Elon Musk’ın Twitter’ın sahipliğini tartışmaktan bıktınız mı?Yazar: Krystal Scanlon
Çeviren: Aslı Keçeci

Musk, Twitter’ı satın alma fikrini aylar önce, 14 Nisan’da, 27 Ekim’de anlaşmanın tamamlanmasına kadar ilk kez ortaya attığından beri, Twitter reklam harcamalarında, fiyatlarda ve kullanıcılarda bir dalgalanma gördü. 

İşte Twitter ile yeni sahibi Elon Musk arasındaki kaprisli ilişkinin şimdiye kadar nasıl sarsıldığının özeti. Sensor Tower’a göre, Nisan 2022’de ABD’de ilk 10 reklam veren için ortalama haftalık ortalama harcama 608 bin dolardı. Bu, Mayıs ayında 573 bin 600 dolara, Haziran ayında da 572 bin dolara düştü. Elbette, Twitter’da reklam vermenin neden bu şekilde dalgalandığının her türlü nedeni olabilir, ancak Musk’ı bunlardan biri olarak kabul etmek zor. Bu yıl Twitter’da reklamcılıktaki düşüşleri birbirine bağlayan tek şey, Musk Twitter’a yaklaştıkça daha fazla olma eğiliminde olmaları. Rakamlara geri dönücek olusak: Temmuz ayına kadar, ABD’deki ortalama haftalık reklam harcaması, ilk 10 reklam veren için 924 bin 100 dolara yükseldi ve Sensor Tower’ın verilerine göre Ağustos ayında tekrar 945 bin 800 dolara yükseldi. Bu, Musk’ın, spambot hesaplarını çökertmeyi reddederek, platformun pazarlığın sonunu ihlal ettiğini iddia ederek Twitter satın alma anlaşmasını feshetmeyi planladığını söylediği dönemdi. 

 

Eylül ayına kadar Twitter, ABD’de ilk 10 reklam verenin ortalama haftalık ortalama harcamasında hafif bir düşüşle 944.200 dolara geriledi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Musk’ın Twitter’ı devralmasının tamamlanmasından sadece bir hafta sonra, ortalama haftalık harcama sadece 589.100 dolara düştü. Yine, herhangi bir reklam işine giren ve çıkan reklam parasının akışını etkileyen birkaç faktör vardır. Buna rağmen Musk, Twitter’daki reklamların baskın etkilerinden biri olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Tahmincilere inanılırsa, Twitter’daki reklam duraklaması uzun bir veda olabilir.

Insider Intelligence’a göre, platformun 2024’e kadar olan reklam tahmini üçte birinden (%39,1) daha fazla azaldı. Bugünlerde platformun geleceği konusunda reklam  verenlerin dolarlarını oraya koymaktan çekinmemeleri için çok fazla belirsizlik var. Bu sadece bir Musk meselesi değil, aynı zamanda reklam dolarlarını daha az alana daralmaya zorlayan ekonomiye de bağlı. Görünüşe göre Twitter gerçekten bu platformlardan biri değil – ve bir süredir de öyle değil. Gerçek şu ki, bu reklamcılar Twitter reklam harcamalarını Musk devralmasından çok önce kesiyordu.

Musk, Twitter’ı gerçekten haber döngüsünün ön saflarına taşımış olsa da, anlaşma sadece zaten köpüren ve patlamayı bekleyen sorunları vurguladı. Bunlardan en önemlisi, reklam dolarları – ya da daha doğrusu, bunların eksikliği. Örneğin CPG devi Mondelez’i ele alalım. 2019’dan bu yana, analitik firması Pathmatics’e göre ABD’de Twitter’daki reklam harcamaları yavaşladı. 2019’da reklamlara 13,5 milyon dolar harcadı, bir yıl sonra bu %55 artarak 21 milyon dolara, ardından 2021’de bu dolarlar %43 artarak 30,1 milyon dolara yükseldi. Bu yılın ilk 10 ayında, reklam verenin harcamaları %13 artarak 34,2 milyon dolara yükseldi.

Kraft Heinz Company’de de aynı hikaye. 2019 ve 2020 arasında, ABD’de Twitter’daki reklam harcaması %37 artışla 20.8 milyon dolardan 28,4 milyon dolara yükseldi. Bir yıl sonra reklam harcamaları, bir önceki yıla göre %31 artışla 37,3 milyon dolara ulaştı. 2022’de reklam veren, Pathmatics’in en iyi 15 reklam vereni içeren analizini tamamen bıraktığı için harcamaları daha da dramatik bir şekilde azaltmış görünüyor.

Sensor Tower, 15 Ekim ile 26 Ekim arasında, App Store ve Google Play’den dünya çapında yaklaşık 6,3 milyon Twitter yüklemesi olduğunu tahmin etti. Musk 27 Ekim’de anlaşmayı kapattığında, uygulamanın yükleme sayısı 7 Kasım’a kadar 7,6 milyona yükseldi. Musk’ın uygulamadaki takipçileri de benzer bir artış gördü. Tartışmalı milyarder geçtiğimiz ay Twitter’da 5,2 milyon takipçi topladı ve bunun neredeyse yarısını 24 Ekim ile 30 Ekim arasında kazandı.

Kaynak:

https://digiday.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin