E-Ticaret sitesi için 3 başlangıç adımı


Yazan: Özgür Yedek

Birçok kişinin hayallerinden biri olan “internet üzerinden para kazanma”, genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanabiliyor. Bu hayal kırıklığının birçok nedeni olabilir. E-ticaret sitesi ‘kolay para kazanma’ yolu olarak görülse de önemli temel adımları var. “Siteyi kur ve satış yap” şeklinde işlerin yürümediğini bu sektörde iş yapan kişiler ile en azından sektörde iş yapmayı deneyimleyen kişiler bilir. Yeni başlamak isteyenler ise, bu yazıda “E-Ticaret” sitesi kurmadaki temel ve önemli üç başlangıç adımı ile ilgili bilgi sahibi olabilecek.

Satacağınız Ürünü Belirlemek

Birçok kişinin aklında satacağı ürün zaten belli olsa bile, yapılan en büyük hatalardan biri öncesinde piyasa araştırması yapmamak olur. Örnek vermek gerekirse, saat tedarik edebilecek bir kişinin aklından internet üzerinden saat satmak geçebilir. Saat satan birçok site olduğunu bilse bile ‘daha ucuza satabilirim’ düşüncesi ile kurulan E-Ticaret sitesi hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Çünkü insanların yüksek miktarda para ödeyerek yaptığı alışverişlerde güvenilir ve tanınan bir siteyi seçmek isteyeceği faktörü göz ardı edilebilir. O yüzden seçeceğimiz ürün veya ürünlerin özel olmasına ve rakip firmaların büyük firmalar olmamasına dikkat etmek, başarılı olma ihtimalinizi arttıran bir faktör.

Domain İsmi

Domain ismi seçmek bütün internet mecraları için başlangıcı oluşturmakta. Günümüzde birçok domain ismi alındığı için E- Ticaret sitesi kurmak isteyenler, artık farklı isimlere yöneliyorlar. Ama bu yönelme kısa, akılda kalıcı ve yapacağın işe yönelik isim almanın önemini değiştiren bir durum olmuyor. E- Ticaret sitesi kurarken alabileceğimiz domain ismi satmayı planladığınız ana ürün odaklı bir isim olabilir. Örneğin; saat satmayı planlıyorsanız domain isminizin saat ile başlaması hem akılda kalıcılık hem de “SEO” (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından önemli. Seçeceğiniz domain isminin arasına “-“ (tire işareti) veya “.” (nokta) koymak da SEO açısından olumlu görülmemekte.

Site Tasarımı

Site tasarımının önemi müşteri siteye geldikten sonra başlar. Müşterinin aradığı ürüne ulaşmasında ve kurumsallıkta önemli bir unsur. Örneğin, siteye koyacağınız ürün tanıtıcı “banner”lar bile müşteriyi etkileyen bir faktör olabilir. Ayrıca, tasarımda önemli unsurlardan bir başkası sadelik. Sadelikten kasıt, net olmak. Müşterilerin E-Ticaret sitelerinden beklentileri aradığı ürüne kolayca ulaşarak ödemelerini yapmak. O yüzden, karmaşık tasarımlar yerine sade tasarımlar kişilerin hem sitenizde daha çok vakit geçirerek farklı ürünlere bakmasına, hem de tekrar sitenize gelmesine yardımcı olabilir.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin