Elon Musk: Yapay zeka 2025 yılına kadar tüm insanlardan daha akıllı olacakYazar: Rachael Davies
Çeviren: Belinay Bulut

Tesla CEO’su ve X’in sahibi Elon Musk, yapay zekanın (AI) gelecek yılın sonuna kadar tüm insanlardan daha akıllı olacağını öngördü.

Yapay zekanın son birkaç yılda, özellikle de son aylarda hızlı bir şekilde büyüyüp geliştiği ve insan işlerini elinden alma potansiyeline ilişkin korkuların gün yüzüne çıktığı bir sır değil. Ancak ilerleme durmuyor ve her zaman yeni yapay zeka araçları ortaya çıkıyor, bu araçlar yeni olanaklar ve teknolojiye daha fazla erişilebilirlik getiriyor.

Elon Musk uzun zamandan beri yapay zekanın savunucusu oldu. Gerçekten de yakın zamanda CEO, Tesla’yı yarışta tutmak için yapay zeka çalışanlarının maaşlarını artırdı. Şimdi kendi sosyal medya platformu X’s Spaces’ta konuşan CEO, “çok çok sayıda yazılım atılımı” öngörüsünde bulunuyor.

Milyarder, “Yapay zeka şimdiye kadar gördüğüm en hızlı ilerleyen teknoloji ve çok fazla teknoloji gördüm” dedi. “Yapay zekaya adanmış olarak çevrimiçi hale gelen yapay zeka donanımları ve bilgisayarları, altı ila dokuz ayda bir olmasa da her yıl 10 kat artıyor.

“Çok ama çok sayıda yazılım atılımı bu eğri üzerinde gösteriliyor. Benim tahminim, gelecek yılın sonuna doğru yapay zekanın herhangi bir insandan daha akıllı olacağı yönünde.”

Yapay zekanın geleceği

Yapay zekanın geleceğine dair hem endişeler hem de umutlar var. Pek çok kişi yapay zekanın bazı insani işleri geçersiz kılacağından korkarken, diğerleri bunun gelecekte insanlar için daha fazla ve daha iyi maaşlı işlere yol açabileceğini öngörüyor.

Üretken yapay zeka, konu yapay zeka olduğunda ortalama bir insanın aklına gelen formdur ancak insanlara günlük yaşamlarında yardımcı olabileceği daha birçok yol vardır. Hava durumunu daha doğru tahmin etmekten, işletmeler için tekrarlanan yönetici görevlerini hızlandırmaya kadar çok sayıda fayda vardır.

Ancak bu, hiçbir riskin söz konusu olmadığı anlamına da gelmez. Giderek daha fazla sayıda uluslararası hükümet, yapay zekanın kontrolsüz büyümesine ilişkin endişelerini dile getirirken, bazı gruplar da düzenlemelerin getirilmesini savunuyor.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin