Ekonomi kitlenizi twist’e yönlendirdiğinde içeriğinizi nasıl dönüştürürsünüz?

With the economy in flux, the only certainty is uncertainty. As your audience reacts to the ups and downs, you must evolve your content strategy to adapt to their reactions.

Robert Rose, CMI’s chief strategy advisor, and Jane Qin Medeiros, general manager of StudioID, engaged in conversation in March about how marketers can take advantage of an economic downturn (registration required). Since then, the economic outlook has only gotten murkier.

Ekonominin ne yaptığı gerçekten önemli mi?

Geçen yıl resesyon tahminleri artsa da ekonomi bunu gerçekleştirmedi. İstihdam rakamları hala iyi ve enflasyon yavaşlamış görünüyor. Bununla birlikte, ABD gayri safi yurtiçi hasılası, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki %2,6’dan önemli bir düşüşle yılın ilk çeyreğinde %1,1’e geriledi.

Tüm bu ekonomik tahminler, bir belirsizlik atmosferi ya da Robert’ın dediği gibi, “diğer ayakkabıcılık” yaratır. Alıcılar, diğer “ekonomik ayakkabının” düşmesini bekledikleri için büyük kararlar almaktan çekinirler. Ne bekleyeceklerini veya ne zaman bekleyeceklerini bilmiyorlar.

Kitlenize ayak uydurun

Jane, ekonomik gerilemeler meydana geldiğinde, üç alıcı kişi özelliğinin kendini gösterdiğini söylüyor:

Şimdi tasarruf edin – tüm gereksiz maliyetleri azaltan ve tasarruf etmeye başlayan kişiler (veya şirketler)
Koruma – hiçbir şeyi kesmeyen veya satın almayan insanlar (veya şirketler)
Fırsat – zorlu bir durumdan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olacak şeylere para harcayan insanlar (veya şirketler)
Jane, bu yeni kişilik özelliklerini içerik pazarlama stratejinize dahil etmeniz gerektiğini söylüyor. İlgili değişen ihtiyaçları ve sorunlu noktaları anlayarak, işlerini daha iyi yapmaları için şimdi ihtiyaç duydukları değeri sağlayan içerik oluşturabilirsiniz.

Ancak, hangi gerileme karakterinin hedef kitlenize uyduğunu ve mevcut kişinin hala doğru kitleyi hedef alıp almadığını nasıl bilebilirsiniz? Son müşterilerle röportaj yapabilir veya hedef kitlenizle anket yapabilirsiniz.

Satışlarla uyum sağlamaya bakın. Robert, her zaman önemlidir, ancak ekonomik dalgalanmalar sırasında hayati önem taşır, diyor. Satış ekibinin, potansiyel müşteriler ve müşterilerle markanızın ön cephesi olarak hareket ettiği göz önüne alındığında, müşterilerinizin ne düşündüğünü ve neye ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkarmaya yardımcı olmak için geri bildirimde bulunabilirler.

Her zaman yeşil kalan içeriğiniz kahverengiye mi dönüyor?

Alıcı kişiliklerinizi güncelledikten sonra, daha önce yayınlanan içeriğin hedef kitlenize yardımcı olmaya devam edebilmesini ve mevcut ortamdan kopuk veya duyarsız görünmemesini sağlamak için hızlı bir içerik denetiminin zamanı geldi. Ben buna içerik pazarlamasının odayı okuma versiyonu diyorum.

Bu denetimdeki analitiği gözden geçirmek de yardımcı olabilir. Örneğin, bir konu veya kategori etrafındaki trafikte veya katılımda bir düşüş (veya artış), o konu alanını azaltmak (veya genişletmek) için bir fırsat olduğunu gösterebilir. Aynı analiz, tek tek içerik parçaları için de geçerlidir.

Robert, başarılı pazarlamacıların, içerik markanız ve ürünlerinizle ilgili olmasa bile, izleyicilerinin o anki ihtiyaçlarını karşılamak için konuları değiştirebileceğini söylüyor. Buna “bilinçli deneyimler” yaratma diyor.

Ayrıca, hala iyi performans gösteren ve mevcut koşullarda çalışan içeriği yeniden kullanabilirsiniz. Örneğin, web semineri görüntülerini eğlenceli bir TikTok videosuna dönüştürebilirsiniz. Veya popüler bir blog makalesinden alıntıları bir LinkedIn karuseline dönüştürün. Ancak, elbette, başka bir şekilde de çalışır – başarılı bir sosyal medya gönderisini uzun biçimli bir makaleye genişletin.

Dahili olarak yenilik yapın ve beklemeye almayın

Yalnızca günlük içerik pazarlama görevlerini yerine getirerek ekonomik ortamı atlatmak isteseniz de, bunu yapmayın. Bunun yerine, içerik pazarlama sistemlerinizi ve süreçlerinizi yeniden düşünün.

Robert, yenilikçi fikirlerden ziyade “makine tabanlı tablo işleri riske atıyor” diye dış kaynak kullanımını tavsiye ediyor. İnovasyon üzerinde şirket içinde çalışmak daha iyi sonuç verir çünkü konu uzmanlarınız onları bilemeye ve iyileştirmeye daha kolay yardımcı olabilir. Sonuç olarak, içerik pazarlama yeniliklerini dış kaynak kullanan rakiplerinizden daha başarılı olacaksınız.

Ayrıca, projeleri askıya alma eğilimine karşı da direnin. Yapmaya değerse, yapmaya devam edin. Robert, CMI’nin kurucusu Joe Pulizzi – This Old Marketing ile podcast’indeki bir aranın etkisini açıklıyor. Podcast’ten bir yıl uzaklaştılar. Geri döndüklerinde, ara verdikleri zamanki ivmeyi kazanmaları dört yıldan fazla sürdü.

Ya bir projeyi sonlandırın ya da yapın ama kendinizi asla yeniden başlama pozisyonuna getirmeyin.

Esnek kalın

Hedef kitleniz markanız tarafından görülmek ve duyulmak istiyor. Onları anladığınızı bilmek istiyorlar. Dalgalanan bir ekonomide ihtiyaçları ve istekleri değişebilir ve içerik planlarınız bu değişiklikleri yansıtacak şekilde ayarlanmalıdır.

Hedef kitlenin gelişimini anlamak için içerik verilerinize bakın ve daha da önemlisi, ele almanız gereken değişiklikleri ortaya çıkarmak için müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ve onlarla çalışan kişilerle bağlantı kurun.

Şimdi içerik stratejisi yöntemlerinize takılıp kalmanın zamanı değil. Bunun yerine değişimi kucaklayın ve onunla birlikte gelen kitleyi kucaklayın.

Link: https://contentmarketinginstitute.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin