel unsurla birleştirmek ve ardından doğru etkileyicileri hedeflemek ve daha sonra optimize edebilmeniz için sonuçları takip etmek için bir strateji oluşturmaktır. Bunlar: 

  • Etkileyici türü
  • İçerik türü
  • Ödeme modelleri

Etkileyici türü

Doğru içerik türü ve ödeme modeliyle birlikte doğru etkileyici türünü hedeflemek, kampanyanız için en iyi yatırım getirisini elde edeceğiniz anlamına gelir.

0-40.000 arası takipçiye sahip makro, mikro ve nano influencerlara odaklanan bir bütçeniz varsa, mega influencerlarla çalışmaktan kaynaklanan yüksek ücretlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İçerik türü:

Başlangıçta, belirli etkileyicileri bir sonraki aşamaya, marka elçiliğine taşımadan önce markanız için en iyi neyin işe yaradığını görmek için birkaç farklı içerik türünü denemek isteyeceksiniz.

Bu yalnızca daha pahalıdır çünkü daha uzun bir ortaklıktır, ancak iyi dönüşüm sağlayan doğru etkileyicileri bulduğunuzda yatırım getiriniz önemli ölçüde artacaktır. Deneyebileceğiniz farklı şeyler var; duyurular, yarışmalar, devralmalar. Seçim sizin ve ilk aşamalarda deney yapmak çok önemlidir.

Ödeme modelleri

İçerik türlerinde olduğu gibi influencer pazarlamasında da pek çok farklı ödeme modeli bulunmaktadır. Burada önemli olan küçük bir ücrete ve satış başına komisyona (EBM olarak bilinir) odaklanmaktır. Influencer pazarlama yazılımını kullanarak bunu takip edebilirsiniz.

Bir strateji oluşturun

Temelleri anladıktan sonra strateji devreye giriyor. Etkileyicileri ararken , onların hedef kitle açısından markanızla uyumlu olduğundan emin olun. İyi bir maç mı? Onlara daha önce izleyicileri üzerinde en çok neyin işe yaradığını sorun.

Örneğin, hedefiniz satışları artırmaksa, bir etki sahibiyle bir çağrıda çalışmayı deneyin ve minimum harcamayla %10 indirim sağlayan bir kupon kodu ekleyin.

Sosyal medyalarındaki etkileşimi kontrol edin. Onlarla çalışmaya evet demeden önce yatırım getirinizi tahmin edin.

Birden fazla kampanya türünü farklı etkileyicilerle aynı anda test edebileceğinizi unutmayın.

Takip edin ve optimize edin

Bir sonraki adım, her bir kampanyayı ve gerçek yatırım getirinizi takip ettiğinizden emin olmaktır. Markanız için neyin en iyi neyin işe yaramadığını analiz edin. Gelecekte optimize edin. Markanız için yatırım getirisi yüksek olan etkileyicilerle çalışmaya devam edin ve onları marka elçileri olmaya davet edin. Birlikte çalışabileceğiniz yeni etkileyiciler arayın ve neyin işe yaradığını tekrarlayın.

https://www.business2community.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin