Eğitimde Medya Kullanımında Gereken İpuçları
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı: 10 Kaçırılmaması Gereken İpucu

By Colleen Christison, Sam Lauron

Eğitimde sosyal medya, öğrenci başarısı, dijital okuryazarlık, topluluk oluşturma, canlı yayın, kullanıcı üretimi içerik, aktif öğrenme, ağ kurma, düşünce liderliği, başarı kutlama.
Eğitim

10 Sosyal Medya Kullanım İpucu

1. Bir kampanyayla yeni öğrencileri çekin
2. Bir topluluk oluşturun
3. Güncellemeleri ve uyarıları yayınlayın
4. Derslerinizi canlı yayınlayın
5. Dijital okuryazarlığı artırmaya odaklanın
6. Kullanıcı üretimli içerik oluşturun
7. Aktif ve pasif öğrenme için fırsatlar yaratın
8. Ağ kurma ve düşünce liderliği becerilerini öğretin
9. Tartışma ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirin
10. Öğrenci ve mezun başarılarını kutlayın

Sosyal medya, birbirimizle bağlantı kurma ve iletişim kurma şeklimizi devrim etti. Ve sadece kişisel hayatımızda değil. Öğretmenler ve yöneticiler, eğitimde sosyal medyanın potansiyelini fark ettiler.

Bugün, en iyi eğitimciler sınıfta sosyal medyanın rolünü benimsemektedir. Ancak, olanaklardan bunalmış hissediyorsanız, doğru yerdesiniz.

Eğitimde sosyal medyanın birçok avantajı var. Öğrenim materyalleri için dar bir bütçeniz varsa, çoğu sosyal ağ sitesi ve kaynak ücretsizdir, bu da özellikle harika.

Eğitimde sosyal medyanın faydaları nelerdir?
Sosyal medya eğitimi nasıl etkiler?

En büyük avantajı katılımdır. Ve her öğretmenin bildiği gibi, katılım öğrenci başarısı için anahtardır. Öğrencilerin öğrenmeye katıldığında daha iyi öğrenirler.

Artı, çoğu sosyal ağ sitesi ve kaynağı ücretsizdir! Bu özellikle materyaller için sıkı bir bütçesi olan bir eğitimci için harika bir durumdur.

Eğitimde sosyal medyanın kullanımında birkaç başka faydayı ele alalım.

Katılımı Arttırın

Normalde, “katılım” dediğimizde, bir sosyal medya gönderisinde beğenileri, yorumları ve paylaşımları kastediyoruz. Ancak, eğitimde sosyal medya kullanımında “katılım”ın çifte anlamı olabilir.

Öğrenci katılımı başarılı bir sınıfın anahtarıdır. Öğrenciler sınıfta ilgili, meraklı ve sosyal olduklarında, bir eğitimci olarak başarılı olduğunuzu gösterir.

Sosyal medya kaynakları, öğrencilerinizle katılımı kolaylaştırmak ve teşvik etmek için yardımcı olabilir.

Neden mi? Çünkü çoğu genç, özellikle YouTube ve TikTok’ta (Pew Araştırma Merkezi’ne göre), sosyal medyada aktiftir. Sosyal medyayı sınıfta kullanmak, onlara ulaşmanıza yardımcı olur.

Öğrencileri dünya çapındaki uzman kaynaklarla buluşturun
Sosyal medyanın ortaya çıkardığı en iyi şeylerden biri, dünyanın herhangi bir yerindeki herkesle bağlantı kurabilme yeteneğidir. Bu sınıfta da bir faydası var – özellikle yükseköğretim programları için.

Öğrencilerin bakış açılarını genişletmeye yardımcı olmak için öğrencileri küresel kaynaklar ve uzmanlarla buluşturabilirsiniz. Bir uzmanla Instagram Canlı yayını yapın veya öğrencileri LinkedIn’deki profesyonellerle bağlantı kurmaları için teşvik edin, böylece öğrenme deneyimlerini geliştirebilirler.

Sınıf arkadaşları arasında iletişim ve işbirliğini kolaylaştırın
Çoğu öğrenci iletişim kurmak için sosyal medyayı kullanmaya alışkındır. Bu nedenle, bu iletişim yöntemini sınıfa getirmek mantıklıdır.

Sosyal medya, dersler etrafında konuşmaları kolaylaştırmak veya grup projeleri için işbirlikleri oluşturmak için harika bir yoldur. Özel Facebook Grupları veya Slack kanalları düşünün. Öğrenciler ayrıca Google Dokümanlar gibi belge paylaşma araçlarıyla işbirliği becerilerini geliştirebilirler. Öğrenci grupları, dersler sırasında not paylaşabilir ve işbirliği yapabilirler.

Sadece öğrenciler için değil. Sosyal medya, öğretmenler ve öğrenciler arasında ilişkiler kurmaya da yardımcı olabilir, böylece sınıf güncellemeleri veya diğer konular hakkında öğrencilerle iletişim kurmak daha kolay olur.

Bilgi ve fikir paylaşımı için bir platform sağlayın
Sınıfınıza davet etmek, direnmekten ziyade, sosyal medyayı sınıfınıza davet etmek büyük faydalar sağlayabilir. İşbirliğini teşvik etmek, kaynakları ve fikirleri paylaşmak ve gerçek zamanlı geri bildirim sağlamak için kullanın.

Ve eğitimciler için, sosyal medya değerli bir profesyonel gelişim aracı olabilir. Sosyal medyada diğer öğretmenlerle veya eğitimci topluluklarıyla bağlantı kurarak yeni stratejiler veya katılım yöntemleri öğrenirsiniz.

Sosyal medyayı sınıfta kullanmanın 10 yolu
Sosyal medya, eğitimciler ve öğrenciler için sonsuz fırsatlar sunar. Bir araç olarak, öğrencilerin dijital okuryazarlık ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca sınıfınızı, kurumunuzu ve kendinizi tanıtmaya yardımcı olabilir.

İşte eğitimde sosyal medyayı kullanmanın 10 temel yolu:

1. Bir kampanyayla yeni öğrencileri çekin
Sosyal medyayı eğitim için harika bir şekilde kullanmanın bir yolu, okulunuzu veya kursunuzu yeni öğrencilere çekmektir. Örneğin, kayıt sayısını artırmak istiyorsanız, programınızın öğrencilere sağlayacağı faydaları vurgulayan bir sosyal medya kampanyası oluşturun.

Kursunuzun başlamasından birkaç hafta önce farkındalığı artırmak için bir kampanya yürütebilirsiniz. Kampanyanızda şunları yapabilirsiniz:

– Kıtlık ve aciliyet tekniklerini kullanın (“%50’si şimdiden satıldı!”)
– Erken kayıtlar için indirimli bir oran sunun
– Öğrencilerin kursunuzdan ne gibi faydalar sağlayacaklarını özetleyin

MasterClass, derslerini Reels aracılığıyla içeriği önceden özetleyerek tanıtarak harika bir iş çıkarıyor. Bu kısa videolar, öğrencilerin tam kursun ne hakkında olduğunu öğrenmelerini sağlar. Idaho Üniversitesi’nin bu TikTok videosu, okula katılmak için farklı nedenleri vurgulayarak mevcut öğrencilerin perspektifinden okulun cazibesini gösteriyor.

2. Bir Topluluk Oluşturun
Sanal sınıflar yönetiyorsanız veya dünya çapında mezunlarınız varsa, çevrimiçi bir topluluk oluşturmak önemlidir.

Class of 2028 University of Texas Facebook group

Sosyal Medyada Eğitim için uğraşan topluluklar birçok form alabilir. Özel Facebook Sayfaları, sınıf tartışmaları için harika olabilirken, genel hashtaglar önemli içeriği artırabilir.

Bir Facebook Grubu veya Sayfası, özellikle öğrenci katılımına odaklanıyorsanız doğal bir uyumdur. Burada insanlar dersi tartışabilir, sorular ve yorumlar yayınlayabilir ve ortak deneyimler üzerinden bağlantı kurabilirler.

The University of Texas at Austin’in gelen yeni öğrenciler için bu özel Facebook Grubu, özel bir topluluğun harika bir örneğidir.

Başlıklı bir hashtag, marka farkındalığını artırmak için harika bir yoldur. Örneğin, Cornell Üniversitesi, Twitter’daki biyografisine #Cornell’ı dahil etti (X), bu da konuşmaları teşvik etmek için bir adımdır.

Topluluk oluşturmayı bir ders haline getirin. Öğrencilerin, ortak ilgi alanlarına dayalı bir Facebook grubu oluşturmak için bir strateji geliştirmelerine izin verin.

Başarılı olmak için, bir niş veya çözmeleri gereken belirli bir sorun bulmaları gerekir. Bu, öğrencilerinizin problem çözme becerilerini geliştirmelerini sağlar.

3. Güncellemeleri ve Uyarıları Yayınlayın
Birçok eğitim kurumu, öğrencilerle bilgilendirme paylaşmak için iç iletişim yazılımı kullanır. Ancak, genellikle teknolojileri ve yavaş yükleme süreleri ile ünlülerdir. Bu nedenle, öğrencilerin gerçek zamanlı güncellemeleri kontrol etmesi için Twitter gibi platformları kontrol etmeleri genellikle çok daha kolaydır.

Sınıf güncellemelerini sosyal medyada yayınlarsanız, öğrencileriniz her zaman cihazlarından kontrol edebilirler. Sosyal medya, kulüplerin ve öğretmenlerin topluluklarını bilgilendirmeleri için harika bir yoldur.

Ayrıca, sosyal medya aracılığıyla bir kalabalığa bildirimde bulunabilirsiniz; geniş bir öğrenci kitlesi veya daha geniş bir topluluğunuz için ilgili bilgileriniz varsa paylaşın. Sosyal medyada önemli duyuruları paylaşmak, haberleri daha geniş bir ağa daha hızlı dağıtır.

4. Derslerinizi Canlı Yayınlayın
Daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı veya içeriğinizi daha erişilebilir hale getirmeyi mi düşünüyorsunuz? Facebook, Instagram veya YouTube gibi platformlar aracılığıyla derslerinizi canlı yayınlayın.

Çevrimiçi dersler, öğrencilere içeriğe bağımsız olarak ve kendi hızlarında erişim imkanı sağlar. Bazı öğrencilerin derslere katılmakta zorlukları olabilir. Bu durumlarda, çevrimiçi dersler can simidi olabilir. Öğrenciler, materyali tam olarak anlamak için gerektiği kadar sık dersi gözden geçirebilirler.

Dersinizi canlı yayınlamak, uzmanlığınızın kapsamını genişletir, daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşır. Diğer kurumlardan veya ülkelerden öğrenciler izleyebilir ve öğrenebilir. Bu açık erişim, uzmanlığınızın erişimini genişletecektir.

Pennsylvania Üniversitesi’nin Liberal ve Profesyonel Çalışmalar Fakültesi (Penn LPS), sık sık YouTube kanalında sanal bilgi oturumları yayınlamaktadır.

Sohbeti yönetebilirseniz, öğrencilerinizi etkilemenin kolay bir yoludur. İçine kapanık öğrenciler, kalabalık önünde konuşmaktan ziyade bir soru yazmayı daha kolay bulabilirler. Ayrıca dersinize altyazı ekleyebilir, böylece daha erişilebilir hale getirebilirsiniz.

5. Dijital Okuryazarlığı Artırmaya Odaklanın
Sosyal medya bir güçtür. İş bulmanıza, becerilerinizi geliştirmenize, potansiyel işverenlerle bağlantı kurmanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olabilir.

Ancak, diğer yönüyle, sosyal medya unutmaz. İnternete bir şeyler gönderdikten sonra, insanlar neredeyse her zaman onu bulabilirler.

Bu, dijital okuryazarlığın daha da önemli hale geldiği anlamına gelir. Her yaş grubundan öğrencilerin bu araçları kullanırken sorumlu ve etkili olmayı öğrenmeleri gerekmektedir.

Bir eğitimci olarak, öğrencilerinizin başarılı olmaları için gereken becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz, dijital okuryazarlık atölyeleri ve programları oluşturarak. UT Henderson İlçesi Uzatma Kurulu’nun düzenlediği bu dijital okuryazarlık programı, Facebook Sayfası’nda dijital okuryazarlık programını tanıtıyor.

6. Kullanıcı Üretimli İçerik Oluşturun
Kullanıcı üretimli içerik (UGC), markaların değil, düzenli insanların oluşturduğu içeriği ifade eder. Öğrencileriniz muhtemelen zaten içerik üretiyor. Neden onları öğrettiklerinizle ilgili içerik paylaşmaya teşvik etmiyorsunuz? Katılımlarını bir not artışı veya bonus iş olarak ödüllendirebilirsiniz.

Bilgi: Öğrencilerinizin parametreler belirlemeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Sadece “Sınıf hakkında bir şeyler yayınla, ve bir ödevden muafiyet kazan!” demeyin. Onlar için ilgili bir hashtag oluşturun. Veya, bir ödevde bonus puan almak için, ödev üzerinde çalışırken bir fotoğraf göndermelerini isteyin.

Örneğin, Parsons Tasarım Okulu düzenli olarak öğrenci çalışmalarını Instagram’da yeniden yayınlıyor. Parsons’ın 150 binden fazla izleyici kitlesinin önünde yer almak, öğrencilerin çalışmalarını paylaşmaları ve okulu etiketlemeleri için harika bir teşviktir.

Her zaman öğrencilerinin içeriklerini yeniden yayınlamadan önce izin isteyin ve içeriğin, kuruluşunuzdaki iç politikalara uygun olduğundan emin olun. UGC’ye yeniyseniz, işte bazı en iyi uygulamalar.

Parsons School of Design sketch artwork post on Instagram

7. Aktif ve Pasif Öğrenme İçin Fırsatlar Yaratın
Bir eğitimci olarak, muhtemelen aktif ve pasif öğrenmenin bir karışımını kullanıyorsunuzdur.

Aktif öğrenme, öğrencilerin dersle aktif olarak katılmalarını gerektirir. Bu, tartışmalar, meydan okumalar veya tartışmalar aracılığıyla olabilir. Öğrencilerinize sosyal medya platformlarında barındırılan fotoğraf veya video denemesi oluşturma görevi bile verebilirsiniz. Instagram fotoğraf denemeleri için harikadır, YouTube veya TikTok ise video denemeleri için uygundur.

Pasif öğrenme, öğrencilerin dersleri dinlemesini ve bilgiyi içselleştirmesini gerektirir. Sonra, bilgiyi düşünmelidirler veya çevirmelidirler. Sınıflarda, bu dersler ve not almayı içerebilir.

Sosyal medya, hem aktif hem de pasif öğrenme için bir fırsat sunar. Örneğin, öğrencilerinize X’teki yanlış bilgiye dair uyarı veren bir ders verebilirsiniz. Sonra, bir yanlış bilgi tweeti bulmalarını ve bulgularını destekleyen kanıtları sunmalarını isteyebilirsiniz. Öğrenciler, verileri incelemeyi ve bulgularını desteklemeyi öğrenirler.

Aktif ve pasif öğrenmenin birleşimi, öğrencilerin bilgiyi içselleştirmesine ve ardından öğrendikleriyle etkileşime girmesine izin verir.

8. Ağ Kurma ve Düşünce Liderliği Becerileri Öğretin
İş dünyası her geçen gün daha küreselleşiyor ve rekabetçi hale geliyor. Bu nedenle, öğrencilere ağ kurma ve düşünce liderliği becerilerini geliştirmeyi öğretmek önemlidir.

LinkedIn profillerini oluşturma, profesyonel etkinliklere katılma ve etkileyici bir CV oluşturma konularında öğrencilere rehberlik etmek, onları kariyerleri için daha iyi bir konuma getirecektir.

Birçok üniversite ve kolej, öğrencilere profesyonel gelişim kaynakları sunar. Öğrencilerinize bu kaynaklardan yararlanmaları ve kişisel markalarını oluşturmaları konusunda tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Ayrıca, öğrencilere etkileyici bir dijital varlık oluşturma konusunda önerilerde bulunabilirsiniz. Örneğin, LinkedIn profillerini oluşturma veya Medium’da düşünce liderliği yazıları yayınlama konularında yardımcı olabilirsiniz.

Dougherty Arts Center Facebook post professional development workshop Speak Truth to Power Creativity Advocacy and Our Collective Future

9. Tartışma ve Eleştirel Düşünme Becerilerini Geliştirin

Sosyal medya, tartışma ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek için bir araç olabilir. Örneğin, öğrencilerinize bir makaleyi veya blog yazısını incelemelerini ve ardından fikirlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Bu, öğrencilerin kaynakları değerlendirmesini, bilgiyi analiz etmesini ve ardından eleştirel bir şekilde düşünmesini gerektirir. Bu beceriler, öğrencilerin sadece derslerinde değil, aynı zamanda günlük hayatlarında da başarılı olmalarına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, sosyal medya üzerinde tartışma forumları oluşturarak öğrencilere farklı bakış açıları kazandırabilirsiniz. Örneğin, Twitter’da bir tartışma hashtag’i oluşturabilir veya Facebook’ta bir tartışma grubu oluşturabilirsiniz.

10. Öğrenci ve Mezun Başarılarını Kutlayın

Son olarak, öğrenci ve mezun başarılarını kutlamak önemlidir. Bu, öğrencilerin motivasyonunu artırır ve onları daha fazla başarı için teşvik eder.

Sosyal medya, öğrenci ve mezun başarılarını kutlamanın mükemmel bir yoludur. Örneğin, öğrencilerinizin başarılarını paylaşarak onları tebrik edebilir veya mezun olan öğrencilerinizin başarılarını paylaşarak onları kutlayabilirsiniz.

Bir eğitimci olarak, öğrencilerinizin başarılarını kutlayarak onları motive etmeniz ve teşvik etmeniz önemlidir. Bu, onların kendilerine olan güvenlerini artırır ve onları daha fazla başarı için teşvik eder.

Using Social Media in Education: 10 Can’t-Miss Tips

Kaynak: https://blog.hootsuite.com/social-media-in-education

URL: Social Media in Education – Hootsuite Blog](https://blog.hootsuite.com/social-media-in-education/)

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı: 10 Kaçırılmaması Gereken İpucu X
2. Sosyal Medyada Eğitim için uğraşan topluluklar birçok form alabilir. Özel Facebook Sayfaları, sınıf tartışmaları için harika olabilirken, genel hashtaglar önemli içeriği artırabilir.
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı: 10 Kaçırılmaması Gereken İpucu X
2. Sosyal Medyada Eğitim için uğraşan topluluklar birçok form alabilir. Özel Facebook Sayfaları, sınıf tartışmaları için harika olabilirken, genel hashtaglar önemli içeriği artırabilir.
RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin