Ekranı katlanabilir telefon için geri sayım


Yazan: Hande Kandemir

Bir süredir piyasaya ekranı katlanabilir telefonların çıkacağı konuşuluyordu. Artık haber sitelerinde ilk modeli bu yıl bitmeden görebileceğimize dair haberler yer alıyor.  Sadece ilk modeli piyasaya sürmüş olmanın onurunu hangi firmanın taşıyacağını bilmiyoruz. Şu an için üç adayımız var gibi gözüküyor: Samsung, Huawei ve Apple.

Samsung’dan OLED ekranlı katlanabilir bir ürün tasarlandığı konusunda ufak tefek bilgiler dışarı sızıyor olsa da, Huawei’in de ciddi yatırımları olduğu ve Samsung’un önüne geçebileceği söyleniyor. Bu arada Apple ser verir sır vermez bir tutum içerisinde, hiç acelesi yokmuş gibi davranıyor.

Samsung geçen yılki MCW’de (Mobile Congress World) bu konuda ilk tohumları atmaya başladı. Esnek OLED ekrandan parmak izi okuyabilen Doogee V’i bu yıl piyasaya süreceklerini açıkladı. Geçtiğimiz Ocak ayında da CES 2018 fuarında, katlanabilir ekrana sahip fütüristik cihazlarının ilk prototiplerini kamuoyuna değilse bile gazetecilere tanıttı. Marka meraklıları Cihazın Galaxy 10 adıyla piyasaya çıkmasını ve 2019’da bu ürüne kavuşmayı beklerken, alınan son duyumlar her şeyi değiştirdi. Samsung, bu ekran formatına ulaşmak için uyumlu pillerin tasarımı da dahil olmak üzere pek çok sınırlamanın üstesinden gelmeleri gerektiğini, katlanabilir akıllı cihazını 2020’den önce satışa sunmayacağını açıkladı. Bu durumda, bu bekleme süresinin ilk katlanabilir ekran akıllı telefonu piyasaya sürme yarışında aynı çalışmaları sürdüren Huawei’ye bir öncelik sağlaması kaçınılmaz oluyor. Örneğin, “ETNews” adlı Güney Kore kaynaklı web sitesi, Çinli üreticinin ilk katlanabilir ekran akıllı telefonunu Kasım 2018’e kadar kullanıma sunmayı planladığını bildirdi. Hollanda kaynaklı “Lets Go Digital” ise Huawei’in Eylül 2017’de WIPO’ya (World Intellectual Property Organisation-Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu) yeni bir ürünün patentini almak için başvurduğu bilgisini sızdırdı. Yeni cihazın Lenovo Yoga Book ve ZTE Axon M ‘in bir karışımı olacağı ve çift ekran yerine tek ekranlı olacağı söyleniyor.
Rakipleri ilk sırayı almak için birbirleriyle yarışırken Apple suskunluk içinde ve bu durum her zaman son derece özel ürünler üreten marka için garip karşılanıyor. Mart 2018’de, Bank of America Merrill Lynch’den analist Wamsi Mohan, müşterilerine Apple’ın 2020’de piyasaya katlanabilir ekran bir i-Phone  sürmek için  tedarikçilerle görüştüğünü açıkladı. Bu söylem, eğer böyle bir projesi varsa Apple’ın bu yarışta rakipleri arasında ilk sırayı alamayacağınıa işaret ediyor. Zamanlaması Samsung ile hemen hemen aynı, ama Huawei’in gerisinde olacak gibi gözüküyor. Ancak Apple’ın sürprizlerle dolu bir marka olduğu ve liderliği asla elinden bırakmak istemeyeceğini de unutmamak gerekiyor.Eğer marka, aynı zamanda tablet işlevi de gören bir model yaratırsa, piyasada i-Pad ile ilgili bir karışıklığa neden olabilir. Apple’ın   bu katlanabilir modeli hazırlarken, ünlü i-Pad’ine bir rakip yaratmamaya özen göstermesi gerekiyor. Apple’ın konfigürasyon olarak hep başyapıtlar ortaya konduğu düşünülürse, katlanabilir ekran projesinde neden bu kadar ince eleyip sık dokuduğunu ve sessiz kalmayı tercih ettiğini anlamak çok zor değil.

Kaynakça:

www.donanimhaber.com 

www.english.etnews.com

www.cnbc.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin