E-Ticarette karşılıklı olarak pazarlık ne gibi fayda sağlar?


Yazan: Manu Bhardwaj

Çeviren: Atakan Gürbüz

Nordstrom, Best Buy ve diğer perakendeciler gibi popüler çevrimiçi alışveriş siteleri, mağaza yöneticilerine fiyat anlaşmalarını paylaşma gücü verir. Ayrıca Staples, Toys R Us ve Target gibi diğer perakendeciler ürünleri için fiyat eşleştirme politikaları sunar. Açıkçası, bu oldukça yoğun bir promosyon türü.

Çevrimiçi olarak artan fiyat karşılaştırma araçlarıyla, herkes daha iyi fırsatlar sunmak için elinden gelen her şeyi deniyor. Çevrimiçi pazar yerleri sayesinde, şu anda mevcut olan çok sayıda indirim kuponu ile her şey nispeten daha kolay!

Ama arkadaşlarınızdan veya ailenizden birine sorarsanız, cevap aynı olacaktır. “Herhangi bir şey için tam fiyat ödemekten nefret ediyorum.” Şaşırtıcı bir şekilde, her alıcı kupon toplamayı sevmez. Bunun yerine, pazarlık yapmayı tercih ederler.

Bununla birlikte, pazarlıkları düşündüğünüzde her zaman yüz yüze seçenekleri düşünürsünüz. Örneğin, bir araba, ev veya yeni bir elbise almak için bir mağazaya gittiğinizde bu olağan bir olaydır. Artık çevrimiçi pazarlar da benzer bir konsept sunmaya çalışıyor.

Burada “fiyatınıza bir isim verin iş modelinden” bahsediyoruz. Bu gibi mağazalar, bu yeni tür e-ticaret pazarlığının yolunu açıyor.

Bu çok eski olmayan ticaret stratejisiyle ilgili neden bu kadar çok konuşulan şey var? Okumaya devam edin, öğreneceksiniz!

Pazarlık İşleri: Ticarette En Eski Numaradır.

İnsanlar bu dijital çağda çevrimiçi bir şey satın alırken her zaman insan unsurunu arıyorlar. Ancak, esas olarak en iyi çevrimiçi alışveriş siteleri tarafından kullanılan “Şimdi satın alın” iş modeli, daha çok müşteri-teknoloji entegrasyonudur. Bu nedenle, bir şans verilirse müşterilerin farklı çevrimiçi pazarlara geçiş yaptığını görebiliriz.

Ancak, satıcılar, fiyatlandırmaya bir pazarlık modeli getirerek, alıcı ile satıcı arasında bir diyalog başlatacaktır. Sonuç olarak, alıcı ve satıcı sadece uygun bir fiyata ulaşmanın yollarını bulmakla kalmayacak, aynı zamanda alıcı, ürün ve satıcı hakkında bir güven düzeyi oluşturacaktır.

Alıcılar ve satıcılar arasında bir kazan-kazan dinamiği oluşturacaktır. Ama her ikisi için de faydalı olduğunu söylemek onu çekici bir seçenek yapmaz, değil mi?

Peki, Pazarlık Fiyatlandırma Stratejisi Nedir?

Satın alma listenizdeki ürünler için internette gezdiğiniz sıradan bir gün hayal edin. Ürünler belirli fiyatlardan mevcutlar. En iyi çevrimiçi alışveriş sitelerinde fiyatları inceliyor ve karşılaştırıyorsunuz ve ardından “Şimdi Satın Al”a tıklıyorsunuz. Ama ya fiyatı pazarlık edebilirseniz?

Kendi fiyatınızı adlandırın, müşterilerin istedikleri fiyatı ödemelerini sağlayan benzersiz bir fiyatlandırma stratejisidir. Ancak satıcı onaylarsa teklif kabul edilir. İşte nasıl oluyor!

Satıcılar ürünleri listeler ve müşterilere aralık fiyatlarını sunar.

Müşteri bir ürünü satın almak istiyorsa, ilk teklifi yapmak zorundadır.

Satıcı, belirlenen eşik fiyatına göre fiyatı onaylarsa işlem gerçekleşir.

Daha çok ters müzayede gibi. Buyr gibi şirketler, bu geleneksel ancak yeni konsepti yavaş ve istikrarlı bir şekilde çevrimiçi pazara bu şekilde tanıtıyorlar.

Müşteriler ve Perakendeciler için Karşılıklı Olarak Nasıl Faydalıdır?

Buyr, Garmentory, Nyopoly ve OnlyAtoms gibi birçok online alışveriş sitesi, bu fiyat pazarlığı modeline farklı açılardan yaklaşıyor. Basitçe söylemek gerekirse, müşterilerinizin bir miktar pazarlık gücüne sahip olmalarına izin vermek, çevrimiçi perakendecilere aşağıdaki şekillerde yardımcı olur:

Müşteri güvenini kazanmanıza yardımcı olur: Müşteri güvenini kazanmak günümüzde oldukça zordur.  Aşırı rekabet ortamında müşterilere ilk etapta ulaşmak daha da zorlaşıyor. Ancak bunları fiyatlandırma stratejinizin merkezine koyarsanız, sonunda güçlü bir temel oluşturacaksınız.

Müşteri sadakatini artırır: Kusursuz müşteri hizmeti, verimli ürün teslimatı sağlıyorsanız, müşteri sadakati kazanmak kolaydır. Ancak müşterilerin kendilerini ayrıcalıklı hissedecekleri ve kişiye özel indirimlerden yararlanabilecekleri bir seçenek eklerseniz, onların kalbini de kazanma şansınız olur. Ve müşteri mutlu olduğunda, müşterileri elinizde tutacaksınız.

Satıcı ve alıcı arasındaki boşluğu kapatma: Müşteriler neden diğer satıcılara geçer? İletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Ancak pazarlık modeli ile aynı anda hem müşteri görüşmesi hem de iletişim kanalı açmış olursunuz.

Akıllı bir fiyatlandırma stratejisi oluşturmaya yardımcı olur: İyi bir kâr marjı elde etmek istiyorsanız, bir fiyatlandırma stratejisi geliştirmeniz gerekir. Tabii ki, rakiplerinizle aynı şekilde fiyatlandırarak başlayabilirsiniz. Ancak bir kez bir dizi teklif aldığınızda, bu süreçte kârınızı kaybetmeden müşterilerinizi çekmek için en iyi anlaşmayı sağlamalısınız.

Ama hepsi bu değil!

Aynı zamanda, müşterilere aşağıdaki şekillerde olanak tanır:

Daha iyi fırsatlar: İnsanlar indirimleri sever. Kuponların ve çark oyunlarının çevrimiçi perakende satış alanında bu kadar popüler olmasının nedeni budur. Ancak pazarlıkla alıcı, sabit bir fiyattan ziyade bir fiyat aralığına erişme şansına sahip olur.

Psikolojik rahatlama: Pandemi dünya ekonomisini etkilerken, insanların her zamankinden daha fazla tasarruf etmeye odaklanması oldukça belirgin bir yaklaşım. Bu fiyatlandırma modeli ile müşteriler, herhangi bir aşırı harcama olmayacağına dair psikolojik bir rahatlama yaşarlar.

Zaman kazandırır: Günümüzde çok fazla seçenek mevcut olduğundan, her siteyi kontrol etmek oldukça sinir bozucu hale geliyor. Ancak, bir müşterinin fiyat pazarlık seçenekleriyle farklı sitelere geçmesi gerekmez. Tek yapmaları gereken fiyatı teklif etmek, onayı beklemek ve anlaşmayı yapmak. Uygun maliyetli ve zamandan tasarruf sağlayan bir yaklaşımdır.

Son düşünceler

İnsanlar pazarlık yapmayı sever. Ve bu gücü müşterinize verirseniz, bunu yapmakla ilgileneceklerdir. Bu pazarlığa dayalı fiyatlandırma stratejisi, satıcıların daha fazla satmasına izin verirken alıcının daha fazla tasarruf etmesini sağlar.

Modern çevrimiçi pazarda bu eski numaranın yeniden canlanması şu anda trend oluyor. Bu nedenle, müşterilerin daha önceki çevrimiçi alışveriş konseptlerine takılıp kalmak yerine bu tür siteleri aramaya başlamalarının zamanı

 

www.readwrite.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin