E-posta pazarlamasında tasarım önemli midir? Evet, işte nedenleri!


Yazan: Chris Duncan

Çeviren: Ani Nalyan

E-posta ile pazarlama, mesajınızı iletmenin hala en etkili yollarından biri. Ancak, tüm e-posta pazarlama kampanyaları işe yaramayacak ve etkili olmayacaktır. Bir e-postayı bir araya getirip harika sonuçlar bekleyemezsiniz.

Etkili bir e-posta pazarlama kampanyasına katkıda bulunabilecek birçok farklı faktör vardır, ancak bugün sadece tasarım yönünden bahsedeceğiz. E-posta pazarlama tasarımı e-posta kampanyanızı oluşturabilir mi yoksa bozabilir mi? Hadi öğrenelim!

E-posta pazarlama stratejilerinde tasarım önemli bir unsur mudur?

Bu soruyu yanıtlamak için öncelikle temellere geri dönmeli ve iyi bir tasarımı neyin oluşturduğunu bulmalıyız. Bir e-posta tasarımı söz konusu olduğunda devreye giren birçok faktör bulunur. Temel olarak e-posta pazarlaması, okuyucularınızın ve potansiyel müşterilerinizin bağlantılarınıza tıklayıp dönüşüm sağlamaları için onları meşgul ve heyecanlı tutmakla ilgilidir.

Çekici olmayan veya tekdüze bir e-posta gönderdiğinizde ne olur? Okuyucularınız etkilenmeyecek ve büyük bir olasılıkla mesajınıza burun kıvıracaktır. Elbette, içerik gibi başka bir faktörün çok güçlü veya ilgi çekici olması durumunda insanların okumaya devam edeceği istisnalar da vardır.

Ancak, çoğu zaman insanlar dikkatlerini çekecek bir şeye ihtiyaç duyar. Aksi takdirde, büyük bir olasılıkla içeriğinizi atlayacaklardır. Bir sonraki parlak nesneye geçmeden önce okuyucunuzun dikkatini çekmek için yaklaşık 8 saniyeniz vardır.

Bunu akılda tutarak, tasarımın okuyucunuzun zihnini nasıl etkileyeceğinden ve içeriğinizi okumalarını nasıl sağlayacağından bahsedelim.

Tasarım okuyucunun dikkatini çeker

E-posta tasarımını düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Bir e-postaya girebilecek çok fazla farklı unsur bulunur. Sorunun kendisi de bu. Çünkü dikkat edilmesi gereken çok fazla değişken var.

Parçalardan herhangi birini göz ardı edip iyi bir sonuç elde etmeyi umamazsınız.

E-posta tasarımı üç unsurdan oluşur: renkler, görseller ve düzen!

Tüm bunlar, bir kişinin dikkatini çekmenize ve onları içeriğinizde tutmanıza yardımcı olacaktır. İnsanların %91’i yazılı içerik yerine görsel içeriği tercih etmektedir. Bunun da ötesinde, görsellere sahip olmak, içeriğinizi okuyacak bir tasarımı %80 oranında artırabilir.

Yalnızca bu istatistiklerden bile tasarımın ne kadar önemli olduğunu ve e-posta pazarlama kampanyalarınızı ne kadar etkileyebileceğini görebilirsiniz.

Tasarım insanların okuma şeklini nasıl etkiliyor?

Tasarım, okuyucularınızın bir şey okumadan önce görecekleri ilk şeydir. Tasarımınız estetik açıdan göze hitap etmiyorsa, zaten kötü bir başlangıç yapmışsınız demektir.

Bazı istisnalar olsa dahi okuyucunun deneyimini iyileştirmeye yardımcı olacak ve içeriğinizi okumaya devam etmelerini teşvik edecek bir e-posta tasarlarken devreye giren belirli kurallar vardır.

İnsanların tasarımları nasıl gördüğünü etkileyen üç ana faktör vardır. Bu üç bileşen e-posta kampanyanızı oluşturabilir veya bozabilir:

  • Görsel Hiyerarşi (en önemli bilgiler daha büyük gösterilir)
  • Gestalt Teorisi (uzayda organize olmuş görsel öğeler=şekil)
  • Algı İlkesi (yakınlık=benzerlik)

E-posta pazarlama kampanyalarınızı tasarlarken bu hususların her birinin göz önünde bulundurulması gerekir. İyi bir görsel tasarıma sahip olmak, okuyucunuzun bilgileri anlamasına yardımcı olacaktır.

Tasarım duyguları etkiler

E-posta pazarlaması söz konusu olduğunda renkler, insanların mesajınıza duygusal olarak nasıl tepki vereceği konusunda büyük bir rol oynar. Farklı renkler insanlarda farklı duygular uyandırır. Okuyucunuzda uyandırmaya çalıştığınız duyguların farkında olmanız ve renkleri buna göre kullanmanız gerekir.

Örneğin, profesyonel ve güvenilir biri olarak görünmek istiyorsanız, ana renk olarak mavi kullanırsınız. Mavi genellikle profesyonellik ile ilişkilendirilir. Öte yandan, eğlenceli ve heyecan verici görünmek istiyorsanız, ana tasarım paletiniz olarak parlak renkler kullanırsınız.

Görseller de okuyucuların e-posta pazarlama kampanyanıza duygusal olarak nasıl tepki verdiğinde rol oynar. Kullandığınız görsellerin yazdığınız içerikle uyumlu olduğundan emin olmak istersiniz.

Renkler ve duygular arasındaki bağlantıyı anlamak için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.

Başarılı bir e-posta pazarlaması için ipuçları

Artık tasarım ve okuyucularınız arasındaki bağlantıyı anladığınıza göre, küçük işletmeniz için birkaç e-posta pazarlama ipucundan bahsedelim. Bunların her birini tüm pazarlama tasarımlarınız için uyguladığınızdan emin olun.

  1. E-postalarınızın üst kısmına odaklanın

Bir kişi e-postanızı ilk açtığında gördüğü tek şey içeriğinizin üst yarısıdır.

Dikkatlerini çekmek için, en üstteki görsel öğelerin ekran alanınızın çoğunu kapladığından ve tasarımınızdaki diğer görsellerden veya metinlerden daha büyük olduğundan emin olmanız gerekir.

İnsanlar bu bölümden başlığı okuyabileceklerdir, bu da tıklayıp okumaya devam etmek istemeleri için onlar için iyi bir başlık oluşturmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir istatistik kullanmak dikkat çekmenin en iyi yollarından biridir. Sadece konuyla ilgili olduğundan ve yaygın olarak bilinen bir şey olmadığından emin olun. Onları şaşırtın!

  1. E-posta pazarlama kampanyalarınızda birden fazla görsel unsur bulunduğundan emin olun

Ayrıca, e-posta tasarımınız boyunca insanların tepkilerinin ve duygularının buna göre değişmesi için farklı görsel türleriyle oynamak istersiniz.

Örneğin, insanların dikkatini çekmek için tasarımınızın geri kalanından farklı bir renk kullanan bir başlığa sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak, başlık ve içerik arasına bir görsel ekleyebilirsiniz. Bu, metninizi parçalayarak görsel açıdan daha çekici görünmesine ve insanların e-posta kampanyanızı okumaya devam etmesine yardımcı olur.

  1. E-postalarınızda yüksek kaliteli görseller kullanın

Bu, küçük işletmeler için e-posta tasarımı söz konusu olduğunda en önemli şeylerden biridir. İnsanlar gelen kutularını açtıklarında yüksek kaliteli görseller beklerler.

  1. Duygular için renk kullanın

Daha önce de belirtildiği gibi, renkler bir kişinin duyguları üzerinde etkili olacaktır. Bunu kendi yararınıza kullanın ve okuyucularınızın hissetmesini istediğiniz duyguyu uyandırmaya yardımcı olun.

  1. Uygun düzen

E-postanız için iyi bir düzene sahip olduğunuzdan emin olun. Her şeyin akmasını ve okunmasının kolay olmasını istersiniz. Buna ek, içeriğinizi farklı e-postalarla ve daha kısa paragraflarla bölün. Kimse bir makale okumak istemez.

Küçük işletmeler için e-posta pazarlama tasarımı

Okuyucularınızda yankı uyandıracak etkili bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmak için algı, duygu ve düzen ilkelerini dikkate almak önemlidir.

E-posta pazarlama tasarımının işletmeniz için ne kadar önemli olabileceğini görebilirsiniz. Tasarımınızda yüksek kaliteli görseller, duygulara yönelik renkler ve çeşitli görsel öğeler kullanarak, müşterileriniz için içeriğinizle etkileşime geçmeye devam etmelerini teşvik edecek unutulmaz bir deneyim yaratabilirsiniz.

Kaynak: www.verticalresponse.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin