Düşünce liderliği, dikkat için bir eşanlamdırYazar: Brian Clark
Çeviren: Büşra Zeynep Kayar

Kişisel olarak, “düşünce liderliği” terimini hiç sevmedim.

Bu, yüceltilmiş bir guru statüsünü simgeliyor gibi görünüyor ve 20 yılı aşkın süredir online içerik pazarlamasıyla ilgili deneyimim, daha az özel bir şeyi işaret ediyor.

Herkes, gerçekten istiyorsa, içerikle iş otoritesine ulaşabilir. Ben de birkaç endüstride bunu başardım, her birinde tamamen bilinmeyen biri olarak başladım.

İlgiyi hak eden iş fikirlerine sahip olan insanlar

Anlaşılan o ki, “düşünce liderliği” terimi, Booz Allen Hamilton dergisi Strategy & Business’in baş editörü Joel Kurtzman tarafından 1994 yılında türetilmiştir.

Kurtzman, terimi “dikkate değer iş fikirlerine sahip olan insanlar” için kullanmıştı.

Dikkat. İnternet üzerinden geçim sağlamanın temeli bu değil mi?

  • Eğer potansiyel müşteri ve müşterilere önemli iş bilgileri yayınlarsanız, başlangıçta dikkat çekebilirsiniz.
  • Eğer bu bilgileri sürekli olarak sunmaya odaklanırsanız (bir dergi gibi), izin temelli sürekli dikkat elde edebilirsiniz.
  • Eğer çevrimiçi iş fikirleriniz, ilgili çözümler sunuyorsa, bu dikkatten bu müşteri adaylarını yeni müşterilere ve müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Öyleyse, eğitim veriyor ve içerikle insanları motive ediyorsanız, kendinizi bir düşünce lideri olarak kabul edebilirsiniz.

Çünkü en nadir kaynağı kazandınız: dikkat.

İşte asıl mesele şu ki…

Bu tür bir dikkat, otoriteden türetilir.

İçerik pazarlamasının alanında, otorite iddia edilmez, gösterilir.

Bu da liderlerin doğuştan mı yoksa yetiştirilmiş mi olmadığı, onların hedef kitleleri tarafından seçildiği anlamına gelir (bu, içerik pazarlamanın daha eşitlikçi işlediğine dair deneyimimle daha uyumludur).

Eğer bir izleyici kitlesinin dikkatine sahipseniz, zaten bir liderisiniz demektir. Ve büyük liderler plan yapar, dinler, gözlemler, ilham verir ve ardından yönlendirme yaparlar.

Ancak en önemlisi, bu durumda değerli bilgilerini içerik aracılığıyla özgürce paylaşarak ilişkilerde güven oluşturmayı öğrenerek sürekli olarak bunu gösterirler.

Sevilen uzman, liderliği elde etmek için değil sadece sürdürmek için de gösterimde bulunur.

Bu, başlangıçta liderliği kazanma sorumluluğunu kabul etmek anlamına gelir ki bu da güçlü bir şeyin başlangıcıdır.

Spider-Man’ın amcası Ben (aslında Voltaire) şöyle dedi: “Büyük güç, büyük sorumlulukla gelir,” ama tersi de doğrudur:

Büyük sorumluluk, büyük güçle gelir.

Harika iş ve içerik fikirleri keşfetmek

Harika iş fikirleri nereden gelir?

Ve bir iş fikrini destekleyen bir izleyici kitlesi oluşturmak için içerik fikirleri nasıl bulunur?

Benim için, her ikisi de aynı yerden gelir. Bu, teknoloji trendleri (örneğin yaratıcı paralar gibi) ile değişimden kaynaklanan yeni insan motivasyonlarının kesişim noktasıdır.

Biliyoruz ki teknoloji ve diğer büyük depremsel değişimler sayesinde değişim hızlanıyor. Ve bu, sarsıcı olabilir, ancak bunu ortaya çıkan fırsatlarla dolu zengin bir manzara olarak görmelisiniz.

Ne kadar çok şey değişirse, insanlar o kadar çok yardıma ihtiyaç duyar… ve işte burada devreye giriyorsunuz.

Birçok kişi, VC para toplamanız ve sonraki “unicorn” şirketini başlatmanız için iş fikirleri satıyor. Ancak bu, paranızı toplasanız bile büyük çoğunluğunun başarısız olduğu bir alan, bu konuda başarılar dilerim.

Gerçek şu ki, bugün hayranlık duyduğunuz pek çok başarılı kişi, genellikle serbest çalışanlar veya başka bir müşteri hizmeti rolü olarak başladılar. Sonra, bu başlangıç noktasındaki iş becerilerini ve görüşlerini kullanarak kendi dijital imparatorluklarını inşa ettiler.

Buna ben “kişisel girişimcilik yaklaşımı” adını veriyorum. 20 yılı aşkın girişimcilik yolculuğuma bir göz atarsanız, adım adım bu teknoloji trendlerini ve ortaya çıkan insan motivasyonlarını ve faydalarını fark ederek ilerleyici bir şekilde servetimi inşa ettim.

Bu zihniyeti benimsediğinizde, içerik fikirleri kolaylaşır. Çünkü doğal olarak insanları belirsiz zamanlarda başarıya yönlendiriyorsunuz. Ve işte düşünce liderliği tam olarak budur.

Kaynak; https://copyblogger.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin