E-posta ile pazarlama yolunu kullanarak marka sadakatini arttırmak için 7 fikir


Yazan: Timothy Carter

Çeviren: Eda Erbirer

E-posta pazarlaması, birden fazla ayrı pazarlama kanalını birleştirmek ve kitlenizi tek bir yerde huni haline getirmek gibi çok sayıda amaca hizmet eder. Bununla birlikte, çoğu e-posta pazarlamacısı, odak noktalarını yalnızca tek bir e-posta pazarlama hedefine daraltır: linke tıklama yolu. E-postalarınızı tıklamalar için optimize etmek kesinlikle önemlidir çünkü sitenize gelen trafik arttıkça geliriniz de aynı doğrultuda artar.

Bununla birlikte, e-posta pazarlama stratejisinin, yatırımınızda daha uzun vadeli bir getiri sağlamasının başka bir boyutu var: Marka sadakati. Tutarlı bir şekilde tekrar iş üretebileceğiniz yöntem budur. İçerik pazarlama kampanyanız aracılığıyla daha fazla marka sadakati elde etmeyi kolaylaştırabilirseniz, rakiplerinizden değil de sizden tekrar satın almaya hazır müşteriler oluşturursunuz.

Marka Sadakati yaratmak için e-posta pazarlamacılığı kullanma

İşte size yardımcı olmak için yedi stratejimiz var:

  1. Önemli güncellemeler ve hatırlatıcılar

İlk işiniz e-posta stratejinizi, müşterilerinizi haberdar etmek için önemli güncellemeler ve hatırlatıcılarla birlikte kullanmaktır. Örneğin, şirketiniz önümüzdeki aylarda büyük bir satış yapmayı planlıyorsa, öncelikle bunları e-posta abonelerinize ilan ederek onlara bir ayrıcalık hissi verebilir ve tarih yaklaştıkça periyodik olarak hatırlatma mailleri atarak müşterilerinizin yeterli şekilde hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu, markanızın abonelerinizle birlikte zihninizde kalmasına yardımcı olur ve onlara değer katar. Fakat duyurduğunuz şeylerin aboneleriniz için gerçek değeri olduğundan emin olun diğer türlü onları sadece  rahatsız etmiş olabilirsiniz.

  1. Ücretsiz hediyeler

Ücretsiz bir hediye sunmak, insanlara öncelikle e-posta bültenine üye olmalarını sağlamak için kullanılan yaygın bir taktiktir. Bu, onların kişisel bilgilerini vermelerini isteyen bir değer değişimi anlamına gelir. Bu, ilk aboneleri cezbetmek için iyi bir konudur, ancak tek ilgi alanları ücretsiz hediye almak ise bu durum aboneliklerini iptal etmelerini engellemeyecektir. Onlara tekrar eden değeri göstermek ve onları uzun vadede abone olmaya devam etmek istiyorsanız, onlara düzenli olarak ücretsiz hediye teklif etmeyi düşünün ve onlara neden ilk önce size abone olduklarını hatırlatın.

  1. İndirimler ve özel teklifler

Abonelerinize indirimler ve e-postayla özel teklifler sunmak iyi bir fikirdir. Örneğin, e-posta abonelerinize yaklaşmakta olan satışlarınızdan birine erken erişim sağlayabilir veya yalnızca e-posta abonelerinize bir kupon kodu dağıtabilirsiniz; Bu, onlara markanıza daha derin bağlar nitelikte bir değer ve münhasırlık hissi verir. Onlara bu özel teklifleri paylaşmalarını bile teşvik edebilirsiniz böylece ayrıcalıklı olma hissi kalacak, ödüllerini sergileyecekler ve muhtemelen yeni abonelikler kazanacaksınız.

  1. Dolaşan içerik

Marka sadakatini teşvik etmek için en büyük araçlarınızdan biri, devam eden içerik pazarlama kampanyanızdır. Değer üretirseniz ve gerçek sorulara cevap verirseniz markanıza aşina olan herkesi yanınızda tutabilirsiniz. E-posta, bu kampanyanın etkinliğini artırmak için mükemmel bir araçtır. Örneğin, en son içeriğin etkinliğini değerlendirebilir, en iyi performans gösteren bazı oyuncuları seçebilir ve onlar tarafından daha fazla tanınmak için e-posta patlatması yolunu kullanabilirsiniz. Aboneleriniz üst katmanlı içeriğin doğrudan gelen kutularına gönderilmesinden zevk alırlar.

  1. E-postaya özel içerik

E-postaya özel içerik sunarak içerik pazarlama çerçevesinde başka bir rotaya gidebilirsiniz. Bu içerik sadece en başta e-posta abonelerinize dağıtılır. Örneğin, yazmış olduğunuz bir e-Kitabı, genel halk tarafından kullanıma sunulmadan birkaç hafta önce indirmek için onlara erken erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bilgi kitapları ya da okuyucularınız için bir miktar pratik değere sahip sindirilebilir “hızlı kılavuzlar” gibi daha küçük içerik parçalarını da dağıtabilirsiniz. Kilit nokta, onlara kimsenin ulaşamadığı değerli bir şeyler vermektir.

  1. Katılım bonusları

Kullanıcılarınıza markanızla etkileşim kurma fırsatları verebilir ve hatta katıldıkları için onlara  ödül verebilirsiniz. Örneğin, kullanıcılarınızı ürünleriniz veya markanız için genel olarak referanslar yazmaya teşvik eden bir yarışmaya ev sahipliği yapabilir ve katılımcıları sıcak bir öğe için bir hediye çantasına girebilirsiniz. Alternatif olarak, anket veya kullanıcı yorumları şeklinde geribildirim isteyebilir ve katılan herkese şahsen teşekkür edip ödüllendirebilirsiniz. Kullanıcılar markanızla etkileşime girdiklerinde markayı kendileriyle daha yakın hissedecek ve gelecekte bir rakibe gitme olasılığı daha düşük olacak.

  1. Toplumsal entegrasyonlar

Biraz basit olmasına rağmen, sosyal medya platformlarınızı e-posta pazarlama stratejinizle bütünleştirerek daha fazla marka sadakati teşvik edebilirsiniz. Bu tür çapraz polinasyon yöntemi, sadık sosyal medya takipçilerinizden bazılarını e-posta listesine üye olmaya teşvik eder ve ilgilenen e-posta abonelerinizin bir kısmını sosyal medya alanına daha fazla dâhil olmaya teşvik eder. Her iki durumda da, markanıza daha fazla kullanıcı katılımını teşvik etmiş olacaksınız. Bu da zaman içinde sadakat duygusunun birikmesini sağlayacaktır.

Bu yedi stratejinin işinizin niteliğine ve hedeflemeye çalıştığınız kullanıcı türüne bağlı olduğunu unutmayın. Her iş için eşit derecede iyi çalışmazlar. E-posta kampanyanızla birlikte diğer pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için biraz zaman ayırın ve en etkili olduğunu düşündüğünüz taktikleri sıralayın. Eğer şüpheniz varsa, onları deneyin ve olanları görün. Sonuçlarınız seçtiğiniz taktiklerin başarılı olup olmadığını gösterecektir.

Kaynak: smallbiztrends.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin