Ekipler günümüzde yapay zekayı nasıl kullanıyor?Yazar: Rebecca Riserbato
Çeviren: Nazlı Özkök

2023, yapay zekanın ana akım haline geldiği yıldı. Bir zamanlar bilim kurgu fantezisi olan şey artık günlük iş operasyonlarının temelini oluşturuyor. Yapay zeka akıllı telefonunuzda, alışveriş deneyimlerinizde ve hatta belki sabah kahvesi rutininizde. Anne-baba mağazaları, e-ticaret mağazaları, teknoloji devleri; herkes yapay zeka kullanıyor. Operasyonları kolaylaştırmak, pazar eğilimlerini tahmin etmek ve daha ilgi çekici müşteri deneyimleri yaratmak için bunu kullanıyorlar.

Ekipler Günümüzde Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Pazarlamacılar, çalışmalarının gerçek değerinin, yaratıcı beyin fırtınası ve strateji gibi yüksek etkili görevleri düşük etkili, sıkıcı çalışmalardan ayırmakta yattığını biliyor.İşin can alıcı noktası da şu: Pazarlamacılar için Yapay Zeka Eğilimleri hakkındaki raporumuz, pazarlamacıların %90’ının bu araçların kendilerini bu beyin uyuşturan görevlerden kurtardığını söylediğini vurguluyor.Peki bugün ekipler yapay zekayı tam olarak nasıl kullanıyor? Hadi bulalım.

  • İçerik Yaratımı

Metin oluşturma için Jasper ve görüntü oluşturma için Midjourney gibi üretken yapay zeka araçları, girdilerinize ve gereksinimlerinize bağlı olarak metin üreterek, görseller hazırlayarak ve hatta müzik veya kod üreterek içerik oluşturmayı destekler.

Bu sadece abartı değil; anketimize katılan pazarlamacıların %48’i içerik oluşturmak için zaten bu araçları kullanıyor. Yapay zeka noktaları birleştiriyor, boşlukları dolduruyor ve fikirleri somut bir şeye dönüştürüyor.

Diyelim ki bir kampanya üzerinde çalışıyorsunuz. Konsepte sahipsiniz ancak görsellere ve akılda kalıcı bir metine ihtiyacınız var.

İşte bu noktada yapay zeka devreye giriyor. Geri bildirimlerinize göre seçenekler üretiyor ve bunları ayarlıyor; işte, çok kısa bir sürede özel içeriğe sahip oluyorsunuz. Önemli olan daha çok değil, daha akıllıca çalışmaktır.

  • Veri Analizi ve Raporlama

Yapay zeka araçları, karmaşık veri analizini otomatikleştirir ve içgörüleri anlaşılması kolay raporlara ve ilgi çekici görselleştirmelere dönüştürür.

Düşünülmesi gereken bir şey var Anketimize katılan pazarlamacıların yaklaşık %45’i , üretken yapay zekayı tam da bu amaç için kullanıyor. Peki bu değişim neden bu kadar önemli?

Daha önce üç aylık raporlar oluşturmak uzun bir maraton göreviydi. Veri analistleri ve pazarlamacılar, birkaç öngörü elde etmek için farklı platformlardan gelen dağlar kadar veriyi inceledi.

Yapay zeka artık verileri inceleyerek, trendleri tespit ederek ve hepsini şık sunumlarda bir araya getirerek işin zor kısmını yapıyor. Örneğin ChatSpot, anında ilerleme raporları oluşturmak için CRM’mizle entegre olur.

Otomatik, entegre bir süreç zamandan tasarruf sağlar ve daha akıllı, daha bilinçli karar alma olanağı sağlar.

  • Araştırma ve İlham

Yeni bir kampanya için beyin fırtınası yaptığınızı ancak fikir sürecinde bir engele rastladığınızı hayal edin. Yapay zeka, sonsuz ilham ve araştırma olanakları sağlayarak beyin fırtınası sürecinizi başlatır.

Anketimizde kaç pazarlamacının araştırma için üretken yapay zeka kullandığını burada bulabilirsiniz.

Yapay zeka, devasa yaratıcı içerik veri tabanlarına erişim sayesinde popüler trendlere, hedef kitle tercihlerine ve geçmişteki başarılı kampanyalara dayanarak fikirler üretiyor. Ayrıca anahtar kelime araştırmasını, içerik optimizasyonunu ve rakip analizini de destekler.

Ve en iyi kısmı? Yapay zeka bunu saniyeler içinde gerçekleştirerek size bu fikirleri hayata geçirmeye odaklanmanız için daha fazla zaman tanır.

Elbette her şeye ihtiyatla yaklaşın ve eleştirel düşünme becerilerinizi kullanın. Yapay zeka gelişmiş olabilir ancak her zaman hatalı veya taraflı içerik oluşturma riski vardır. Yaratıcılığınızın ve uzmanlığınızın yerini almak için değil, yaratıcı engelinizi aşmak ve yeni fikirleri tetiklemek için yapay zekayı kullanın.

  • Müşteri Davranışı Tahmini

Yapay zeka, kapsamlı veri tabanlarını kullanarak müşteri davranışını tahmin etmek için tüketici etkileşimlerindeki ve tercihlerindeki kalıpları tanımlar. Müşterilerin nasıl düşündüğünü ve uyaranlara nasıl tepki verdiğini daha iyi anlamak için bu verileri sinirbilim çalışmalarından elde edilen bilgilerle birleştiriyor.

Bu neden önemli?

Önemli olan müşterinizin kafasına girmektir. Örneğin, Neurons’un AI Tahminini ele alalım. 120.000’den fazla kişiden ve 100 milyardan fazla beyin tepkisi veri noktasından alınan göz izleme verilerini içeren devasa bir veritabanı üzerine inşa edilmiştir.

Bu sizin için ne anlama geliyor? Predict, saniyeler içinde müşterilerin reklamlarınıza ve markanıza nasıl ve neden yanıt verdiğine ilişkin bilgiler sağlar.

Vizit de benzer bir teğeti takip ediyor. Yapay zeka destekli araç, hangi görsellerin ve tasarımların müşterilerinizi “satın al” düğmesini tıklamaya motive ettiğine dair veriler sağlar.

Bu bilgi, ürünlerinizi ve pazarlama stratejilerinizi hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarına mükemmel şekilde uyacak şekilde uyarlamanıza olanak tanır. Sadece karanlıkta çekim yapmak yerine bilinçli kararlar veriyorsunuz. Müşterilerinizi daha iyi anladığınızda yankı uyandıran deneyimler yaratırsınız. Bu, daha mutlu müşterilere ve daha akılda kalıcı bir markaya yol açar.

Kaynak: HubSpot

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin